hw
recenze
ROG Phone 9 Pro

ROG Phone 9 Pro - recenze
ROG Phone 9 Pro - recenze
12:11, 27.12.2024

Herná divízia spoločnosti ASUS sa toho evidentne nebojí, keďže mi v relatívne krátkom časovom slede zaslala na test ďalšiu generáciu jej gaming mobilu ROG Phone. Povedali by ste, že čas sám o sebe skutočne letí, ale ak som sa správne pozeral, tak ôsma generácia mala premiéru začiatkom roku 2024 a hľa, už na jeho konci držíme v rukách nástupcu. Tak či onak, je to práve Republic of Gamers, ktorá na pravidelnej báze zvláda deklarovať filozofiu značky ASUS čoby nezastaviteľného reformátora hardvéru samotného, čoho dôkazom je aj rýchle prepnutie z osmičky na deviatku. Dôvodov na inovovanie si výrobca v tomto prípade našiel viacero, ale v prvej línii rozhodne stojí predovšetkým implementácia najnovšieho procesora Snapdragon 8 Elite. Tým, že ASUS stihol nový ROG Phone dostať do predaja na lokálnom trhu ešte koncom roka, dokázal efektne preskočiť celú svoju konkurenciu. S čím všetkým (okrem už spomenutých nových čriev) však daná novinka prichádza, o tom vás, pochopiteľne, budem informovať prostredníctvom nasledujúcich riadkov.

Preklenutie už nastalo

Klik pro zvětšení (ROG Phone 9 Pro - recenze)

Klik pro zvětšení (ROG Phone 9 Pro - recenze)

Klik pro zvětšení (ROG Phone 9 Pro - recenze)

Prakticky všetci poprední výrobcovia mobilov dnes majú vo svojej ponuke minimálne jeden modelový rad zameraný na gaming. Často však ide skôr o zanedbateľné dizajnové zmeny, ktoré sa snažia zakryť marketingovými trikmi – máme výkon a to je to najpodstatnejšie, o čo tu ide. Jediný relevantný výrobca, ktorý ide úplne inou, oveľa komplexnejšou cestou a ktorému sa nebojím pripnúť medailu za dosiahnutie preklenutia rozdielov medzi klasickým vnímaním mobilného telefónu a rýdzo herným mobilom, je práve ASUS. ROG Phone 9 a jeho ešte prémiovejšia verzia s prívlastkom Pro, ktorú sme testovali, vám už svojimi cenovkami jasne deklarujú, za čo si tu vo finále priplácate. V prípade verzie Pro sa rozprávame o cenovke štartujúcej na sume 1 300 eur, ktorá vám okrem mobilu samotného poskytne takmer všetko potrebné na ukojenie vašich herných vášní. V štýlovej papierovej krabici s vygravírovaným logom republiky pre hráčov nájde používateľ viac ako bohatú nádielku príslušenstva. Reč je o plnohodnotnom adaptéri s výkonom 65 W a pletenej USB-C kabeláži, ktoré dopĺňa praktický chladič Aero Active Cooler X Pro. Pri ňom sa na moment zastavím. Opäť musím oceniť, že sa výrobca nesnaží len cielene dopredať kusy z minulej generácie Phone 8 a prichádza s vynoveným modelom s navýšenou efektivitou procesu chladenia a nádherným ozvučení formou subwooferu – samozrejmosťou je implementácia RGB podsvietenia. Týmto však obsah balenia zďaleka nekončí. Z krabice mi totiž do dlaní vypadli nové ochranné kryty Chill Case prispôsobené spomínanému chladiču a praktická textilná kapsička na onen chladič. Čerešničkou na torte je bonus v podobe ASUS ROG Tessen, čo je skladací fyzický gamepad s rozťahovateľným stredom, ktorého kvalitu hodnotím nadpriemerne (aj počas drsnejšej hernej seansy). Jediné, čo nám tu nečakane absentuje, je krycia fólia na displeji chránenom sklom Gorilla Glass Victus 2, ale to je už povedzme viac či menej znesiteľné negatívum.

