recenze
LEGO Horizon Adventures

LEGO Horizon Adventures - recenze
LEGO Horizon Adventures - recenze
12:00, 13.11.2024

Aj keď nemôžem pochopiteľne hovoriť v mene všetkých vás, našich čitateľov, pre mňa osobne je dánska stavebnica Lego úzko spätá s mojím ranným detstvom. Prvé spomienky na kreatívnu interakciu s hračkami sa mi spájajú práve s prehrabovaním sa v kartónových krabiciach, do ktorých mi rodičia postupne sypali hromady kostičiek rozličných veľkostí a tvarov a ja som si z nich následne staval svoj vlastný svet. Kto by to bol vtedy povedal, že sa Lego ako také o desiatky rokov neskôr s úspechom etabluje aj na videohernej scéne a prvé pokusy, ako napríklad projekt Island z roku 1997, nám dnes budú pripadať skôr ako nepodarený vtip. V poslednej dobe je interaktívna forma predmetnej stavebnice primárne spojená s parodovaním populárnych filmových univerz, avšak v mojom osobnom rebríčku najprepracovanejších interaktívnych projektov odkazujúcich na Lego ako také, na samotnej špičke dozaista tróni Lego City Undercover (2013). Prvá skutočná sandbox záležitosť vytvorená na štýl GTA, ktorá si aj cez cielenú snahu o prvoplánový humor dokázala kvalitatívne udržať výrazný odstup od zvyšku toho času produkovaných Lego hier. Nebudem vám klamať, od projektu Undercover som všetky zvyšné Lego adaptácie tak trocha bojkotoval, keďže mi prišli predvídateľné a v režime pre jedného hráča sotva dostatočne zábavné. Akonáhle sa však ku mne nedávno dostala informácia, že Guerrilla Games aj po boku SONY vypustí von "kockovú" adaptáciu ich populárnej akčnej adventúry Horizon Zero Dawn, tak nejako som už vopred tušil, že tentokrát by sa mohlo po dlhej dobe jednať skutočne o kvalitnú Lego zábavu.

Toto nie je ani náhodou bežná Lego hra

Klik pro zvětšení (LEGO Horizon Adventures - recenze)

LEGO Horizon Adventures sa dá definovať fakticky ako ďalšia hra v rámci univerza Horizon, s tým rozdielom, že konceptuálne sa jedná o akčnú adventúru z pohľadu izometrickej kamery a miesto klasickej snahy o realistickú grafiku je všetko vytvorené z kostičiek stavebnice Lego. Ústrednou hrdinkou zostáva aj naďalej Aloy a ak ste si v jej predchádzajúcich dobrodružstvách zamilovali tematiku post-apokalyptických scenérií našej planéty, nevidím dôvod prečo by ste mali mať problém s ich transformáciou do tejto dánskej podoby. Už v úvode som spomínal vývojárov z Guerrilla Games avšak v skutočnosti sa toto holandské štúdio pri tvorbe Horizon Adventures spojilo s kolegami z firmy Studio Gobo a výsledný projekt je tak ich spoločným dielom. Uvádzam to zámerne, keďže počas testovania som jasne badal ten kontrast medzi výpravou pôvodného Horizon Zero Dawn a jeho Lego variácie - príbeh je výrazne odľahčený a rozhodne nemá chuť vo vás vzbudzovať žiadne iné emócie než humor a smiech. Cez to všetko nebudete mať chuť cut scény Aloy a jej prípadného partnera v kooperácii (stačí len pripojiť druhý gamepad na jednej konzole, vybrať si kolegu a môžete vyraziť do akcie) nejako preskakovať, pretože by ste sa snáď pri nich mali vyložene nudiť. Na rozdiel od iných Lego hier, či už Star Wars alebo Harry Potter, sa totižto v tomto spracovaní netlačí až tak nástojčivo na bizarnú strunu a vo výsledku to atmosfére hry zásadne prospieva.

Online a offline kooperácia

Klik pro zvětšení (LEGO Horizon Adventures - recenze)

