recenze
Atelier Sophie 2: The Alchemist of the Mysterious Dream

Atelier Sophie 2: The Alchemist of the Mysterious Dream - recenze
Atelier Sophie 2: The Alchemist of the Mysterious Dream - recenze
12:00, 27.10.2022

Od vydania prvej časti tejto japonskej RPG ubehlo už takmer šesť celých rokov (pôvodnú recenziu na Atelier Sophie: The Alchemist of the Mysterious Book som písal ja osobne) a tak si fanúšikovia tvorby slávnej firmy Gust dozaista kládli otázku; či sa niekedy dočkajú priameho nasledovníka podtitulu The Alchemist of the Mysterious Dream. Dnes už je táto otázka samozrejme dávno zodpovedaná, keďže sequel s identicky dlhým názvom práve prichádza na scénu a to vo verziách pre PlayStation, PC a Switch. Aj keď si sám uvedomujem, že tá časť našich čitateľov čo vyhľadáva práve testy na tieto, u nás sotva extrémne populárne videohry, je nesmierne malá, novinárska česť mi však nedovolí aj to málo z vás neinformovať o kvalitách výsledného produktu. Preto sa poďme spoločne pozrieť na ďalšiu epizódu z nekonečnej IP Atelier, ktorá sama o sebe existuje už od roku 1997.

Závan alebo zatuchlina?

Klik pro zvětšení (Atelier Sophie 2: The Alchemist of the Mysterious Dream - recenze)

Atelier Sophie 2 je ekvivalentom návštevy starého priateľa z detstva. Akonáhle mu otvoríte dvere, všetko okolo vás sa začne zužovať a atmosféra sa prenesie do čias dávno minulých. Je to fascinujúce zapnúť si hru z roku 2022, ktorá vizuálne síce ako tak stíha odrážať súčasné potreby AA scény, ale ktorá naopak po obsahovej stránke uviazla niekde v ére druhého PlayStationu. Matne si spomínam, že u predchodcu som sa zabával hlavne na základe prepracovaného systému tvorenia magických látok a príbeh samotný išiel tak nejako do úzadia. U dvojky sa táto skutočnosť už mení a aj keď dejová linka nevybočuje z tej charakteristiky o starom kamarátovi, dokáže sama o sebe pohltiť a vo finále aj zaujať. Predne však musím povedať, že nie je vôbec nutné aby ste pre plnohodnotný zážitok z dvojky museli hrať predchádzajúci diel, ostatne samotné pokračovanie vám už v úvode ponúkne stručnú rekapituláciu minulých udalostí a keďže sa v hre ako takej nestretnete s nijakou zásadnou postavou v rámci vašej pôvodnej skupinky hrdinov, preskočíte to celé mávnutím ruky.

Sophie a Plachta v krajine zázrakov

Klik pro zvětšení (Atelier Sophie 2: The Alchemist of the Mysterious Dream - recenze)

Aby ste však aj vi, tam za svietiacimi obrazovkami svojich počítačov či mobilov, dokázali pochopiť základnú premisu scenára samotného, určite neuškodí moje rýchle zjednodušenie. Ústrednou dvojkou ostáva alchymistka Sophie Neuenmuller a jej rovnako nadaná kolegyňa s dosť netradičným menom Plachta. Plachta má tú smolu, že tak ako tomu bolo v prvom diely, aj v jeho pokračovaní ostáva uväznená v tele bábiky - uvedomujem si, že pre nezasväteného diváka sa pri pohľade na obrázky z hry bude každá jedna postava podobať na sexuálnu hračku pre dospelých, avšak to je jednoducho črta s akou japonská herná produkcia operuje. Hlavná dvojka tentokrát opúšťa mesto Kirchen Bell, čiže dejisko predchádzajúcich udalostí (úplne vidím ten inzerát: predám zachovanú drevenicu po malom chemickom výbuchu) a spoločne sa vydávajú na nové dobrodružstvo. Cieľom Sophie je získať nový titul v rámci svojho povolania avšak ešte než vytiahnu nohy z mesta, obe sa prepadnú akousi králičou norou do snového sveta menom Erde Wiege. Po precitnutí je Sophie sama a okamžite začína, to už po vašom starostlivom boku, pátrať po svojej priateľke.

