Sľuby sa musia plniť, a preto, ak ste čítali môj nedávno vydaný test komplexného zástupcu strednej a vyššej strednej triedy mobilných telefónov od Xiaomi (model 14T), tak už určite netrpezlivo očakávate aj výstup ohľadom jeho drahšieho príbuzného s prívlastkom Pro. Pre lepšie zorientovanie sa a pochopenie jednotlivých rozdielov medzi oboma zariadeniami, ktoré si čínsky výrobca cení na príplatok v hodnote viac ako dvesto eur, najprv radšej zosumarizujem môj záver ohľadom 14T. Ide o mobilný telefón strednej triedy, ktorý dokáže zaujať vo väčšine atribútov a v mnohom pokoriť aj vlajkové lode z prémiových vôd, a to aj napriek tomu, že AI v tom nehrá až tak zásadnú rolu. Ak uvažujete o kúpe mobilu v hodnote okolo šiestich stoviek, nemám dôvod vám v súčasnosti odporúčať iný model než práve 14T. Čo ak máte predsa len trocha väčší rozpočet a chceli by ste si dopriať ešte o kúsok prémiovejší zážitok? Tak práve pre vás by mal byť, minimálne z pohľadu reklamného letáku, vhodnejším adeptom na investíciu telefón Xiaomi 14T Pro, o ktorého kvalitách vám v nasledujúcich riadkoch patrične poreferujem.
V balení Pro verzie Xiaomi 14T nenájdete, rovnako ako pri klasickej verzii, nič viac než telefón, kabeláž a silikónový obal. Proporciami by ste medzi oboma zariadeniami našli len minimálne rozdiely s tým, že drahšia verzia je o niečo hrubšia, čo môžeme pripísať na vrub integrácii bezdrôtového nabíjania (160,4 x 75,1 x 8,4 mm). Váha však len minimálne presahuje hranicu dvesto gramov, a to aj napriek tomu, že 14T Pro má rám vyrobený z hliníka. Ak ste čítali už v úvode spomínanú recenziu na 14T, tak si určite spomeniete, že daný mobil mal síce plastové šasi, ale napriek tomu dokázal klamať telom a naživo pôsobiť oveľa luxusnejším dojmom. Chrbát oboch mobilov zdobí odolné sklo Panda-X Glass, ktoré nemá tendenciu priťahovať nechcené odtlačky prstov a na dotyk navodzuje príjemný pocit. Navyše, textúra chrbtu je drsnejšia, a práve to, v kombinácii s elegantne zaoblenými hranami, prináša istotu počas držania, pričom je úplne jedno, či máte práve suché alebo kompletne mokré ruky. Kovový akcent, okrem rámu z hliníkovej zliatiny, cielene podtrháva aj fyzický spínač na zapínanie, s mriežkovaným povrchom ako poklop od kanálu. Opisované tlačidlo je umiestnené v dostatočnej výške a nad ním sa nachádza ešte regulátor hlasitosti. Spodná hrana je tradične vybavená USB-C vstupom, reproduktorom, mikrofónom a zásuvkou pre dve SIM karty – žiadna z verzií 14T neponúka slot na pamäťovú kartu.
Celková konštrukčná pevnosť je na vysokej úrovni, a keďže sa tentokrát rozprávame o telefóne štartujúcom na cenovke osem stoviek (mnou testovaná vzorka s 12 GB RAM a 1 TB úložiskom stojí bez jedného eura dokonca tisíc eur), asi nemá nejako cenu glorifikovať tú skutočnosť, že uvedený produkt disponuje certifikátom odolnosti voči vode a prachu IP68. Poďme sa preto rovno pozrieť na prednú stranu. Štandardná 14T je vybavená sklom Gorilla Glass 5, avšak výrobca pri Pro verzii nateraz nešpecifikoval, o aký typ skla konkrétne ide – obrazovka je však, pochopiteľne, vybavená ochrannou fóliou. Tak či onak, máte tu identický 6,67-palcový plochý AMOLED panel s rozlíšením 1 220 x 2 712 pxl a pomerom strán 20:9. Nezabudlo sa ani na čítačku odtlačkov prstov, čiastočne variabilnú obnovovaciu frekvenciu 144 Hz a nadpriemerne vysoký jas na úrovni 4 000 nitov. Môžeme naozaj hovoriť o predimenzovanom jase – a pokiaľ s telefónom nebudete oslňovať pilotov dopravných lietadiel, sotva takúto svietivosť doceníte. Opisovaná obrazovka podporuje HDR10+ a Dolby Vision, čím sa automaticky stáva ideálnym spoločníkom na sledovanie video obsahu, nehovoriac o hraní videohier.
