Som natoľko starý, že si ešte živo spomínam na tie večné debaty vedené v kruhu kamarátov ohľadom budúcnosti technológie. Svojho času nás nesmierne fascinovali miniatúrne lietajúce sondy zo sci-fi seriálov, ktoré boli schopné zamerať sa na vybraný cieľ, bezchybne ho sledovať kamkoľvek sa pohne a súčasne prenášať živý obraz z kamery do vzdialených monitorov. Aj keď sme si vo svojej detskej naivite vtedy mysleli, že podobné a plne sofistikované prístroje bude možné už o pár rokov zakúpiť pokojne aj v hračkárstvach, základná idea o možnostiach samotnej technológie nebola z dnešného pohľadu tak úplne mimo. Presunieme sa do súčasnosti, kedy sa naše detské sny pretransformovali do obrovského segmentu komerčne predávaných dronov. Doba sociálnych sietí a portálov, ako YouTube, potrebuje neustále živiť algoritmus, ideálne čo najatraktívnejším video obsahom. Okrem bežných zberníc ako sú telefóny a (bez)zrkadlovky sú stále populárnejšie lietajúce kamery. Pochopiteľne, nechcem všetko zjednodušovať a tvrdiť, že dron je dnes určený výhradne pre ľudí snažiacich sa preraziť medzi influencerov. Vysoké ceny jednotlivých zariadení a potreba naučiť sa ovládať ho, boli doteraz zásadnou prekážkou pre každého, kto chcel drona iba ako svoje hobby. Najpopulárnejší výrobca dronov, spoločnosť DJI, sa však tieto podmienky pokúša rozbiť, a to vydaním modelu Neo. V nasledujúcich riadkoch vám porozprávam o kvalite cenovo dostupného a na ovládanie extrémne jednoduchého kamaráta, ktorý dokáže možno práve vám splniť dávno zabudnutý detský sen.
Ako je pravidlom, aj v prípade tohto nového dronu značky DJI, si môžete oficiálne zakúpiť niekoľko bundle verzií. Mne na test dorazila verzia „DJI Neo Motion Fly More Combo“, ktorej obsahom sú okrem dronu aj okuliare DJI Goggles N3 (užívateľ sleduje obraz priamo pred očami a pohybom hlavy dokáže ovládať náklon dronu), ovládač DJI RC Motion 3 a tri vymeniteľné batérie – cenovo ide o vôbec najdrahší bundle, ktorý stojí viac ako 500 €. Nás bude v tomto prípade zaujímať samotný základ, čiže dron Neo, ktorý si viete zakúpiť za prijateľnú sumu 200 €. Po uvedenej investícii sa vám v rukách ocitne najľahší a najmenší dron aký kedy spoločnosť DJI vyrobila – R.I.P DJI Mini 4K. Neo váži len 135 gramov a má rozmery 13 x 15,7 x 4,85 cm. Doslova si ho viete položiť do dlane a máte pocit, že ide skôr o hračku než niečo, čo bude schopné za vami bezchybne lietať kamkoľvek sa pohnete. Uvedená váha vám umožňuje lietanie bez registrácie, avšak pre kontext, spoločnosť DJI má v ponuke viacero dronov s hmotnosťou menšou ako 250 gramov, ktorá predstavuje hranicu pre požiadavku vybavenia si pilotnej licencie. Najkomplexnejším a nateraz aj najnovším dronom nesúcim ich značku, ktorý to o jeden gram zvláda, je model DJI Mini 4 Pro. Neo je naopak dron určený do rúk absolútnym amatérom a začiatočníkom, ktorí vždy túžili vlastniť niečo podobné a nakrúcať sa z výšky, napríklad počas dovolenky alebo pri športovej aktivite, prípadne ak ste nechceli za niečo podobné vyhadzovať obrovské sumy peňazí a učiť sa na pilotné skúšky. Neo spadá konkrétne do kategórie C0 a je v tomto smere prístupný pre každého.
Vyššie som naznačil možnosť nechať sa predmetným dronom nakrúcať počas športovej aktivity. Keďže štvorica malých vrtuliek je schopná vyvinúť maximálnu rýchlosť 6m/s v normálnom, respektíve 8m/s v športovom režime, dron bude zvládať nasledovať vás aj pri rekreačnej jazde na bicykli alebo skateboarde. Čokoľvek s vyššou rýchlosťou, napríklad automobil, je už mimo schopnosti predmetného zariadenia. Uvedená štvorica vymeniteľných vrtuliek (v balení nájdete niekoľko náhradných) je zakrytá takzvanou klietkou, čo zabezpečuje schopnosť drona prežiť počas nárazov do rôznych objektov. Keďže dron, okrem kamery, nedisponuje žiadnou formou detekcie prekážok počas letu, v prípade jeho použitia v zahustenom teréne alebo interiéroch musíte rátať s možnosťou kolízie. Oceňujem, že Neo aj po kontakte s drsnejšou prekážkou nespadol na zem, ale bol schopný udržať sa vo vzduchu a vďaka gimbálu nahrať aj dostatočne stabilizované video. Na tele prístroja sa nenachádza žiadny vstup pre microSD kartu z dôvodu internej pamäte s kapacitou 22 GB – ide o dostatok miesta na takmer hodinový záznam v kvalite 4K/30fps. Všetky automaticky uložené videá si viete preniesť do počítača pomocou napojenia káblom na USB-C port alebo Wi-Fi prenosom cez DJI aplikáciu (o aplikácii bude ešte reč neskôr). Samotná batéria má kapacitu 1 435 mAh, čo vám pri ideálnych letových podmienkach umožní udržať dron vo vzduchu maximálne 18 minút. Počas môjho testovania bolo vonku dlhodobo veterno, a preto sa mi nikdy na jednu batériu nepodarilo presiahnuť 13 minút letu. Ak by ste o kúpe DJI Neo uvažovali, odporúčam vám priplatiť si za ďalšie dve batérie.
