hw
recenze
SONY RX100 VII

SONY RX100 VII - recenze
SONY RX100 VII - recenze
15:15, 29.07.2022

Opäť raz sa vraciame do sféry kompaktných fotoaparátov a nie je vôbec náhoda, že bude zrovna tak opäť reč o produkte od japonskej spoločnosti SONY. Ich snaha vylepšovať samotný koncept profesionálnych kompaktov dozrela do siedmeho radového pokračovania, ktoré sa pod názvom RX100 VII už nejaký ten rok predáva aj na našom trhu. Pýtate sa kto presne by si niečo takéto v dnešnej dobe čoraz kvalitnejších foto-mobilov kúpil a pre koho to je vlastne určené? Profesionálne kompakty cielia síce na úzky okruh zákazníkov avšak medzi nimi sa nájdu rôzne sorty v rámci samotného využitia a ak dáme bokom roj turistov cvakajúcich s otvorenou pusou pred rovnako otvorenou katedrálou niekde v Európe, ostane nám tu špecifická sorta vlogerov a influencerov, či už tých cestujúcich čo potrebujú kus spoľahlivej techniky schopnej sa stratiť vo vrecku košele, alebo takzvaných domasedov čo slovo post-produkcia považujú za medicínsky termín z pôrodného sálu. V nasledujúcich riadkoch si tak povieme viac o SONY RX100 VII, s ktorým som mal tú česť sa "hrať" viac než dva mesiace.

Malý a výkonný, nie však na všetko

Klik pro zvětšení (SONY RX100 VII - recenze)

Inžinieri si v prípade skladania šasi RX100 VII nerobili veľkú hlavu s novými náčrtmi a tak nám po stránke dizajnu skončí v rukách takmer identický tvar s pár pozmenenými detailmi, ako to bolo u predchádzajúcich modelov. Ostávame však na vlne kompaktnosti a keďže hrúbka sa zastavila na úrovni 42,8 mm a celková hmotnosť nijako výrazne neprekročila 300 gramov, stále sme u tej idei, kde si svoj výkonný fotoaparát zasúvate do nohavíc bez toho aby ste sa museli obávať o ich pád na úroveň Ruského rubľu. Držanie fotoaparátu je už menej príjemné, keďže v mojich stredne veľkých rukách a bez gripu som mal problém nájsť tú správnu pozíciu a nejaký ten čas trvalo, než som si zvykol a bol si istý, že mi fotoaparát v cene cca 1300 Euro nespadne do kanálu. Tou najhlavnejšou zmenou oproti šiestej rade je však výmena objektívu. Tam kde predchádzajúce verzie operovali s oveľa menšou schopnosťou približovania, sa rímska číslovka VII pýši 8,3x optickým zoomom pri 24 – 200mm f/2.8 – 4.5. Užívateľ tak má možnosť zhotoviť oveľa širšie snímky pri dvojnásobnej ohniskovej vzdialenosti, avšak to všetko na úkor úvodnej svetlosti (posun z F1,8 na F2,8 nikoho zrovna do kolien nepošle). Finálna hranica je potom ako uvádzam vyššie F4,5.

Konektor pre mikrofón a výklopná obrazovka

Klik pro zvětšení (SONY RX100 VII - recenze)

Mať u kompaktu hľadáčik je luxus sám o sebe a SONY v tomto prevedení ťahá doslova králika z klobúka. Stačí vám len jemne zatiahnuť za boční spínač a z vrchu vystrelí malá búdka lákajúca vaše oko. Hľadáčik zväčšuje 0,58x čo je pomerne slabé a keďže tu absentuje akákoľvek postranná clona, je nutné si na neho dosť dlho zvykať - pri silných okolitých ruchoch ho považujem za nepoužiteľný a zvlášť ak máte na nose okuliare, keďže vtedy ide skôr o adepta na ich poškriabanie. Tak ako vystreľuje hľadáčik tak súčasne môže vystreliť aj externý blesk. Všetky operácie v rámci nastavovania, či už by sme sa rozprávali o zoome alebo prepínaní režimov pomocou malého kolieska na vrchnej hrane, si vyžadujú postupné zoznamovanie a preto nečakajte, že hneď po rozbalení a klepnutí sa do čela s myšlienkou; ja debil som si zabudol kúpiť SD kartu!, budete schopný nejakej akcie. Chce to čas. Na zadnej strane sa nachádza výklopná obrazovka akú môžete vyvrátiť až o 180 stupňov a práve tú najviac docenia všetci milovníci seba nakrúcania či seba fotenia (jo jo, selfie máme radi). Rozlíšenie panelu je 640x480 a v rámci danej veľkosti je ostrosť dostačujúca, aj keď voči slnečným lúčom vám pomôže len tienenie rukou. Horšie je to so zobrazením zhotovených záberov, kde je jasne badať zlé nastavenie farieb a človek sa tak už teší až si svoju tvorbu prenesie do PC (priamo alebo cez známu aplikáciu).