Kapacita batérie sa voči lacnejšej verzii nijako nezmenila a zostáva na úrovni 5 000 mAh. Napriek tomu som sa počas mesačného testovania a priemerovania výdrže nestačil čudovať. Model 14T Pro totižto vo všetkých ohľadoch ponúkal o viac ako hodinu dlhšiu životnosť, čo z neho v praxi robí telefón, ktorý pri maximálnom vyťažení vydrží viac ako jeden deň – a to je obrovský benefit. Dôvodom je použitie výkonnejšieho čipu, o ktorom sa ešte budeme bližšie rozprávať. Nabíjanie je možné realizovať pri výkone 120 W (klasická verzia 14T ponúka „iba“ 67 W), avšak keďže sa v balení nenachádza adaptér, budete si ho musieť buď separátne dokúpiť, alebo využiť starší z iného Xiaomi zariadenia. Pri správnom type príslušenstva si viete telefón dotankovať energiou už behom dvadsiatich minút vďaka funkcii Power Delivery. Navyše, ako som spomínal pri opise proporcií, Pro model je vybavený aj funkciou bezdrôtového nabíjania s výkonom 50 W. Jeden zo zásadných argumentov, prečo si priplatiť, sa v tomto prípade jasne opiera práve o batériu a rýchlosť jej dotankovania.
Xiaomi 14T Pro prichádza s operačným systémom Android 14 doplneným o prívlastok HyperOS. Napriek tomu, že nejde o vyložene čistý Android, väčšina predinštalovaných aplikácií patrí medzi tie užitočnejšie a prakticky využiteľné. Testovaný model obsahuje AI asistenta Gemini od spoločnosti Google, ktorého vyvolanie sa spája s dlhším podržaním tlačidla na zamykanie. Počas recenzovania som s Gemini viackrát komunikoval a hoci jeho využívanie ešte nie je na úrovni maximálnej užívateľskej dôvery, ide o užitočného pomocníka, ktorého neuškodí mať poruke, či u ho budete využívať pravidelne, alebo len sporadicky. A teraz na margo výkonu. Čipset Mediatek Dimensity 8300 Ultra z verzie 14T je pri Pro modeli nahradený výkonnejším Dimensity 9300+ (na margo pamäte len dodám, že v nej nie sú rozdiely a testovaná jednotka mala už uvádzaných 12 GB RAM/1 TB SSD). Rozdiel vo výkone medzi oboma zariadeniami je však skutočne ohromujúci, a napriek tomu, že som s klasickou štrnástkou nemal problém zvládať o niečo náročnejšie procesy a užívať si najmodernejšie videohry, tak pri 14T Pro som si mohol dovoliť skúšať spracovať aj serióznejšiu postprodukciu, bez toho aby mi mobil začal horieť v dlani. Percentuálne vyjadrenie celkového výkonu medzi 14T a 14T Pro sa pohybuje okolo 60 %.
