Po menšej odmlke sa na scéne herných myší objavuje opäť aj do výšky sa tiahnuce červené písmeno X. Herná divízia Hewlett-Packard dnes stále známa ako HyperX totižto oprášila modelový rad Pulsefire Haste o druhý výrazný update a ponúka myš v cenovo prekvapivej hladine, ktorá zvláda uspokojiť nie len začiatočníkov, ale aj náročných konzumentov. HyperX Pulsefire Haste 2 vo verzii Wireless sme v redakcii testovali uplynulé dva mesiace a aj preto si dovolím vám dnes o nej čo to porozprávať a kto vie, možno vás nasledujúcim textom donútim tiež trocha oprašovať, tentokrát však vlastné herné náradie.
HyperX Pulsefire Haste 2 si môžete zaobstarať aj v káblovej podobe, avšak, dnes bude reč výhradne o bezdrôtovej verzii, ktorú si viete zaobstarať za sumu oscilujúcu okolo hranice 100 Euro. V tomto momente sa mi na jazyk tlačí také pekné a trefné spojenie cenovky a výsledných percent kvality, avšak ostanem pri zemi a už v úvode vám poviem; že aj keď sa budeme rozprávať o relevantnom hardvéri čo stojí za každé jedno euro z tej stovky, tak ani v tomto prípade nie je nič dokonalé. A prečo toľko opakujem danú sumu? V poslednom roku totižto, a to priamo súvisí s mojím povolaním technologického žurnalistu, sledujem neustáli trend narastania cenovej hladiny hardvéru, čo na jednu stranu logicky ide ruka v ruke s infláciou a inými pridruženými aspektami, avšak, niekedy sú tie cenové skoky tak razantné, až si jeden povie - a nechce nás "tá" alebo "ten" tak trocha oklamať? Uvedená definícia sa rozhodne netýka spoločnosti HyperX, ktorá sa už roky snaží ponúkať vysoký kvalitatívny štandard za prijateľné sumy a toho dôkazom je práve ich novinka Pulsefire Haste 2.
Dizajn sa oproti minulému modelu vracia ku tradične uzatvorenej schránke (určite si spomínate, že predchádzajúca verzia mala dierkované šasi) aj keď treba dodať, že spodná strana je v takzvanom honeycomb štýle, ale užívateľ to fakticky nemá ako vidieť, keďže dierky sú prekryté identifikačným štítkom. Plastové telo má drsnejšiu povrchovú úpravu a samotné spínače, mimo hlavného dua, sú z lesklého materiálu. Myš perfektne padne do ruky a ak ste náhodou ľavák, nebudete mať problém s ňou realizovať bežné úkony, aj keď dva klasické bočné spínače sú, z vášho pohľadu, umiestnené na protiľahlej strane. Čo je však v tomto prípade ohromujúce je váha. HyperX dokázal váhu dostať na hranicu 60 gramov (presne je to 60,3 gramu) čím tak nejako naznačil, že trend dierkovaných myší sa z jeho pohľadu minul účinkom a ak chcete vyrobiť ľahkú a súčasne všestrannú hernú myšku, nemusíte na to nutne brať dláto a kladivo - prehnane povedané. Na testovanej vzorke som našiel jeden jediný RGB prvok a to na bočných stranách rolovacieho kolieska s pogumovaním. Oba znaky HyperX, jeden na ľavom boku a druhý na zadku, sú dielom voči škrabancom odolného práškovania.
Za celú dobu čo som myš používal v intenzívnom tempe, sa na šasi neprejavila žiadna únava materiálu - telo nepraskalo, nepukalo a vedelo zniesť aj drsné pády z výšky stola. Priamo pod myšou sa na spodnej hrane nachádza zásuvka pre USB kľúč, ktorý je rozmerovo na tom rozhodne lepšie než mal v minulosti HyperX zaužívané. Každopádne, ak náhodou myšku nebude chcieť využívať na online hranie, môžete si prepnúť párovanie na BT - súčasne je možné mať myš aktívne pripojenú ku dvom zariadeniam, čiže cez Bluetooth a USB dongle. Vstavaná batéria vám pri zapnutom RGB osvetlení a vyššej frekvencii snímača dokáže vydržať niečo málo cez sedemdesiat hodín a pri vypnutej diskotéke a nižšej citlivosti sa tento údaj môže zvýšiť až o tridsať percent. Tak či onak, testovaná vzorka vám v praxi vydrží bez nabíjania niekoľko dní v kuse, čo je rovnako veľké pozitívum. Apropo, v balení sa nachádza aj 1,8 metra dlhý pletený kábel v takzvanom spracovaní "šnúrky do topánok" a ak by ste myš chceli využívať priamo zapojenú na kábel, nebudete mať vďaka jeho váhe žiadne ťažkosti. V krabici ďalej nájdete aj náhradné spodné nohy a lepiace vložky pre dosiahnutie lepšieho gripu.
HyperX v testovanej vzorke využíva svoj nový optický senzor s rozlíšením 400 až 26 000 DPI, vďaka ktorému som v jednotlivých programoch nenameral latenciu prevyšujúcu 5ms (cez USB snímač). V rámci strednej triedy, kam už vlastne z časti HyperX Pulsefire Haste 2 Wireless ani nespadá, je to viac než len prijateľná cifra a to si k nej ešte pridajme výrobcom deklarovanú životnosť desať miliónov kliknutí na oba hlavné spínače - latencia na zopnutie v teste neprekročila 10ms, čo je rovnako očakávané. Zvuk klikania je trocha nečakane vyšší ale nejedná sa zase o niečo čo by malo iritovať ľudí okolo vás, každopádne Pulsefire Haste 2 Wireless nespadá do kategórie šepkajúceho herného železa a je dôležité aby ste o tejto skutočnosti vedeli. K dispozícii je vám klasicky aj free softvér NGenuity, kde má užívateľ priestor na reguláciu RGB podsvietenia rolovacieho kolieska, nastavenie makier, zmenu DPI - to všetko následne zhrnúť pod váš špecifický profil.´
Anglický HyperX mi zase raz dokázal, že s ním musíme do budúcna počítať, nech už bude chrliť von nové mikrofóny, headsety, slúchadlá, klávesnice alebo práve herné myši. Pulsefire Haste 2 Wireless je toho jasným dôkazom, keďže za málo peňazí ponúka veľa muziky a dokáže uspokojiť aj náročnejšie povahy. Pevné a drsnému hraniu odolné šasi, výborná výdrž batérie, slušná výbava, nízka váha, duálne pripojenie, miesto káblu je tu šnúrka do topánok a stále spoľahlivá softvérová podpora, to všetko stojí proti sotva badateľným negatívam ako je hlasnejšie klikanie a povrch lapajúci špinu.
Za poskytnutí produktu na recenzi děkujeme společnosti HyperX