Pri obsluhe dronu Neo, konkrétne bez akéhokoľvek dodatočného ovládača, si treba predstaviť nasledujúci proces. Na vrchnej strane zariadenia sa nachádza spínač prostredníctvom ktorého si ešte pred vzletom zadáte jeden zo šestice režimov: sledovanie zozadu, krúženie, vzďaľovanie, sústredenie na jeden bod, vzlet hore a sledovanie spredu. Zadaný modus je potvrdený aj hlasovo v angličtine. Následne si dron položíte na otvorenú dlaň, podržíte spomínané tlačidlo dve sekundy a v momente, keď vás predná kamera zaznamená, váš nový lietajúci spoločník sa vznesie do oblakov. Maximálna výška vzletu je 2 000 metrov a maximálna vzdialenosť 7 000 metrov. Tieto vzdialenosti je možné dosiahnuť len pri ovládaní drona pomocou dodatočného príslušenstva, či už vyššie spomínaných okuliarov alebo RC-N3 padom. Tretí variant interakcie s dronom padá na margo prepojenia s mobilným telefónom alebo tabletom, a to prostredníctvom aplikácie DJI Fly. Prenos sa realizuje cez Wi-Fi, maximálne do 50 metrov, lenže po prekročení hranice 30 metrov sa prenos videa končí. V prípade Android verzie sa softvér nenachádza priamo na Google Play. Musíte si ho stiahnuť z oficiálnej stránky DJI. Pred prvým použitím prístroja budete nútený túto aplikáciu využiť, keďže je nutné drona aktivovať. Proces pristávania bez akejkoľvek formy pripojeného fyzického ovládača je jednoduchý ako facka. Stačí, aby ste pod dron natiahli dlaň a ten vám do nej krásne zaparkuje. V prípade, ak by ste dron nechali vybiť sa a nenastavili mu pristávaciu dlaň, vďaka funkcii návratu domov sa sám presunie na miesto prvého štartu, aby tam pristál. Celý proces automatického vzletu a pristávania funguje perfektne a počas testovania som s ním nemal ani jeden problém. Všetky spomenuté modusy letu fungovali výborne. Dron sa dokázal držať mojej siluety aj v komplikovanom teréne interiérov a exteriérov. Nakrátko ku aplikácii. Pomocou nej má užívateľ možnosť sledovať aktuálny video prenos z prednej kamery zavesenej na jednoosovom gimbale (uhly sú – 90° a + 60°), virtuálne korigovať pohyb alebo svižným tempom prenášať nakrútené videá priamo do mobilu. Za zaujímavú funkciu považujem možnosť nahrávania zvuku k videám využitím mikrofónu v mobile, cez ktorý dokáže DJI softvér odfiltrovať hluk z vrtuliek drona. Keďže produkuje hluk na úrovni 80 decibelov, odfiltrovanie je naozaj len symbolické.
Na prednej strane drona je umiestnená kamera s 1,2 palcovým (12Mpx) snímačom, ktorý nahráva so zorným uhlom 117,6°. Užívateľ si môže nastaviť zber záznamu v 1080p pri 60fps alebo už spomínaných 4K pri 30fps. Vďaka clone f/2,8 vie zbierať pomerne uspokojivé záznamy aj pri nižšej úrovni denného svetla, avšak v neosvetlených interiéroch, neočakávajte žiadne oslnivé výsledky. V prípade exteriéru, či už je jemne veterné alebo pokojné počasie, zvláda DJI Neo zaznamenávať dostatočne ostré a farebne uspokojivé zábery. V mojom prípade automatická regulácia expozície, priepustnosť svetla a ostrenie, fungovala v rámci testovania až neočakávane dobre. Okrem videí v pomere 16 : 9 alebo 4 : 3 je možné urobiť si aj fotografie, avšak ich kvalita je výrazne horšia. Čo mi tu chýbalo, aj s ohľadom na cieľovú skupinu, bola možnosť nakrúcania v pomere strán 9 : 16. Uvedomujem si, že s daným limitom gimbalu, to v takomto prevedení nie je možné.
DJI Neo je bez akýchkoľvek debát v súčasnosti najideálnejším a cenovo dostupným dronom určeným primárne pre začiatočníkov a nenáročných tvorcov videí, ktorí chcú mať vždy k dispozícii možnosť nakrúcať sa z netradičnej perspektívy. Na dovolenky a počas vybraných športových aktivít vám z tohto, kedysi futuristického segmentu sci-fi zariadení zo seriálov a filmov, nemám dôvod odporúčať nič iné.
Za poskytnutí produktu na recenzi děkujeme společnosti SmartWear