Huawei sa v oblasti slúchadiel začína rok čo rok kryštalizovať do nesmierne konzistentného výrobcu, ktorý svoje bohaté portfólio štupľov do uší na pravidelnej báze rozširuje o nové a unikátne modely. Tým vôbec najaktuálnejším sa stávajú štýlové bezdrôtové fazuľky s originálnym systémom upínania do uší, ktorý by sa dal nazvať rôzne, avšak ja si tentokrát pomôžem slovným spojením sci-fi klipsňa. Keď sa na obrazovkách americkej televízie NBC koncom šesťdesiatych rokov začal vysielať kultový Star Trek, komunikačná dôstojníčka Nyota Uhura, ktorú tak nezabudnuteľne stvárnila Nichelle Nicholsová, mala v uchu niečo, čo zdanlivo pripomínalo handsfree slúchadlo budúcnosti. Gene Roddenberry sa z pozície vizionára aj touto kulisou postaral o inšpiráciu pre mnohé technologické firmy, a keď som prvýkrát videl novinku FreeClip od Huawei, okamžite som si spomenul na pôvabnú a televízne stereotypy búrajúcu Nichelle.
Tentokrát zabudnite na ANC, keďže FreeClip sú svojou filozofiou zamerané na otvorenú konštrukciu a snahu poskytnúť kvalitné audio premiešané s okolitých ruchom bežného života. Z toho, čo som mal možnosť na novinárskom odhalení vidieť, vstrebať a pochopiť (samozrejme, samotné slúchadlá už pre vás nejaký čas testujem a čoskoro sa preto dočkáte aj relevantnej a obsiahlej recenzie, avšak do tej doby musím držať jazyk za zubami), výrobca necieli na konkrétnu sortu konzumentov, tak ako to často bývalo v minulosti s ich prémiovými modelmi štupľov do uší, ale skôr chce ponúknuť alternatívu k bežnému spôsobu počúvania hudby – sám mám v okolí veľa kamarátov, ktorým hermetické uzatváranie ušného bubienku nerobí práve dobre a FreeClip, pracujúci na systéme zaklapnutia slúchadla o kraj ucha, môže tento problém jedným ťahom vyriešiť. V zadnej časti ostáva batéria a naopak 10,8 mm menič, prepojený špeciálnym drôtom, je umiestnený v blízkosti sluchovodu.
Okrem dizajnu, keď pohľad na samotné klipsne vo vás môže oprávnene vyvolávať spodobnenie s moderným umením, je ešte o kus dôležitejšia schéma ovládania – zaujímavosťou ostáva, že je úplne jedno, aké slúchadlo vkladáte do nabíjacieho doku a opätovne strkáte do ucha (neexistuje tu ľavá ani pravá strana) a rovnako zaujímavo, minimálne na papieri, pôsobí možnosť ovládania poklepaním na vlastné ucho a jeho okolie. Áno, hneď ako si 5,6 g vážiacu fazuľku zaklapnete o hranu ucha, malo by byť jednoducho možné prijať hovor dvojitým klepnutím na svoje ucho alebo blízku časť hlavy – už sa teším, keď vám v recenzii poviem, či to funguje, alebo ide len o cielené PR. Späť k spomínanej otvorenej konštrukcii – keďže slúchadlá (okrem kolísky) majú odolnosť voči vode a prachu na úrovni IP54, sú určené aj do uší aktívnych alebo rekreačných športovcov. Mám v pláne ich preto otestovať aj z pozície funiaceho bicyklistu, ktorý sa tentokrát pre zapnutý ANC nechce nechať prejsť kamiónom, ale ktorý chce naopak naplno počuť vytrubovanie klaksónov áut a ševel inšpiratívnych nadávok.
Ako vidíte, Huawei ma začiatkom nového roku opäť dokázal svojím prístupom k premyslenému vývoju nositeľnej elektroniky patrične chytiť za srdce a už teraz sa teším, keď vám v recenzii na FreeClip budem môcť prezradiť oveľa viac. Predmetné bezdrôtové slúchadlá sa na slovenskom a českom trhu začnú predávať 20. januára 2024 za sumu 199 Eur s tým, že na Slovensku ich bude možné dostať len v rámci ponuky obchodu Alza a naopak v Čechách je možné si ich objednať cez oficiálny Huawei CZ Store.