Na margo dizajnu nemám príliš čo vytknúť, ostatne ASUS aj tu potvrdzuje, že nie je nutné meniť niečo, čo vizuálne v očiach mnohých zvládalo naplniť definíciu dokonalosti už v minulej generácii. Hlavným rukopisom ostáva agresívne ROG DNA, ktoré deklaruje zadný sklenený kryt s futuristickou a odtlačky odpudzujúcou textúrou, avšak rovnako tak aj očakávanou náložou LED diód. Pro verzia prináša celkovo 648 LED diód, čo je generačný nárast o viac ako tristo svetielok. Len pre kontext, lacnejšia verzia bez prívlastku Pro v názve má v ponuke „len“ 85 svetielok. Prostredníctvom tohto skromnejšieho ekvivalentu rumunskej RGB diskotéky si pomocou AniMe Vision rozhrania dokážete na zadný kryt premietať nielen vlastné GIF animácie, ale aj praktické veci, kam spadajú hodiny či percentá batérie, a to v rámci procesu jej dobíjania – dokonca si viete na zadnej strane zahrať aj jednoduché arkády! Mobil so zaoblenými hranami sa v ruke drží nádherne a s rozmermi 163,8 x 76,8 x 8,9 mm pri váhe 227 gramov ROG Phone 9 jasne vypadáva z kategórie tzv. predimenzovaných lopát. Samozrejmosťou je kvalitná konštrukcia opierajúca sa o ochranu voči vode a prachu (IP68), pričom po obvode kovového rámu sa nachádza hneď niekoľko užitočných konektorov. V prvom rade tu máme dvojicu USB-C vstupov, jeden je určený na priame napájanie energiou pri vložení do gamepadu Tessen, druhý je zas cielený na prepojenie s aktívnym chladením. Mať USB-C vstup na pozdĺžnej hrane rámu je výhodné aj pri hraní bez príslušenstva, keďže zapojená kabeláž vám nijakým spôsobom neprekáža – tento spôsob interakcie (za predpokladu absencie fyzického ovládača) kvalitatívne podporuje aj zachovaná prítomnosť ultrazvukových senzorov AirTrigger. Unikátom v rámci kategórie prémiových mobilov (ak dám bokom značku SONY) je rozhodne implementácia 3,5 mm audio konektora. ASUS týmto sleduje potreby svojich zákazníkov, ktorí často siahajú po káblových slúchadlách. Zoznam fyzických portov ešte pro forma uzatvorím aj súhrnom bezdrôtových modulov, tie konkrétne reprezentuje Wi-Fi 7, Bluetooth 5.3 a NFC.

Displej z iného sveta

Klik pro zvětšení (ROG Phone 9 Pro - recenze)

Klik pro zvětšení (ROG Phone 9 Pro - recenze)

Klik pro zvětšení (ROG Phone 9 Pro - recenze)

ROG Phone 9 a aj Pro verzia majú vo výbave 6,78-palcový AMOLED panel s rozlíšením 2400 x 1080 pixelov a plne adaptívnou obnovovacou frekvenciou 185 Hz. Plne adaptívna znamená, že pri automatickom nastavení dokáže displej optimalizovať cucanie energie z batérie tým, že reguluje frekvenciu v rozsahu od 1 až po 185 Hz. Pochopiteľne, maximálnu úroveň obnovovacej frekvencie používateľ docení len pri hraní, pričom podpora 185 Hz je dnes stále skôr ojedinelou záležitosťou. Oceňujem však už tradične výborne spracovanú aplikáciu Armoury Crate, kde si viete skontrolovať nielen podporu zo strany konkrétnej hry, ale aj prispôsobovať dôležité nastavenia. A keď už spomínam batériu, poďme si o nej povedať pár viet. Výrobca navýšil jej kapacitu voči minulej generácii o 300 mAh a dosiahol tak číslo 5 800 mAh, celková hrúbka telefónu sa však nezvýšila z dôvodu využitia hustejších článkov. Pri náročnom spôsobe používania som bol s testovanou vzorkou schopný vydržať jeden celý deň a pri bežnej forme interakcie dokonca dva celé dni. V tejto kategórii je to viac ako uspokojivý výsledok. Akumulátor viete „dotankovať“ prostredníctvom káblovej formy pri 65 W, alebo môžete využiť bezdrôtovú cestu s výkonom 15 W. A teraz späť k displeju. Obrazovka s minimálnymi rámikmi si ma rozhodne ihneď získala nielen svojou maximálnou úrovňou svietivosti (sonda ukázala presah cez 2 500 nitov pri HDR), ale aj nádherne presnou ostrosťou a vyváženou porciou farieb (viac ako 107% DCI-P3). Samozrejmosťou je potom podpora HDR10, HDR10+ a HLG, hoci Dolby Vision tu absentuje.