Zlé ovládanie dotykom

Klik pro zvětšení (SONY RX100 VII - recenze)

Citlivosť ovládania cez dotyky je niečo ako keď si sadnete na ruku a po pól hodine sa s ňou snažíte ošúpať hrozno pomocou skalpela. Nepovažujem to však za nejaký zásadný nedostatok, ostatne to málo čo tam môžete naťukať zvládnete aj priamo cez spínače a snažiť sa nejako komplexne skrotiť AF obstaráte aj bez citlivejšej práce. Apropo nesmiem vynechať prítomnosť separátneho konektoru pre mikrofón, čo je dozaista pozitívom, aj keď už menej pozitívne vyznie skutočnosť, že externý mikrofón (musíte si ho samozrejme kúpiť) nemáte kam pripojiť a rovnako tak chýba vstup pre slúchadlá na odposluch. Práve absencia skontrolovania kvality zvuku nepoteší žiadneho vlogera zvlášť ak je niekde v mrazivom exteriéri a jediné čo na displeji fotoaparátu vidí je krivka zbernice hlasitosti. Niekto by mohol v tomto bode namietať, že fotoaparát ako taký disponuje svojím vlastným vstavaným mikrofónom, avšak ten je dobrý tak maximálne na amatérske domáce videá a každý kto chce so svojou tvorbou pôsobiť ako tak seriózne, ho už po prvom pokuse zavrhne a investuje do externého. Apropo dodatočnej investícii sa tu nemáte ako vyhnúť a okrem mikrofónu je nutné zakúpiť aj grip s vlastnou schémou ovládania kde už nájdete toľko potrebné uchytenia.

Horšia prehľadnosť

Klik pro zvětšení (SONY RX100 VII - recenze)

Po úvodnej zoznamovacej procedúre sa teraz môžeme presunúť do menu. Príliš veľa funkcií a možností v rámci nastavenia prináša výrazný chaos do prehľadnosti menu samotného. Našťastie si užívateľ môže vytvoriť svoju vlastnú schému softvérového ovládania a doslova si zviditeľniť len to čo potrebuje a zvyšok ignorovať. Ak totižto dizajn SONY RX100 VII definuje podstatu slova "kompakt" tak jeho interný softvér tvrdí úplný opak. Preto pre maximalizáciu pohodlia počas rýchleho používania odporúčam menu poriadne prečesať a prispôsobiť ho svojim nárokom. Ovládanie pomocou fyzických tlačidiel nijako nevybočuje zo štandardu minulých modelov a dokonca by som povedal, že je tu toho možno až prehnane veľa (na kompakt). Okrem už spomínaného vstupu pre mikrofón nájdete na tele aj bránu pre zastaraný micro USB určenú na dobíjanie vymeniteľnej batérie a rovnako tak micro HDMI. Hneď vedľa akumulátoru sa skrýva vstup pre pamäťové karty a všetko je skryté pod klasickým výklopným krytom. Toto všetko sú však veci aké by ste samozrejme dokázali vyzistiť aj z PR letáku a tak prejdime skôr k tomu podstatnejšiemu a to kvalite zachytávania obrázkov/videí.