Nové tváre a staré osudy

Klik pro zvětšení (Atelier Sophie 2: The Alchemist of the Mysterious Dream - recenze)

Čas v Erde Wiege beží úplne inak než v bežnom svete a pred zrakmi sa vám postupne bude prelínať akási bizarne pôsobiaca koláž udalostí z rôznych období - všetko je naviazané na nevyrozprávanú minulosť oboch hlavných protagonistiek. Hráč nevie určiť, minimálne počas prvých hodín, či ide len o sny alebo skutočnosť a preto je vťahovaný do deja a motivácia hnať sa vpred tu funguje oveľa lepšie než pri štandardnom JRPG modeli (známa krivda a hrdinská pomsta). Vizuálnej stránke jasne dominuje tlak na surrealizmus a to sa mne osobne viac ako páčilo, išlo totižto o svieži vietor aký mi v prípade dejovej linky u prvého Atelier Sophie rozhodne chýbal. Hrateľnosť sa však nijako nemení. Primárnym cieľom je zbieranie ingrediencií na výrobu alchymistických prípravkov, čím vás koncept ťahá kade tade po mape a za splnenie úloh vás odmeňuje unikátnymi receptami. Rovnakou mierou nesmieme zabudnúť ani na boj. U neho prišlo k menšiemu odklonu od experimentovania a teraz sa jedná o klasickú ťahovú RPG tak ako sme zvyknutý, čo na jednu stranu možno škoda, avšak Gust evidentne nechcel míňať financie a zobral overenú šablónu. Neberiem to ako negatívum, len konštatujem stav veci.

Alchymistická časť stále baví

Klik pro zvětšení (Atelier Sophie 2: The Alchemist of the Mysterious Dream - recenze)

Kopírovaniu starších modelov sa nevyhla ani porcia nepriateľov a preto ak ste nehrali predchádzajúci projekt, prídu vám všetky tie príšerky dozaista zaujímavé, avšak u mňa osobne to už príliš dobre nefungovalo - to čaro bolo preč. Samostatnou kapitolou je stále výroba a produkcia magických nápojov či nápojov všeobecne. Systém alchýmie vykazuje komplexnú schému a zabáva snáď ešte o kus viac než tomu bolo minule. Atelier Sophie je tak jednou z mála JRPG, kde sa dokážete zasekať pri zbieraní bylín, príprave a následnom varení viac než počas repetitívneho naháňania EXP bodov z boja. Nemusíte sa pri tom obávať, že by ste sa pri študovaní jednotlivých možností výroby strácali, keďže všetko je podporené vysvetlením a vysvetlením aké pochopí úplne každý. Tam kde mi príbeh prišiel zaujímavý, sa však postupom času začali vynárať nepríjemnosti spojené s trápnymi dialógmi a celkovo nevyváženým prejavom rôznych NPC postáv. Sú tu mená z akých už po pár minútach čítania textu dostanete chuť si šplechnúť do očí kyselinu a očakávať od niekoho aby uvažoval nad rámec inteligencie húpacieho koníka je v tomto prevedení úplne zbytočné.

40 hodín

Počas recenzovania PlayStation verzie som sa sústredil predovšetkým na hlavnú dejovú linku a celé to prekladal varením "magických gulášov". Prejsť hrou mi tak ukrojilo cca štyridsať hodín života aj keď som jasne cítil, že by toho pokojne mohlo byť ešte o kus viacej. Vo finále môžeme hovoriť o osviežujúcom JRPG zážitku, aký vám vo svojej podstate iný projekt z daného konceptu nemá ako ponúknuť, avšak cez to všetko si Atelier Sophie 2: The Alchemist of the Mysterious Dream za sebou ťahá chvost otravných dialógov a očakávaných klišé. Komu to preto odporúčať? Každému komu sa páčila jednotka, keďže tu ide kvalita ešte o kus vyššie. Každému kto už zanevrel na tradičný model v tomto texte toľko omieľaného žánru a chce zažiť niečo čiastočne originálne a nové. Každému kto miluje surreálne fantasy svety a pri hraní chce tak trocha relaxovať.Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme KOEI TECMO

Klik pro zvětšení (Atelier Sophie 2: The Alchemist of the Mysterious Dream - recenze)

Recenzovaná verze: PlayStation 5
DOBRÉ
70%
CZECHGAMER
Milovníci varenia magických nápojov by si toto dielo nemali nechať ujsť

CGwillWin