Poďme sa konečne pozrieť do podpalubia tejto výkonnej vlajkovej lode, aj keď v prípade najnovšieho ROG mobilu by sa skôr hodila metafora s najmodernejším ľadoborcom. Oba varianty sú vybavené v súčasnosti najvýkonnejším čipsetom na trhu, ktorým je Qualcomm Snapdragon 8 Elite. Je na mieste dodať, že v tomto prípade ide o vôbec prvý čip predmetného výrobcu, ktorý je „uštrikovaný“ na vlastnej Oryon architektúre pri konfigurácii ôsmych jadier – 6 jadier taktovaných na 2,8 GHz a dve na 4,3 GHz. Táto výkonom prekypujúca motorizácia sa ruka v ruke s grafikou Adreno 830, 24 GB operačnou pamäťou a 1TB úložiskom stará o zvládnutie akýchkoľvek náročných procesov. Či už by bola reč o komplikovanom strihaní videí, hraní videohier alebo komplexných AI asistentov. Sotva by ste dnes vo svete interaktívnej kultúry zameranej na mobilné hry našli čo i len jeden titul, ktorý by nový ROG Phone 9 donútil aspoň trocha sa zapotiť – aj pri vysokom výkone a bez použitia prídavného chladenia som pomocou termokamery nenameral viac než 50 stupňov Celzia, pričom následné zapojenie chladiča Aero Active Cooler X Pro dokázalo uvedený údaj skresať takmer o dve tretiny. ASUS hrdo deklaruje nárast výkonu celého čipsetu o viac ako 40%, kam logicky spadá aj neurónová jednotka. Jeho slová potvrdzujú všetky popredné benchmarky, kde samotné AnTuTu ukázalo prekonanie magickej hranice troch miliónov bodov. Treba k tomu ešte niečo vôbec dodávať?

A čo fotoaparáty?

Klik pro zvětšení (ROG Phone 9 Pro - recenze)

Klik pro zvětšení (ROG Phone 9 Pro - recenze)

Klik pro zvětšení (ROG Phone 9 Pro - recenze)

Ponuka snímačov na zadnej vystúpenej hrane je v prípade ROG Phone 9 a ROG Phone 9 Pro takmer totožná. Základom je 50 Mpx (f/1.9) SONY snímač so 6-osovou hybridnou stabilizáciou obrazu, ktorá je doplnená o 13 Mpx ultraširokouhlý a 32 Mpx modul. Jediným rozdielom je prítomnosť 32 Mpx teleobjektívu v Pro verzii, ktorá ponúka trojnásobný optický zoom – fakticky ide o identický senzor, aký mal predchádzajúci model. Štandardná verzia ROG Phone 9 je vybavená vyložene nepotrebným 5 Mpx makro senzorom. Z výsledkov procesu fotenia lezú všeobecne nadpriemerné obrázky aj za zhoršeného osvetlenia, za čo môžeme pripísať kredit hlavne softvérovej postprodukcii. Isté problémy sa týkajú (ne)konzistentnosti pri procese vyvažovania svetelnej kulisy, ale to sa dá praxou odpozorovať a pri procese fotenia tomu predísť. V prípade videí máte opäť možnosť nakrúcať 8K pri 30 FPS a musím povedať, že výsledok je rozhodne lepší než u osmičky. Niečo ma však sklamalo. Čo sa týka videa, predná kamera je schopná zbierať záznamy maximálne vo Full HD s 30 FPS. Naopak, v rámci fotenia je rozhodne cenným pomocníkom, keďže zvláda produkovať solídne snímky aj pri výrazne zhoršenom osvetlení. A ako sa teraz pozerám do svojho počmáraného digitálneho zápisníka, tak som si tu v spojitosti s fotografiami a videom ešte hrubou červenou čiarou vyznačil pár poznámok. ASUS dokázal do procesu fotenia a nakrúcania video záznamov vložiť praktické využitie umelej inteligencie, kde AI v drvivej väčšine prípadov dokáže rozpoznať kulisu za snímanými objektami a patrične tomu prispôsobiť dôležité nastavenia. AI je takisto zamontovaná aj do herného módu, kde má ešte o kúsok praktickejšie využitie. Vyššie v texte som zas spomínal možnosť položenia prstov na AirTrigger spínače počas interakcie a priestor pre ich makro prispôsobenie. V rámci Armoury Crate však hráč vie siahnuť aj po nových AI funkciách, do ktorých spadá aj X Sense. Ide o cielenú identifikáciu diania na obrazovke, čo hráč dokáže využiť napríklad na automatizovaný zber predmetov, automatizovaný nárast schopností či prípadné preskakovanie otravných textových okien.

Pre hráčov jasná voľba

Klik pro zvětšení (ROG Phone 9 Pro - recenze)

Klik pro zvětšení (ROG Phone 9 Pro - recenze)

Klik pro zvětšení (ROG Phone 9 Pro - recenze)

Ak som o osmičke písal ako o mobile, ktorý prichádzal na trh s nesmelou ambíciou stať sa suverénne najlepším herným telefónom vôbec, v prípade ROG Phone 9, resp. 9 Pro už o nejakej nesmelosti nemôže byť ani reč. Toto je suverénne najkomplexnejší, najvýkonnejší a kvalitatívne najlepší herný mobil súčasnosti, ktorého menšie či väčšie negatíva vyplývajú práve z onoho cielenia na hranie ako také.



Za poskytnutie produktu na recenzi ďakujeme spoločnosti Asus

Klik pro zvětšení (ROG Phone 9 Pro - recenze)


CGwillWin