Veľké možnosti automatického zaostrovania

Klik pro zvětšení (SONY RX100 VII - recenze)

Medzi najväčšie prednosti SONY RX100 VII rozhodne spadá automatické ostrenie. SONY má v tomto smere bohaté skúsenosti a dokáže ich pretlačiť aj do menších kompaktov, či už práve fotia alebo nakrúcajú. Rozprávame sa tu o funkciách priamo prevzatých z profesionálnych bezzrkadloviek a tak je výsledná kvalita skutočne vysoká. Fotoaparát zvláda zachytávať aj rýchlo sa pohybujúce objekty a aj keď by som bol rád keby fokus na oko zvierat fungoval aj vo videu, s touto funkciou si musíme v prípade RX100 VII vystačiť len pri fotení. Je teraz na diskusiu, či si niekto takýto kompakt zakúpi na to aby išiel fotografovať cyklistov niekam do Francúzska, avšak daný model zvláda zachytiť idúce vozidlá a zaostriť na objekt tak ako keby stál na mieste - chce to síce spraviť poriadnu sériu obrázkov a potom vyselektovať tie najlepšie, ale je dobré vedieť, že sa v tomto ohľade máte o čo oprieť. Rýchlosť s akou sa tu zaostruje je extrémne dobrá a celkovo oproti minulým modelom je jasne badať aj v tomto ohľade progres. Ten kto sa nechce zaoberať podrobným nastavovaním v menu, môže siahnuť po plnej automatike a nechať všetko v réžii fotoaparátu. Automat by síce potreboval, minimálne z môjho pohľadu, pár korektúr, avšak pre človeka čo chce post-produkciu vyriešiť z drvivej väčšiny už priamo pri zdroji, to bude dostačujúce.

Prehrievanie

Klik pro zvětšení (SONY RX100 VII - recenze)

SONY testovanú vzorku vybavilo snímačom s rozlíšením 20,1 Mpx pri rozsahu citlivosti ISO 100 - 12 800. Vďaka snímaču obrazu EXMOR RS sa vám dostanú do rúk snímky plné prirodzených farieb a ostrých textúr, aj keď to zistíte až v PC a nie priamo na nie zrovna presnom displeji. Samozrejmosťou je potom optická stabilizácia obrazu a snaha o minimalizovanie šumu. Keďže je však reč o výrobku určenom predovšetkým do rúk videotvorcov, logicky mňa zaujímala práve jeho schopnosť zachytávať videá. Zber je možné nastaviť do formy 4K (30fps), Full HD (60fps) či spomalenia pri snímkovaní tisíc záberov za sekundu - pri slow-motion očakávajte tradične slabšie rozlíšenie aj keď papier tvrdí niečo iné. Samotná kvalita video je viac ako uspokojivá, ostatne ide o sampling z 5K na 4K vďaka čomu je celková ostrosť o to výraznejšia. Skúšal som nakrútiť niekoľko vlogov pred zeleným plátnom a výsledok bol viac ako dobrý a následná post-produkcia nepriniesla žiadne neočakávané prekážky. Všetko však samozrejme stojí a padá na podmienkach aké si nastavíte a rovnako tak či fotoaparát držíte len tak v ruke alebo máte statív a veci s ním spojené. Riešiť nakrúcanie v exteriéroch je náročné aj na vyšťavenie batérie, keďže ukladanie záznamov na kartu chce svoj čas a čím viac funkcií videa budete využívať o to skôr sa prejaví práve vyčerpanie akumulátora. Čo som si navyše všimol tak pri zbere 4K videí sa telo výrazne prehrieva a ak presiahnete určitú dĺžku záznamu tak môže prísť aj na celkové vypnutie.

Cena je stále príliš vysoká

Klik pro zvětšení (SONY RX100 VII - recenze)

SONY RX100 VII vo finále dokáže naplniť očakávania v rámci kategórie kompaktu a v istých momentoch ich dokonca aj výrazne preskočiť, stále si však nie som istý obhajobou cenovky, zvlášť ak ku nej musíte prirátať aj nutné príslušenstvo (grip, mikrofón, kartu). Fotoaparát ponúka skladný dizajn, široké možnosti nastavenia (fotka aj video) a rovnako tak výborné a expresne rýchle ostrenie. Už menej oslnivým je však v rámci kvality displeja, výdrže batérie či schopnosti dlhšieho nakrúcania - prehrievanie a pády systému nie sú nič neobvyklé. V súčasnosti by som vám, prípadným záujemcom (turistom, vlogerom, influencerom), preto skôr odporúčal počkať s čím SONY príde do ďalšej generácie tohto prístroja alebo rovnako čakať na výrazne zlacnenie stávajúceho modelu.Za poskytnutí produktu na recenzi děkujeme společnosti Sony Czech.

Klik pro zvětšení (SONY RX100 VII - recenze)


CGwillWin