Během tohoto týdne, přesněji od 2. do 6. března proběhl v San Francisku tradiční veletrh Game Developers Conference (GDC). GDC v současné době patří k jednomu z největších setkání profesionálních herních vývojářů se zaměřením na vzdělávání, inspiraci a představení nových technologií, ať už formou různých přednášek, privátních setkání nebo veřejných projekcí. Dnes už to není jen o programování, audiovizuálního zpracování her, ale i o businessu herního průmyslu jako takovém, tzn. jak řídit projekty, managament, marketing a nedílnou součástí této akce je vyhlašování Game Developers Choice Awards, tedy tzn. hra roku. Pro jistotu si upřesněme: od tohoto veletrhu nečekejme primárně odhalování AAA titulů, nebo zcela nových značek, k tomu jsou určené akce typu E3 nebo Gamescom.
Ještě než se pustím do dění na letošním GDC, dovolte mi opravdu malé historické okénko. První konference se konala, již v roce 1988 v San Jose, pod názvem Computer Game Developers Conference, doslova v obývacím pokoji. Tehdy se jí účastnilo okolo 25 nadšených programátorů. Druhý ročník na sebe nenechal dlouho čekat a proběhl tentýž rok v hotelu Holiday Inn v Mapitasu, kterého se účastnilo již 125 účastníků. Během 90. let se konference dosáhla velkého rozmachu a v roce 1999 se dočkala svého dnešního jména tedy: Game Developers Conference. Od roku 2007 se pravidelně koná v srdci San Franciska v Moscone Convention Center.
Tak, a teď se již můžeme plně vrhnout do víru toho, co nám konference v San Francisku letos přinesla. Hned jedna z prvních věcí, která byla zveřejněná se týká motorů her, tedy grafických enginů. Na úvod společnost Epic Games zveřejnila možnost pořídit si jejich skvost jménem Unreal Engine 4 pro všechny zcela zdarma. O pár hodin později konkurenční Valve naznačila, že jejich nově připravovaný Source 2 bude také pro všechny bez poplatků. K tomuto musím poznamenat, že tento krok má svoji logiku. S velkým rozmachem indie her se to dalo i čekat. Tzn., může si dnes udělat hru v hezkém hábu de facto každý, s tím, že poplatek za poskytnutí know how zaplatíme až při samotném prodeji her, což je pro menší studia nebo nadšené tvůrce ideální cesta, nicméně nerad bych do tohoto tématu zabředával déle, protože by to dalo na samostatný článek.
Epic games při své prezentaci ukázala video, v němž ukazuje, jaké grafické možnosti se dají docílit pomocí Unreal Engine 4, však posuďte sami.
Společnost Valve měla na konferenci řadu přednášek, jak jsem zmiňoval výše, jedna z nich byla oficiálním oznámením toho, že grafický engine Source 2 se blíží a bude zcela zdarma. Další přednáška se věnovala zařízení Steam Link – jedná se de facto o streamovací zařízení, které je možné připojit k televizi pomoci HDMI kabelu, které dle slibu bude pohodlně zvládat rozlišení 1080p s frekvencí 60 Hz. Termín vydání na trh je naplánován na listopad letošního roku za cenu 50$. Tyto informace je samozřejmě potřeba brát s rezervou, zda při konečném testování nedojde k nějakým zásadním nedostatkům a přepracováním, který by mohli, oddálit termín a navýšit rozpočet.
Jindy tak tajemné Valve se letost opravdu rozhodlo informovat téměř o všem, co připravují. Další jejich produkt - Steam Machine, tedy počítačovo-herní zařízení, které bude zaštitovat právě Valve. Tento modul budou moci ostatní výrobci uložit do své „krabice“, které posléze ozdobí svojí značkou. Cena je podobně, jako u dnešních stolních počítačů velmi nestejnorodá, tzn., nejlevnější kus se dá sehnat za cca 500 dolarů a nejdražší za 5 tisíc dolarů. Zde se můžete podívat na konfigurace jednotlivých Steam Machine.
Poslední věc, kterou Valve na konferenci přivezla, byla jejich finální verzi haptické ovladače Steam Controller. O němž nemluvili příliš inženýři, ale přítomní novináři si jej mohli vyzkoušet na vlastní „ruce“. Z reakcí novinářů, jsou reakce poměrně rozporuplné. Nicméně na čem se shodují, tak vypadá doslova divně, ale spíše je to otázka zvyku. Však jej na obrázku můžete posoudit sami. Uvidíme, jak se do herního průmyslu zařadí.
Virtuální realita, helma, která nás vnoří do dění her mnohem více než před displejem počítače nebo u televize v případě konzol, se začíná na nás valit z každé technologické společnosti. Asi nejblíže vydání masivně distribuovaný bude nadějně vypadající Project Morpheus od společnosti Sony, která se o něm rozpovídala a samozřejmě přivezla i k vyzkoušení na GDC.
Nvidia se neprofiluje jen jako výrobce grafických karet, ale na konferenci přispěchala taky se svoji chystanou novou „krabičku“ pod jménem Shield, který bude umět využívat uživatelské rozhraní Android OS s podporou Google TV. Tzn., budete mít přístup k YouTube a Google Play, což zajišťuje možnost přehrávat filmy v nejvyšší možné kvalitě, tedy ve 4k.
Na konferenci samozřejmě nemohl chybět ani gigant Microsoft, na níž se rozpovídal šéf divize Xbox Phil Spencer, který mluvil a budoucnosti přístupu ke hraní na Xbox a na PC. Snaží se zajistit, aby se oddělenost mobilních zařízení, stolních počítačů a herních konzol nebyla tak diferencována a došlo ke sjednocení a hráči si mohli užívat crossplay, ať již vlastní kteroukoliv periférii, více naleznete n naší novince, kterou jsme Vám již nabídli.
Phil Spencer pohovořil, také o vzájemné spoluprácí se Sony a Nintendem na téma DDos. Dle jeho slov Vánoční výpadek on-line hraní, byl pro celý Microsoft cenná lekce a nemá cenu řešit tuto hrozbu samostatně, protože když nepojede jeho konkurence, budou zákaznici Microsoft nervózní, zda mohou čekat podobný výpadek v brzké době, a tomu se chce vyvarovat.
Ano, na GDC se mluví nejen o technologiích, ale i o hrách, ale spíše jinak než z pohledu oznamování novinek atd. Například, kreativní šéf vývoje Alistair Hope studia The Creative Assembly, pohovořil o tom, že v hororové akci Alien: Isolation původně zamýšleli hru nechat hráče ovládat z pohledu třetí osoby. Pro změnu zakladatel Larianu Swen Vincke, nezávislého studia Larian, hovořil právě o problémech spočívajících s financování takové hry, jako je: Divinity: Original Sin, resp. vzpomínal na začátky, kdy hra nemusela vůbec vyjít a studio mohlo ukončit svoji činnost.
Jak jsem se v úvodu zmínil samozřejmě se na GDC vyhlašovali hry roku, tedy Game Developers Choice Awards, o kterých rozhodovala odborná porota v podobě herních vývojářů. Hodnotilo se ve 13 kategoriích a za povšimnutí stojí vítěz hned tří kategorií mobilní hra Monument Valley.
Konference se letos ještě dočká svých „bratříčků“ na jiných kontinentech mimo Ameriku, a to již 3. až 4. srpna v Německu a 25. až 27. října v Shanghai v Číně. Napište nám do komentáře, jaká novinka z konference byla pro Vás nejvíce zajímavá, resp. která pro Vás jako hráče, případně vývojáře, měla největší dopad do budoucna?