recenze
SONY Inzone M3

SONY Inzone M3 - recenze
SONY Inzone M3 - recenze
12:17, 30.06.2023

V závere minulého roka, čiže kalendára príznačne plného dvojok, mňa v súvislosti s ďalším hardvérovým testom pochytila istá vlna nostalgie. Sediac pred monitorom širším než moje majonézovým šalátom živené pozadie spomínam na časy, kedy som v tureckom sede tlačil, vtedy ešte oveľa menší zadok, do komunistických matracov a s úžasom v očiach sledoval zaprášený bubon od CRT TV. Viete si asi predstaviť aké hry mňa formovali, ostatne svoju lásku k retro scéne dnes dávam najavo prostredníctvom článkov pre rôzne médiá, každopádne akokoľvek nechcem znieť ako prehnaný staromilec a v úvodzovkách dedo v papučiach, tie herné pocity z dôb detstva sa s dneškom dajú len sotva porovnávať - vlastne by sme ich porovnávať radšej ani nemali. Každá doba má jednoducho svoje čaro a je logické, že ak niekomu v deväťdesiatych rokoch stačilo hrať na zobrazovacej technike pripomínajúcej bubon od práčky, pretože nič iné vlastne dostupné nebolo, tak o dve dekády neskôr, kedy je ten výber obrazoviek už niekde inde, nám tie nosíky jednoducho inštinktívne idú hore a túžime po tom najlepšom na trhu. Spoločnosť SONY, ktorá má s výrobou televíznej techniky bohaté skúsenosti, sa aktuálne konečne odhodlala prísť na scénu so svojím, vôbec prvým, herným monitorom a túto skutočnosť som si nemohol nechať ujsť. V nasledujúcom texte sa preto pozrieme na kvality uvedeného debutu, debutu zapadajúceho nie len do ekosystému PlayStation 5.

Klik pro zvětšení (SONY Inzone M3 - recenze)

Klik pro zvětšení (SONY Inzone M3 - recenze)

Klik pro zvětšení (SONY Inzone M3 - recenze)

Japonská spoločnosť SONY vydala pred nejakým časom úplne nový produktový rad zvaný INZONE, do ktorého, okrem trojice herných headsetov kvalitatívne a funkčne odstupňovaných skratkami H3, H7 a H9, zapadá aj herný Full HD rozlíšením pod skratkou M3. Našu recenziu na uvedené hedsety si môžete prečítať pod týmto odkazom. Práve na tento produkt som sa bližšie pozeral viac než mesiac v kuse aby som vám mohol o ňom povedať trocha viacej. Už v úvode je určite na mieste uviesť, že sa jedná o obrazovku kompatibilnú nielen s next-gen konzolou PlayStation 5, ale súčasne ste schopný ju rovnako slušne využiť aj pri konkurenčnom Xbox Series X/S či PC. Rovnako by bolo príhodné začať cenovkou, keďže daný hardvér dozaista nespadá do kategórie cenovo dostupných produktov a jeho aktuálna cena sa pohybuje tesne nad hranicou 700 Eur. Stojí to vôbec za takéto peniaze?! Čítajte ďalej a pokúsim sa vám dať aj na túto, úplne pochopiteľnú otázku, čo najfundovanejšiu odpoveď. Dobre, INZONE M3 je, ako uvádzam vyššie, prémiový Full HD monitor vybavený IPS obrazovkou s vysokou obnovovacou frekvenciou (240 Hz). Po dizajnovej stránke dokáže už aj laik bez váhania odhadnúť, k čomu najlepšie by práve takýto monitor pasoval. Áno, kombinácia bieleho a čierneho plastu s typickým zaoblením hrán dokonalo sadne k obom verziám systému PlayStation 5.

Klik pro zvětšení (SONY Inzone M3 - recenze)

Dizajn testovaného 27 palcového monitoru definuje špecifický trojnohý stojan, aký by ste na trhu a u konkurencie hľadali len márne. Akokoľvek práve stojan zaujme oko ako prvé, jeho funkčnosť je výrazne limitovaná len pohybom hore a dole (sedem centimetrový rozsah), či náklonom v rovnakom smere (dvadsať stupňov). Nie je možné, a to považujem za chybu, nakláňať panel aj do strán a rovnako tak ho otočiť na výšku. Stojan si mňa však získal schopnosťou šetriť miesto všade tam kde ho umiestnite, čo je vítanou prednosťou. Všetky fyzické vstupy sa nachádzajú zo spodnej strany a vo výhľade vám neustále prekáža práve onen stojan. V ponuke najdôležitejších vstupov je HDMI 2.1, jeden DisplayPort 1.4 a rovnako tak jeden USB-C vstup. Okrem nich môžete ešte využiť tradičné USB vstupy na nabíjanie periférií a tak isto aj 3,5 mm Jack na zapojenie slúchadiel. Hráčov však pochopiteľne musí zaujímať kompatibilita s PlayStation 5, Xbox Series X/S a PC. V tomto smere dokázali inžinieri zo SONY skutočne ponúknuť v rámci Full HD rozlíšenia maximum, keďže M3 ponúka všetky dostupné funkcie predmetných konzol.

