hw
recenze
Logitech MX Master 3S

Logitech MX Master 3S - recenze
Logitech MX Master 3S - recenze
11:02, 10.11.2022

Sú to už tri roky, čo sa na scéne objavila kancelárska myš MX Master 3 od švajčiarskeho Logitechu a dodnes je tento produkt právom považovaný za jeden z najkomfortnejších hardvérov v rámci svojho segmentu. Aj preto danému výrobcovi nejaký ten čas trvalo, než sa vôbec odhodlal prísť s priamym nasledovníkom, hoci ako dokážete usúdiť už zo samotného názvu, siahol len po malom dodatku naviazanom na písmeno „S“. Čo všetko sa za ním skrýva? Je nutné pre stále spokojných majiteľov pôvodnej myši Master 3 meniť to, čo už roky tak dobre funguje? Nielen na tieto otázky sa vám pokúsim dať odpoveď v nasledujúcom texte.

Čo je nové?

Klik pro zvětšení (Logitech MX Master 3S - recenze)

Klik pro zvětšení (Logitech MX Master 3S - recenze)

Myš Logitech MX Master 3S prichádza na náš trh v troch farebných prevedeniach, pričom do rúk sa mi dostala tá tmavšia, oveľa odolnejšia voči nezastaviteľnému procesu špinenia - overené aj s odstupom času na základe testovania vertikálnej myši Logitech Lift v čisto bielom prevedení. MX Master 3S vás v prípade záujmu môže stáť okolo sto eur, čo nie je malá investícia, ale ako už spomínam v úvode, kvalitatívne spracovanie myšky ráta s dlhodobou záťažou a nejde o výrobok, ktorý po dvoch rokoch musíte automaticky hodiť do koša.

Poďme sa odpichnúť od jej dizajnu. Najnovšia verzia 3S vyzerá úplne rovnako ako predchádzajúca generácia, čo so sebou prináša elegantné, ale špecificky strohé línie plné čistoty a funkčnosti. Samotné telo je vyrobené z odolného plastu z vrchnej časti a obaleného do gumového plátu, ktorý zabraňuje akýmkoľvek problémom s priľnavosťou k dlani. Kovové prvky tu zastupuje duo rolovacích koliesok, kde sa jedno nachádza tradične na vrchnej strane medzi hlavnými spínačmi a druhé má používateľ nad svojím palcom. Asi nie je nutné pripomínať, že v tomto prípade sa rozprávame o kancelárskej myši striktne pre pravákov. Nemá žiadnu formu RGB osvetlenia, ale disponuje duom LED diód, ktoré znázorňujú stav batérie a stav pripojenia. Produkt je takmer z 30% vyrobený z plne recyklovateľného plastu, pričom samotné balenie je už, ako sme u švajčiarskeho výrobcu zvyknutý, plne recyklovateľné.

Hlavné rolovacie koliesko je elektromagnetické

Klik pro zvětšení (Logitech MX Master 3S - recenze)

Klik pro zvětšení (Logitech MX Master 3S - recenze)

Už z priloženej fotodokumentácie je jasné, že nový MX Master ostáva v rámci svojich proporcií skutočne mohutnou myšou, ktorá je určená skôr pre stredne veľké až veľké ruky. Napriek tomu všetkému je konštrukčná kvalita skutočne prémiovej povahy a ani pri drsnom zaobchádzaní sa myš nesnaží produkovať nechcené a rušivé zvuky. S testovanou vzorkou som doslova čaroval a prevaľoval ju do všetkých strán, triasol s ňou ako s poisťovacím agentom pri dverách, avšak žiadne kývanie ani hrkotanie som nespozoroval. Váha je na hranici 140 gramov, čo, pochopiteľne, jej využívanie v nejakom hernom prostredí trochu degraduje, rovnako ako aj rozsah DPI (4 000 až 8 000), ale to neznamená, že ju nemôžete použiť na príležitostnú hernú interakciu.

Viac než vyššia váha ma však zaujímalo, aký stupeň pohodlia bude nová MX produkovať, ostatne u kancelárskej myši je práve tento atribút oveľa viac cenený než presnosť ako taká. Podľa očakávania a aj na základe vlastných skúseností s minulým modelom som v tomto smere ostal viac než potešený. Palec je umiestnený na obrovskej pristávacej dráhe, hlavné dva prsty krásne prehnuté cez už na dotyk príjemné klapky spínačov a dolná časť dlane s plnou oporou od zadku šasi. Musím zároveň pripomenúť, že toto nie je hardvér určený pre malé ruky a aby ste mali na dosah celú tú sedmičku programovateľných tlačidiel, potrebujete mať stredne veľkú až veľkú ruku.

