Máme takmer presne týždeň od ukončenia veľkonočných sviatkov, ktoré sú v ponímaní Českých a Slovenských zvykov už roky dôležitým pilierom spájania. Je to samozrejme individuálne, každopádne, práve v tomto období sa veľa rodín stretáva v priateľskom kruhu aby si spoločne oddýchli, čo to pojedli a samozrejme, aj niečo popili - isté veci sa hold nikdy nezmenia. Ja osobne som šibanie korbáčom a oblievanie nežného pohlavia považoval vždy za niečo neuveriteľne trápne a týchto zvyklostí som sa zúčastňoval v deckom veku s maximálnou nechuťou a v dospelosti, s priam čistou ignoranciou. Zabaviť sa však dá mnohými spôsobmi a aj keď otvárať pripitým výpalníkom z Wishu ja medzi zábavu rozhodne neradím, proti gustu žiadny dišputát. V duchu rodinnej pohody som tak miesto korbáča naopak vytiahol slovenskú verziu populárnej vedomostnej hry Tipni si, ktorú v lokálnych vodách zastrešuje Albi, a deň po dni sledoval, ako si moje okolie vytvára nový druh návyku.
Ešte než vám poviem viacej, určite je na mieste menšie ohliadnutie cez rameno. Dôvod? Pôvodné "Tipni si!" totižto vyšlo v lokálnych vodách pred niekoľkými rokmi a toho času vám aj náš web ponúkol komplexnú recenziu českej verzie základu a rozšírenia. Ja sa preto teraz nebudem snažiť opakovať to čo už tu dávno zaznelo, ale skôr celú recenziu pojmem výhradne ako zrkadlo posledných týždňov strávených s daným projektom a v úzkom kruhu rodiny. Slovenská verzia sa od tej českej totižto líši zásadne len v istej časti otázok adresovaných práve na danú krajinu, avšak všetko ostatné, čiže komponenty, ostávajú nemenné. Ideálny scenár ráta s plnou účasťou, čiže s šesticou hráčov, ktorý si medzi sebou rozoberú kartičky na písanie, zmývateľné fixky a základnú sadu žetónov. Akonáhle všetci vstrebajú jednoduchosť pravidiel (postupné ťahanie tematicky rozdielnych otázok zo šiestich kategórií), rozbehne sa trojkolové tipovanie čísiel s rôznou pointou. Tu musím povedať, že nám sa nejaké trojkolové limity vôbec nepáčili a pokojne sme si jednu partiu dokázali natiahnuť aj na šesť hodín s tým, že nás v prvom rade bavilo tipovať a vzdelávať sa, než nejako hrabivo hromadiť plastové žetóny.
Viac než tisíc otázok je zárukou dlhej výdrže predmetnej vedomostnej hry a ani po troch intenzívnych dňoch tipovania sme sa v našej sociálnej bubline nedokázali priblížiť ku pretočeniu otázok, alebo, aspoň tých istých kartičiek - na jednej strane sú totižto vždy tri otázky a na opačnej zase odpovede aj s vysvetlivkou. Účastník partie si vždy po potiahnutí kartičky vyberie jednu otázku, tú povie nahlas a on, ako aj zvyšok, musí napísať svoj číselný odhad na tabuľku. Akonáhle majú všetci tipnuté, spoločne ukážu svoje čísla a nasleduje druhá časť - vsádzanie žetónov. Vsadiť si môžete na seba ako aj na ostatných, ak ich odhadu veríte, a pokiaľ sa vám podarí uhádnuť alebo aspoň staviť na kolegu čo uhádne, konto sa vám navýši. Náročnosť je vysoká a názov tejto spoločenskej zábavy je preto maximálne trefný. Je samozrejmé, že sa sem tam prepracujete k téme, ktorá vám bude blízka a budete tak schopný triafať bližšie než vaši kolegovia, avšak špecifickosť a úzke zameranie daných otázok je cielená na odhad a onen toľko spomínaný efekt tipovania. Vekové rozpätie účastníkov partií bolo v našom prípade 6 až 50 rokov a každý jeden sa pri tejto spoločenskej hre dokázal svojím spôsobom presadiť a čo je ešte dôležitejšie, aj patrične zabaviť.
Záverom si neodpustím menšiu kritiku, aj keď pri nej by sa mohlo zdať, že zase napĺňam frázu; kto chce psa biť, palicu si vždy nájde. Tak či onak, písanie čiernymi fixkami na doštičku z tvrdého papiera je, čo do interakcie, nápomocný prvok, avšak, z neustáleho gumovania sa všade okolo vás hromadia čierne šmuhy a ak si nedáte pozor, môžete zašpiniť seba aj okolie. Inak nemám voči kvalite komponentov väčšie výhrady a všetko tu funguje tak ako má. Slovenská verzia vedomostnej spoločenskej hry Tipni si nám do domácnosti vniesla nečakane svieži vietor interaktívneho seba vzdelávania a aj keď sme sem tam museli rozporovať relevantnosť uvedených faktov, nakoniec sme sa vždy nejako dohodli a zábava mohla pokračovať ďalej. Tipni si preto vnímam ako to najlepšie, čo si na lokálnom trhu v rámci tradičných vedomostných hier môžete zaobstarať a okrem vzdelania si tak súčasne preveriť aj úroveň svojho odhadu na ľudí. Teoreticky je totižto v tejto hre možné dominovať aj na základe správneho predvídania odpovedí vašich súperov (môžete si staviť žetóny v počte 5 na jeden tip a úplne ignorovať správnosť svojich tipov, respektíve nimi cielene zavádzať).
Za poskytnutí hry k recenzi děkujeme Albi