Klik pro zvětšení (SONY Inzone M3 - recenze)

Klik pro zvětšení (SONY Inzone M3 - recenze)

Klik pro zvětšení (SONY Inzone M3 - recenze)

Musím povedať, že zadné ovládanie OSDčka pomocou joysticku zvládlo SONY u M3 na výbornú. Páčka reaguje síce citlivejšie avšak zato expresne a bez akejkoľvek otravnej latencie. Rovnako krásne je spracované rozhranie priamo na obrazovke, kde máte prehľad o všetkom bez toho, aby ste museli tápať a preklikávať kade tade, len aby ste našli napríklad sekciu HDR a podobne. OSD ponúka možnosť aktivovania zameriavacieho krížu, stav FPS či čierneho ekvalizéra (zlepšené rozpoznávanie objektov v tmavých scénach). V ponuke je aj KVM (prepínanie medzi viacerými zariadeniami). Dobre, poďme sa teraz pozrieť na kvalitu obrazu ako takého. Dať v dnešnej dobe za IPS panel sedemsto euro, zatiaľ čo trend sa už dávno preklopil do OLED technológie, to je dozaista v očiach mnohých konzumentov veľká divočina, každopádne nenechajte sa úplne pohltiť PR frázami. Panel od SONY sa v prípade monitoru M3 dá zadefinovať ako komplexná zobrazovacia plocha určená nie len na hranie. S touto obrazovkou ste schopný obstarať aj bežné kancelárske úkony, aj keď 27 palcov je dnes už skôr pri písaní a tabuľkách považovaných za mínus. INZONE M3 však ponúka výbornú úroveň jasu a vďaka hustote pixelov nebudete mať problém s identifikáciou akéhokoľvek textu. Späť však do sveta hier. Maximálnu obnovovaciu frekvenciu, čiže 240 Hz získate len prostredníctvom prepojenia cez DisplayPort a pri HDMI z monitora vyšťavíte v úvodzovkách len 120 Hz. Pri danej mierke a Full HD rozlíšení sú hry čisté a slušne ostré bez akéhokoľvek výraznejšieho skreslenia a počas testu som si doslova užíval hranie nového God of War, rovnako ako aj starších AAA PlayStation exkluzivít. Pohyb je plynulý (mierne rozmazanie tam síce je, ale nič dramatické) a kvalita HDR vás vďaka takmer stovke stmievajúcich zón rozhodne neurazí.

Klik pro zvětšení (SONY Inzone M3 - recenze)

Klik pro zvětšení (SONY Inzone M3 - recenze)

Klik pro zvětšení (SONY Inzone M3 - recenze)

M3 je monitor určený aj pre profesionálny eSport a preto sa v základnom režime rozprávame o odozve 1 ms. INZONE M3 som testoval nie len cez PlayStation 5 a jeho priameho konkurenta, ale rovnako tak hojne aj cez PC prostredníctvom prepojenia s herným notebookom. Vo všetkých prípadoch som bol z kvality obrazu viac ako nadšený, zvlášť ak si zoberiete, čo všetko v súčasnosti dokáže zastarané IPS vlastne ponúknuť. V tomto smere je M3 nad konkurenciou a to poriadne vysoko, aj keď tu stále svieti problém s cenou - čo si budeme hovoriť, stačí prihodiť pár stoviek a máte obrovský OLED televízor. Pre koho teda testovaná vzorka bola stvorená? Pre každého kto hľadá 27 palcov veľký a rýchlo reagujúci panel a nepotrebuje nutne čiernu v OLED prevedení (u M3 je to skôr šedá než čierna), ktorý by si postavil vedľa PlayStation 5 a mohol si tak užívať pôsobivý kontrast, krásne farby a rýchlu odozvu. Za danú sumu by som však v tomto prípade očakával lepšie spracovanú ergonómiu stojanu ako aj celkové navýšenie palcov. Uvidíme s čím SONY príde pri ďalšej generácii INZONE, keďže ako som spomínal už v úvode, toho je z ich strany vôbec prvý čistokrvný herný monitor, s ktorým aj cez vyššie spomínané nedostatky, dokázali pomerne rázne vstúpiť na trh. Budeme to sledovať.



Klik pro zvětšení (SONY Inzone M3 - recenze)

Za poskytnutí produktu na recenzi děkujeme společnosti Sony Czech.

Klik pro zvětšení (SONY Inzone M3 - recenze)


CGwillWin