recenze
Civilization: Nový úsvit – Rozšíření Terra Incognita

Civilization: Nový úsvit – Rozšíření Terra Incognita
Civilization: Nový úsvit – Rozšíření Terra Incognita
12:00, 17.07.2022

Už jsem skoro zapomněl, kdy bylo naposledy, co jsem hrál a recenzoval novou verzi Civilizace pod titulem Nový úsvit. Letos k ní vyšlo velké rozšíření, na které se podíváme teď. Terra Incognita do hry přináší dost nového, ale rozšíření jako takové není samostatně hratelné.

Klik pro zvětšení (Civilization: Nový úsvit – Rozšíření Terra Incognita)

Dvakrát tolik Civilizace

Ne-li víc, protože Terra Incognita nabízí 10 nových vůdců, což je o dva víc, než jsou v základní hře. Přibylo pár nových mapových kousků, žetony kontroly, divy světa, karty vítězství, pár barbarů a surovin. To by byl základní popis každého rozšíření, tedy že nadstavuje všechno, co v základu je. Nicméně Civka jde o kus dál. Ke každému z vůdců navíc přibyla speciální karta zaměření, nově máte k dispozici figurky armády a žetony pevností, které se na mapě dají obsazovat. Přibyl navíc celý jeden hráč, který je ale hratelný pouze v rámci rozšíření, protože jeho karty už obsahují jenom verzi Terra Incognita. Celkově se tím pádem počet hráčů jedné partie zvedá na pět.

Klik pro zvětšení (Civilization: Nový úsvit – Rozšíření Terra Incognita)

Největší novinky upravující hratelnost jsou tři – solidní dopad mají unikátní karty zaměření, které ještě víc a lépe usměrňují národ, který vedete. Dále jsou to formy vlády, které teď můžete v určitý okamžik hry měnit. Ty představují menší nakopnutí, neřekl bych, že jsou nějak extra stěžejní pro to, jak rychle a efektivně vítězství dosáhnete, nicméně hru urychlují, protože nemusíte čekat, až se vám karta dostane na pozice vpravo, abyste využili její maximální potenciál. A podle mě největší novinkou upravující hru jsou okrsky, kolem kterých se může točit celé vaše vítězství. Podle toho, který okrsek postavíte, se tak můžete zaměřit spíš na produkci surovin, posilování nebo rozšiřování vlastního území. Postupem času můžete mít pochopitelně všechny a to, jakým způsobem pomáhají v získávání surovin či případně území, je upravdu výborné.

Klik pro zvětšení (Civilization: Nový úsvit – Rozšíření Terra Incognita)

Karty zaměření umocňují herní role-play a zvlášť ty národy, jež je mají hned od první nebo druhé doby, budou určovat směr vítězství a jak rychle se k němu dostanou.

Herní mechaniky jako takové se nemění, pořád aktivujete karty, jejichž efekty chcete zahrát, postupujete v čase, stavíte divy, dobýváte cizí a nová území, ale pocitově už od první hry je zážitek lepší, možnosti bohatší, a kdo si už tak základní hru užíval, o pořízení Terra Incognita by neměl pochybovat a než tahle recenze spatřila světlo světa, má už nahrány desítky partií. Pro ty, co jsou doteď na hraně, doufám, že bude pomocí závěrečné o kousek hodnocení níže.

Klik pro zvětšení (Civilization: Nový úsvit – Rozšíření Terra Incognita)

Už od první hry je zážitek o poznání lepší, možnosti bohatší, a kdo si už tak základní hru užíval, o pořízení Terra Incognita by neměl pochybovat
Nedostatky? Hlavně překlad

Kvůli kartě Polska jsme měli málem zkaženou celou hru a v pravidlech jsou někdy dost zásadní rozdíly, například v tom, odkud se berou žetony do okrsků. Dál jsem docela hleděl na cenu, protože Terra Incognita stojí o dvě tři stovky míň než základní hra, což je ale vyrovnané tím, kolik obsahu tam v porovnání se základem je - skoro jednou tolik.

Klik pro zvětšení (Civilization: Nový úsvit – Rozšíření Terra Incognita)

Závěrem

Závěrem bych řekl, že jako rozšíření plní Terra Incognita svou funkci skvěle – obohacuje každý aspekt hry, přidává další vítězné podmínky (a cesty k jejich splnění) a rozšiřuje strategické obzory. Civilizace: Nový úsvit je díky němu rychlejší, dynamičtější, záživnější, až tak, že přidání pátého hráče je už jenom třešničkou na dortu.

Koupit hru

Za poskytnutí hry k recenzi děkujeme Blackfire

Klik pro zvětšení (Civilization: Nový úsvit – Rozšíření Terra Incognita)CGwillWin