Ešte dnes si živo spomínam na testovanie prvej verzie super ľahkej hernej myši PRO X od Logitechu. Toho času som v texte používal prvoplánové vtipy o prevencii ohľadom zatváraní okien a prievane schopnom vás pripraviť o vzácny hardvér, každopádne realita je taká, že táto konkrétna herná myška je dodnes ozdobou mojej osobnej hardvérovej zbierky a nedám na ňu ani po rokoch intenzívneho používania dopustiť. Preto som bol nesmierne zvedavý na to, ako si Švajčiari poradia s jej priamym nasledovníkom, a či pôjdu cestou okrajového vylepšovania už aj tak kvalitného základu, alebo skúsia pôvodný koncept kompletne a od základov prekopať.
Začnime už tradične od dizajnu, ktorý na prvú dobrú rozhodne neevokuje snahu o nejaké veľké zmeny. Fakticky tu máme výzorom identický tvar s takmer identickou váhou, kde najzásadnejšie zmeny prišli v rámci internej výbavy. Jediná veľká novinka, ktorú môžete zbadať už pri prvom obzretí, je integrácia USB-C vstupu ‒ sám som v minulej generácii neveriacky krútil hlavou nad voľbou microUSB portu, a tak nejako som sa snažil Logitech v tomto ospravedlniť, avšak ak by do dvojky aj dnes bez hanby strčili nejaký starší štandard, asi by mi definitívne vybuchla hlava. Máme tam USB-C, čo mimo odpadnutia pátrania po archaickej kabeláže znamená predovšetkým aj rýchlejšie dávkovanie energie počas nabíjania. Váha sa znížila o tri gramy oproti predchodcovi, a to si sotva všimnete, aj keby ste obe myši držali súčasne v oboch rukách (viem, skúšal som to). Jednoduchý tvar krásne padne do ruky, pokojne aj do ruky ľaváka, a stále ma fascinuje tuhosť plastového šasi, ktoré aj cez spomínanú mušiu váhu nemá ani pri drsnejšom zaobchádzaní tendenciu praskať alebo vykazovať nejaké deštrukčné prvky. Navyše žiadne otravné RGB svetielka, ale jednoducho len plnotučná herná myš vytvorená profesionálmi, ale vhodná aj do rúk neprofesionálov.
Nebudem tu teraz opakovať to, na základe čoho je firma Logitech známa po celom svete ‒ ich prémiový hardvér málokedy vykazuje akékoľvek konštrukčné nedostatky, a keďže pri jeho tvorbe všetko konzultujú so skutočnými eSport hviezdami z celého sveta, sotva by ste sa investíciou do produktov s ich logom museli čohokoľvek obávať. Poďme sa preto pozrieť pod kapotu testovanej myšky. Tam sa nachádza nový senzor Hero 2, vďaka ktorému sa DPI zvýšilo z pôvodných 25 600 na ešte o kus šialenejších 32 000 ‒ ak vás tieto cifry udivujú, tak frekvencia sa zdvojnásobila na 2 000 Hz. Meraná latencia v rámci káblu pri dvoch hlavných spínačoch mi ukázala údaj 1,9 ms a pri bezdrôtovej forme prostredníctvom USB kľúču to bolo 2,1 ms. Ako vidíte, rozprávame sa tu skutočne o náradí, s akým sa môžete vybrať bojovať do akejkoľvek turnajovej konkurencie, a ak na to máte, PRO X SUPERLIGHT 2 vám bude robiť relevantného partnera. Na spodnej strane tela sú nalepené veľké PTFE podložky, vďaka ktorým telo myši hladko kĺže nielen po podložkách, ale aj po drevených povrchoch. V balení je navyše možné nájsť aj dodatočný PTFE puk, ktorý môžete nalepiť na vyklápacie dvierka skrývajúce USB snímač, čím sa plynulosť kĺzania ešte navýši.
Ľahké a plynulo sa valiace rolovacie koliesko som miloval už v minulej generácii a nič sa na tom nezmenilo ani v tej aktuálnej. Postranné dva spínače sú síce v rámci kvality o niečo v úzadí, hlavne voči tým hlavným, avšak svoju prácu odvedú. Vďaka úspore energie vám na jedno nabitie dokáže predmetná myš vydržať pokojne aj viac než 95 hodín, v závislosti od spôsobu používania. Jediná možnosť, ako si overiť stav batérie je otvoriť softvér Logitech G HUB, čo však berte ako pozitívum, keďže v ňom na vás čaká hromada možností nastavovania. Okrem komplexného regulovania DPI, priraďovania skratiek si tu môžete regulovať aj funkčnosť hybridných optických spínačov (v záujme šetrenia batérie), ktoré ako už určite viete, vďaka prerušovaniu laserového lúču eliminujú nechcené dvojité kliknutia. Pri testovaní myši v hernom prostredí som, podľa očakávania, nespozoroval žiadne technické nedostatky, ktoré by ovplyvnili môj výkon, ba naopak. Hlavné spínače vydávajú jasný a zreteľný zvuk, čo je rovnako cielené v rámci používania v eSport prostredí, avšak zvyšné spínače sú oveľa tichšie. Pochopiteľne, myš sa dá využívať aj v kancelárskom prostredí, avšak vyložene by som ju do tohto segmentu, pre ktorý nebola primárne zostrojená, radšej netlačil.
Dlhodobým testovaním prémiovej hernej myši Logitech PRO X SUPERLIGHT 2 sa ukázal pôvodný zámer Švajčiarov, stavať na úspechu minulej generácie a nemeniť to, čo už tak dobre fungovalo pred mnohými rokmi. Máme tu tak na stole spoľahlivú a extrémne ľahkú myšku vhodnú na turnaje, ale aj vaše domáce herné stoly. Ide o myš, ktorá znesie drsnú manipuláciu a ktorá vďaka svojej výbave zvláda nízku latenciu v rámci interakcie, to všetko navyše s nulovou šancou na nechcené dvojité kliknutia. Pochopiteľne, isté limity sa dajú nájsť v mysliach vás, hráčov MMO žánru, túžiacich po viac než len pätici tlačidiel, ale to už sa rozprávame o oveľa špecifickejšom cielení požiadaviek zákazníka na tento segment. Pre všetkých ostatných je voľba PRO X SUPERLIGHT 2 lemovaná samými pozitívami.
Za poskytnutí produktu k recenzi děkujeme společnosti Logitech