Každý rok se recenzenti předhánějí v tom, kdo detailněji popíše rozdíly mezi novou fifou a Pro Evolution Soccrem. Dílo od EA Sports má kořeny zapuštěné hlouběji než jeho oponent ze stáje Konami, a možná právě proto se těší z mohutnější hráčské podpory. EA Sports navíc fifu nasazuje jako svého jediného koně pro PC.
A právě tam letos na hráče čeká jedno milé dvouslovné překvapení. Next-gen. Ani PES nezůstává pozadu. Otrkal se a natrvalo uhnízdil ve vysokých patrech herního průmyslu. Jenže on si na rozdíl od fify musí rok co rok si klást nepříjemnou otázku: Bude to letos stačit?
Jestli v nějakém sportovním žánru nemá EA Sports na růžích ustláno, je to právě ve fotbale. V jedné z nejpopulárnějších her světa. O zákazníky jí tu pilně obírá konkurenční Pro Evolution Soccer. Ten si od fify uzmul především ty hardcorově naladěné, kterým arkádové a „masové“ pojetí kopané od EA zkrátka nevoní. Proto museli tvůrci při vylepšování fify postupovat obezřetněji než konkurent na druhé straně trávníku. Namíchat takovou směs inovací, aby průměrný i náročný hráč příliš neremcal.
Jestli FIFA někdy něco opravdu zvládala na jedničku, pak to bylo a je dostatečně lákavé pojmenování svých novinek. Cítíte ten rozdíl mezi pojmem ProPassing a lepší přihrávkou? Ale znamenají totéž. V podstatě dostanete větší kontrolu a svobodu nad tím, komu pošlete balón. Hodí se to taky při zakládání rychlých brejků, kdy míč rozešlete do volného prostoru a spoluhráč si jej následně přebere. Takže už žádné pofiderní pasy z let minulých, kdy se hráčům míč lepil a zase odlepoval od kopaček ža příliš okatě a přihrávku prakticky nešlo zkazit.
S tím souvisí i další novinka - 360ti stupňové ovládání hráčů. V předchozím ročníku se toto číslo týkalo pouze míče. Ocení jí hlavně obránci. Lépe se totiž dostanou před útočníka a rychleji mu uzmou balon. Konečně tak mohou učinit více pohyby než jen jedním či dvěma, jak to známe z minula. Přináší to s sebou i nové možnosti pro forvardy, kteří zajisté ocení lepší kontrolu a moc nad kulatým nesmyslem.
Když jim však nezkříží cestu řízný stoper Řepkova formátu. Zadáci mohou taktickým faulem přerušit rodící se protiútok. Sudí je za to sice patřičně ohodnotí, ale všichni víme, že za „záchrannou brzdu“ tahají obránci docela často. Nicméně pravidlem se takové fauly nestanou. Použít prý dle slov tvůrců půjdou jen výjimečně. To jsem zvědav, jak toho chtějí docílit. K inovacím patří v tomto směru i postrkování při standartkách a blokování protihráčů. Právě těmito maličkostmi dovádí FIFA svůj fotbal blíž realitě. A daří se jí to.
Kamenem úrazu hry ale vždycky byli, jsou a v dohledné době snad už nebudou, brankáři. Dostávají laciné góly, zároveň jsou ale při střelách zdálky nepřemožitelní. Nevědí si rady s dorážkami. A taky odvážně vybíhají a skáčou až podezřele často pod nohy sprintujícím útočníkům. Tak alespoň s tím posledním mají odteď utrum. Ne sice úplný, to by nešlo, ale míra jejich vybíhání byla tvůrci značně zredukována. Změní se také jejich chování. Úzce to souvisí s novinkou Personality+, která odlišuje mentalitu jednoho hráče od druhého. Valdéze z Barcelony poznáte podle jeho dlouhých robinsonád dřív, než se podíváte na soupisku. To samé platí třeba i o Petru Čechovi, kterého v souboji 1 na 1 jen tak neprostřelíte.
Ještě zpět k Personality+. Tato novinka výrazně zvyšuje počet hráčů, kteří se na hřišti pohybují se svým vlastním obličejem, mimikou a psychikou. Ty největší míčové kouzelníky jako třeba Messiho, Rooneyho či Ronalda dokonce tvůrci vymodelovali pixel od pixelu i s jejich typickým chováním na hřišti. Zbytek hráčů také prošel obměnou a zapracovalo se i na jejich vznětlivosti či naopak umírněnosti.
Při neodpískaném faulu buď hráči ještě dobrých pět minut leží na trávníku a brečí s odřeným kolínkem nebo naopak na nic nečekají a ihned se vrací do hry. Personality+ rozhoduje i o tom, jak se fotbalisté mezi sebou na hřišti budou snášet. Pakliže se svými schopnostmi doplňují, půjde to týmu lépe, než když se sejde v záloze pět techniků s minimální schopností tvrdě vystřelit.
Obměna se dotkla i manažerského křesla. Vývojáři propojili dva největší a nejhranější módy Be a Pro a Be a GM v jeden celek. Můžete si zvolit, zda budete týmu jen šéfovat a hrát za něj, nebo šéfovat a zároveň v něm budovat svojí hvězdu nebo obojí. Be a Pro navíc přichází s revoluční novinkou. Samozřejmě jí marketingové oddělení náležitě pojmenovalo. Be a Goalkeeper. Konečně! Mimo všech postů na hřišti si můžete stoupnout do branky a dovádět tygřími skoky soupeře k šílenství. V online módu pak můžete hrát poprvé 11 proti 11.
Demo hry vychází 16. září, hra samotná pak v Evropě prvního října pro všechny tři velké platformy. Mimo těchto novinek se plánuje i množství dalších, o poznání menších. Třeba hra rukou. Tvůrci ji do hry zakomponovali na přání fandů. Nebo možnost nahrát si do hry vlastní chorály. Pak také FIFA Theater, díky němuž můžete nahrávat videa a sdílet je s dalšími hráči. Na PC zase potěší featurka zvaná Creation Center, webová aplikace na tvorbu týmů a hráčů a jejich následné přenesení do hry.
Tak. FIFA už své karty na stůl vyložila. Vesměs to jsou esa. Přímého souboje s konkurentem se očividně nebojí, a to je dobře. Zároveň k radosti všech pcčkářů konečně next-gen verze ožije i na jejich opomínané platformě. Autoři zjevně vycítili, že na PC poli začínají ztrácet půdu pod nohama a je třeba jí vybojovat zpět. Na konzolích se s takovými problémy potýkat nemusejí. Jenže. Ani PES letos nelenil. Jedna z největších bitev v historii virtuálního fotbalu se kvapem blíží…