Logitech Option+

Klik pro zvětšení (Logitech MX Master 3S - recenze)

Klik pro zvětšení (Logitech MX Master 3S - recenze)

Prostredníctvom stále spoľahlivého softvéru Option+ je možné prispôsobovať a upravovať funkčnosť myši podľa vašich potrieb. Od presného definovania úrovne DPI cez priradzovanie skratiek až po podporu rôznych aplikácií a prehliadačov, toto všetko si môžete zadefinovať cez uvedený softvér. A ako je na tom párovanie? Testovanú vzorku som spároval s troma zariadeniami súčasne, do čoho je možné zapojiť nielen USB kľúč (ten nemáte možnosť skryť priamo do šasi), ale aj BT technológiu. Zo spodnej strany si používateľ prepína jednotlivé profily podľa potreby a myš je v tomto smere praktickým pomocníkom tam, kde potrebujete trocha upratať svoj stôl plný hardvéru. Výdrž batérie je úplne identická so staršou verziou MX Master 3, čiže na jedno nabitie vám produkt bude slúžiť celé tri dni v kuse, pričom ho stačí napojiť na priložený USB-C kábel už na pár minút a získate niekoľko hodín k dobru. Myš ako takú je možné používať aj počas procesu nabíjania, avšak minimálne kábel nachádzajúci sa v balení nie je na tento spôsob využitia dobre pripravený, keďže je skôr tuhšej a menej poddajnej povahy. A ako sa MX Master 3S dokáže popasovať s rôznorodosťou povrchu? Zo spodnej strany má možno, prekvapivo, skôr menšie plochy na kĺzanie, navyše vrchná a spodná strana týchto plôch majú ostrejšie hrany, čo počas používania môže spôsobovať trhanie vlákien z vašej podložky. Laserový snímač však zvláda pracovať aj mimo textilných vlákien a bez problémov som s ním fungoval aj na hladkej drevenej ploche.

Tichá práca bez rušenia

Klik pro zvětšení (Logitech MX Master 3S - recenze)

Klik pro zvětšení (Logitech MX Master 3S - recenze)

Veľkou výhodou sú dozaista aj tiché spínače. Nový model ponúka nielen oveľa jemnejší proces interakcie, ale aj menší zvukový sprievod kliknutia ako takého. Tichosť ako prednosť nedoceníte iba v kancelárii, ale pokojne aj sediac v kaviarni, zatiaľ čo vám na laptope bude pulzovať aktuálna práca, ktorá jednoducho nepočká (však to dobre poznáte). O elektromagnetickom rolovacom koliesku som sa už vyššie krátko zmienil, v každom prípade jeho funkčnosť bola počas testovania bezkonkurenčne presná a v rámci tohto segmentu nepoznám produkt, ktorý by mu mohol čo i len šliapať na päty. Kolieskom ste schopný preletieť tisíc riadkov za sekundu a zastaviť presne v bode, v akom si zmyslíte.

Logitech MX Master 3S potvrdil moje pôvodné tušenie. Ide o správne nastavenú evolúciu v zmysle profesionálneho kancelárskeho náradia, ktoré vám ani pri celodennom používaní nebude spôsobovať žiadne problémy. Pred prípadnou kúpou si však treba uvedomiť, že na základe vyšších proporcií ide o myš vhodnú do stredne veľkej až veľkej ruky, ktorá je určená výhradne pre pravákov. MX Master 3S sa síce čiastočne dá využiť aj na hranie, ale skôr v rekreačnej rovine a v zmysle kompaktnosti je nutné dávať pozor, aby ste počas prenosu niekde nestratili USB dongle, ktorý nie je možné zasunúť priamo do šasi.

Kvalitná kancelárska myš, ktorú nebudete chcieť vyhodiť ani po konci záručnej doby

Klik pro zvětšení (Logitech MX Master 3S - recenze)Za poskytnutí produktu k recenzi děkujeme společnosti Logitech

Klik pro zvětšení (Logitech MX Master 3S - recenze)


CGwillWin