Včera podvečer nám spoločnosť ASUS predstavila svoj plán v rámci ROG noviniek pre práve sa rozbiehajúci rok 2023 a ak ste si mali čas pozrieť náš článok venovaný produktom z Republiky pre hráčov, určite dobre viete, že ASUS to celé opäť tlačí smerom ku potrebným inováciám. Herný hardvér je však pre nich stále len jedna z mnohých častí bohatého portfólia. CES 2023 nám v ich podaní totižto dnes umožňuje vás informovať aj o novinkách zo sveta pracovných a kreatívnych notebookov, a tak ako u ROG, aj v tomto prípade bude rozhodne sa o čom rozprávať, ako sa povie. Poďme teda na to.
Minulý rok sa ASUS snažil do väčšiny svojich laptopov integrovať OLED displeje a keďže v tejto snahe, ponúknuť svojim zákazníkom nie len tú najmodernejšiu zobrazovaciu techniku, ale súčasne šetriť ich zrak potláčaním efektu modrého svetla, boli zo všetkých najlepší, dnes v tomto smere držia jasné prvenstvo. V spojitosti s OLEDom nás v novom roku však čaká ďalšia technologická inovácia a to navodzovanie 3D efektu bez použitia patričných okuliarov. V tomto smere síce ASUS neobjavuje koleso, na princípe autostereoscopickej technológie fungoval napríklad komerčne úspešný herný handheld Nintendo 3DS, avšak ASUS danú technológiu aj vďaka súčasnému OLEDu povyšuje na novú úroveň. V čom je niečo takéto vôbec využiteľné? Lens 3D efekt nájde uplatnenie hlavne v kreatívnom segmente pri prezentáciách 3D modelov, avšak rovnako tak bude možné na obrazovkách notebookov ako ProArt Studiobook sledovať 3D film, to všetko bez otravného potenia sa v okuliaroch.
Notebooky pre kreatívcov, ľudí čo si kupujú daný hardvér na to, aby s ním rozširovali svoje pracovné vízie, si v podaní ASUSu môžeme roztriediť do trojčlenky. Na vrchole pyramídy je v tomto prípade už vyššie spomínaný ProArt Studiobook využívajúci najmodernejšie procesory a prispôsobené grafické karty. Dané železo je nasledované Zenbookom Pro, dostupným aj v DUO verzii so sekundárnou obrazovkou, a celú trojicu uzatvára nemenej spoľahlivý a rovnako vysoko výkonný Vivobook Pro. ProArt Studiobook ponúkne komplexnú podporu pre dotykové perá, obrovský track-pad s haptickou odozvou a širokú škálu konektivity (čítačku SD kariet napríklad). ProArt je vôbec prvým šestnásť palcovým 3.2K zariadením so 120 Hz, pomerom strán 16:10 a už spomínanou 3D OLED technológiou na svete. Jeho súčasťou je opäť špeciálny softvér pre kreatívcov zvaný ProArt Creator Hub a ten tentokrát prichádza v druhej a oveľa komplexnejšej verzii. Vďaka nemu si užívatelia budú môcť nastavovať všetko zásadné ohľadom farieb, pixelov, kontrastu a ďalších pre grafickú tvorbu dôležitých partov.
Vypisovať vám sem jednotlivé skoky v kvalite voči pôvodným verziám predmetných notebookov by bolo natoľko obsahovo zahlcujúce, že to nateraz nechám plne v réžii priložených obrázkov. Môžem vám však sľúbiť, že akonáhle sa nám do rúk dostanú testovacie vzorky, ponúkneme vám komplexné recenzie, kde si jednotlivé porovnávania a generačné skoky patrične rozoberieme.
Odstúpme teraz trocha bokom od toho zahlcujúceho tornáda noviniek zo sekcie laptopov a poďme sa záverom a v krátkosti pozrieť na novinky zo sveta Mini PC. Pre rok 2023 bude totižto tento segment z pohľadu ASUSu rozhodne zaujímavý. Predovšetkým by som rád vyzdvihol zariadenie ASUS Chromebox 5, vyrobené z recyklovaných materiálov a schopné ukojiť aj náročnejšie pracovné potreby. Toto skutočne malé a elegantné miniatúrne PC si konzument bude vedieť nakonfigurovať s procesormi Intel Core, od i3 cez i5 až po i7, a k dispozícii mu budú všetky zásadné cesty čo do konektivity, ako aj možnosť bezdrôtového nabíjania telefónov s výkonom 15W.
Ako vidíte vyššie, tak ASUS nechce poľaviť a z pozície inovátora má v pláne pokračovať v posúvaní kvality výpočtového hardvéru aj v roku 2023. Ja sa už teraz teším, až sa nám do redakcie dostanú vyššie spomínané novinky a budeme si o nich vedieť povedať viacej.