Zásadným rozdielom medzi klasickým Horizon dobrodružstvom a jeho Lego variáciou, ak dáme bokom už spomínaný izometrických pohľad, je prerod otvoreného sveta na vyložene lineárne úrovne. Aloy má vlastné zázemie vďaka dedinke svojho klanu kde žije a ktorý môže postupne meniť ku svojmu obrazu (nielen vizuálne) a z ktorého pochopiteľne vyráža na jednotlivé misie. Okamžite ako moja sedem ročná dcérka zbadala, že sa chystám hrať nejakú Lego hru, logicky spozornela a začala sa zaujímať o to, či by aj ona bola schopná pomôcť Aloy pozbierať všetky bonusové kostičky bez toho aby u nej nastala frustrácia zo smrti. Keď zistila, že mi môže pomáhať bok po boku, jej oči zažiarili ako žiarovky na vianočnom stromčeku (ehm, čoskoro to tu zase máme...) a okamžite sa chopila ovládaču. Stačilo len navoliť jeden z nižších stupňov náročnosti (je ich tu celkovo päť) a motivácia našej Nelky prehľadať všetky kúty tej vizuálne očarujúcej a interaktívnej Lego stavebnice nepoznala konca kraja. Spoločne sme zlikvidovali hromadu strojov známych z klasických dielov Horizon. Správanie týchto mechanických variácií na zvieratá má s originálom veľa spoločného a tak ako je pre urýchlenie likvidácie súperov dobré skenovať schémy ich kostry a následne pomocou luku mieriť na citlivé miesta, rovnako tak je pomerne jednoduché ich v z pohodlia úkrytu vo vysokej tráve nalákať do rôznych pastí - dajú sa zhodiť z útesu, zapáliť pomocou ohňa alebo im viete podmínovať pôdu pod kopytami.

Zábavné súboje

Klik pro zvětšení (LEGO Horizon Adventures - recenze)

Alfou a omegou zábavnosti LEGO Horizon Adventures sú súboje ako také. Ak by sa autori s takou vervou nesnažili ponúknuť čo najširšie pole možností vyriešenia bojov, výsledná kvalita ich hry by celkovo prepadla niekam pod priemer. Ideálny scenár? Dvaja hráči v kooperácii hodinu po hodine ukrajujú z vtipne podaného príbehu pôvodného Horizon Zero Dawn a pomocou obrovského množstva predmetov lomeno zbraní sa neustále snažia prekabátiť protivníkov (okrem už uvádzaných strojov sa vám do cesty postavia aj hranaté verzie okultistov a znepriatelených klanov). Pri nižšom stupni náročnosti je logicky smrť skôr ojedinelá a ak hráte vo dvojici, fakticky takmer nemožná - jeden druhého viete jednoducho oživiť, alebo zbieraním EXP bodov stačí počkať na dosiahnutie novej úrovne a energia sa vám obnoví sama, prípadne je tu ešte možnosť si život doplniť spomínaným itemom. Tak či onak, akonáhle by ste si hru dali na najvyšší stupeň náročnosti, môže efekt smrti hroziť oveľa výraznejšie a tomu sa bude prispôsobovať aj forma taktiky - začnete sa viac plaziť mimo zorného laseru robotov a organizovať záškodnícku činnosť. Spomínal som zbieranie skúsenostných bodov a rád by som teraz na navyšovanie úrovne hrdinov aj nadviazal. V prvom rade sa navyšuje zdravie a skúsenostné body hýbu aj s mierou spôsobovaného poškodenia. Vývojári si však dali tú prácu a pre jednotlivé postavy vytvorili špecifický strom schopností, čím vás motivujú skúšať v akcii rôzne netradičné postupy pre likvidáciu súperov.

Česká lokalizácia formou textu

Klik pro zvětšení (LEGO Horizon Adventures - recenze)

Horizon z dánskych kostičiek je suverénne a bez preháňania najkrajšou Lego videohrou aká bola kedy vytvorená - môj milovaný Undercover bol práve pokorený. Vizuálna stránka (hrané na klasickej PlayStation 5) ponúka v rámci nastavenia dve možnosti, kde jedna tradične cieli na vyššie snímkovanie a druhá sa zameriava skôr na vizuálne orgie. Nie je to však len grafika a audio na pozadí (vrátili sa pôvodné hlasy hercov ako Ashly Burch, JB Blanc, John Macmillan a John Hopkins), čo vo vás budú v tomto prípade vzbudzovať maximálne pozitívne emócie. Autorom totižto musím zatlieskať aj za snahu o udržanie pozornosti hráčov pomocou neustále sa meniacich misií a vtipne zrealizovaných súbojov s bossmi. Bolo by jednoduché skĺznuť do stereotypu, tak ako tomu pri Lego hrách bežne býva, avšak LEGO Horizon Adventures si práve na toto dáva veľký pozor. Hra ide navyše intenzívne a s otvorenou náručou smerom ku detskému publiku, keďže ponúka lokalizáciu do českého jazyku formou textu a rovnako tak ich ešte neskúsené ručičky netrápi zbytočne komplikovaným ovládaním. Osobne si myslím, že presne toto je ten ideálny interaktívny projekt aký dokáže na dlhé hodiny spojiť rodiča s jeho ratolesťou (od päť rokov vyššie) a rovnako tak sa jedná o videohru, pri ktorej sa budú schopní zabaviť samostatne deti a rovnako aj ich otcovia či matky.

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti Sony Czech.

Klik pro zvětšení (LEGO Horizon Adventures - recenze)

Recenzovaná verze: PlayStation 5
SUPER
90%
CZECHGAMER
Najlepšia Lego videohra dorazila takto krátko pred Vianocami a to môže byť pre vás pomerne dobrý typ na prípadný darček

CGwillWin