Obe verzie telefónov majú v podstate podobnú hardvérovú výbavu foto modulov. Napriek tomu tu nájdeme malé rozdiely v prípade hlavného fotoaparátu, ktorý používa väčší 50 Mpx snímač s clonou f/1.6. Prostredníctvom hlavného snímača si môžete zaobstarať archiváciu životných momentiek vo vysokej kvalite, špeciálne počas ideálneho svetla, alebo aj v noci. Snímky ponúkajú široký dynamický rozsah, výbornú ostrosť a dostatočnú úroveň detailov (osobne som voľným okom nevidel zásadné rozdiely medzi fotografiami vytvorenými modelmi 14T a 14T Pro, a ak aj nejaké existujú, tak sú vyslovene minimálne). Umelá inteligencia opäť nemá tendenciu vašu tvorbu zásadným spôsobom deformovať, čo je záruka kvality, ktorú prináša opakovaná spolupráca so značkou Leica (užívateľ má možnosť si nastaviť niekoľko vrstiev výsledného vyznenia snímkou, a to v rámci označenia Authentic alebo Vibrant). 50 Mpx teleobjektív s 2,6 optickým priblížením (14T mala len 2,0) a Ultra širokouhlý 13 Mpx snímač plnia svoju úlohu lepšie. Na zoznam modulov treba pridať 32 Mpx selfie snímač. Aplikácia fotoaparátu ponúka prepracovanejší portrétový režim. Modus je po novom zbavený pre bežných užívateľov mobilných telefónov zbytočne komplikovaných nastavení, a človek si tak jednoducho pri cielenej snahe zachytiť tvár vytiahnutú do popredia zvolí len ohniskovú vzdialenosť (od 23 cez 35 a 50 až po 75 mm). Výsledné snímky potom vyzerajú krásne a živo. Aby si však Xiaomi proti sebe nepoštvalo stále dostatočne hlasnú časť zákazníkov profesionálov, v menu aplikácie nájdete aj modus PRO, ktorého súčasťou je možnosť RAW snímky v plnom 50 Mpx rozlíšení (ďalej si môžete nastavovať atribúty expozície a ISO).
Proces dokončenia fotografie je extrémne rýchly a nezadrháva sa ani pri frenetickom stláčaní spúšte. Nočný režim, na rozdiel od 14T, tentokrát nevykazoval žiadnu formu oneskorenia, čo opäť dávam na vrub výkonnejšieho čipsetu. A čo zber video materiálu? Xiaomi sa v tomto smere rozhodne snaží aj model 14T Pro posunúť na úroveň vhodnú pre nadšencov amatérskej filmovej tvorby. Prepnutím na filmový pomer strán 2,39:1 je možné aplikovať funkcie Cinematic Blur a Rack Focus, vďaka čomu získate dynamické rozmazanie a súčasne doostrenie. V menu nájdete aj režisérky modus, simulujúci profesionálne kinematografické rozhranie s rozsiahlym nastavením parametrov a zásahmi od AI. Komu dostačuje Full HD rozlíšenie, určite docení možnosť zbierania záberov v 60 FPS, avšak kto chce 4K, dostane maximálne 30 snímok za sekundu. Kvalita videí je obstojná a na bežné rodinné oslavy úplne postačujúca. Každopádne, počas testovania som v tomto ohľade nevidel nič viac relevantnejšie, a už toľko proklamovanú umelú inteligenciu stále nevnímam ako zásadnú barličku pre zlepšenie v základe užívateľsky zlej tvorby.
Rozdielov medzi Xiaomi 14T a 14T Pro nie je skutočne veľa, avšak pre mnohých konzumentov môžu byť vo finále zásadným zrnkom piesku na miske ich rozhodovacích váh. Pro verzia prináša plne hliníkový rám, vyššiu výdrž batérie, vyšší výkon na dotankovanie batérie, a rovnako tak dnes extrémne cenenú funkciu bezdrôtového nabíjania. Navyše disponuje podstatne vyšším výkonom, čo môže doceniť užšia skupina náročných konzumentov, využívajúca svoj mobil nielen na hranie najnovších hier, ale aj na komplikovanejšiu postprodukciu. Stojí to za ten zhruba dvesto eurový príplatok? To sa už budete musieť rozhodnúť na základe svojich preferencií. Každopádne, ak som základný model 14T označil ako komplexného zástupcu strednej a vyššej strednej triedy mobilných telefónov, tak jeho Pro verziu musím automaticky posunúť na prah prémiových vôd.
Za poskytnutí produktu na recenzi děkujeme společnosti Xiaomi