hw
recenze
HONOR Magic V3

HONOR Magic V3 - recenze
HONOR Magic V3 - recenze
10:06, 03.12.2024

Začiatkom tohto roka sme vám priniesli recenziu na unikátnu skladačku značky HONOR a to model Magic V2. Toho času som ja osobne písal o pokračujúcom trende skladacích telefónov s ohybným displejom, ktorý začal svoje nenápadné turné len pred pár rokmi a preto je úplne logické, že je voči tejto technológii na scéne stále valná časť skeptikov. Otázkou však bolo a stále je; kto príčetný očakával, že modernizované skladačky dokážu rýchlosťou svetla nahradiť klasický, povedzme pokojne mainstreamový, formát mobilných telefónov? Na uvedený koncept preto treba z môjho pohľadu stále nazerať ako na jednu z mnohých volieb, ktoré koncový zákazník v rámci výberu svojho nového a predovšetkým pracovného pomocníka, môže učiniť. Osobne si myslím, že tou najzásadnejšou prekážkou ostáva aj po roku cena, čo nás ale oblúkom zase vracia k rannej fáze vývoja a vetvenia rôznych technológií onoho skladania - už to nie sú len ohybné obrazovky, ale dnes vidíme na svetových výstavách čoraz častejšie napríklad aj rolujúce panely. Monopol tradičnej skladačky síce v rámci predajnosti ostáva naďalej v rukách Samsungu, ostatne ten na vývoj daného konceptu minul nateraz najviac úsilia a peňazí, avšak v nemalej miere sa mu snažia priblížiť aj ďalšie konkurenčné značky, kam dozaista spadá čínsky Honor. Som nesmierne rád, že uvedený výrobca nezaspal na vavrínoch a pokračuje vo vylepšovaní série označovanej písmenom V, čoho výsledkom je aj aktuálne predávaný telefón Magic V3, ktorý som mal možnosť dlhodobo testovať.

Stále bezkonkurenčne tenký

Klik pro zvětšení (HONOR Magic V3 - recenze)

Klik pro zvětšení (HONOR Magic V3 - recenze)

Klik pro zvětšení (HONOR Magic V3 - recenze)

Primárnym konkurentom pre ohybnú novinku z dielne spoločnosti Honor je pochopiteľne Samsung Galaxy Z Fold 6 a keďže práve šiesta generácia Foldu, špeciálne voči tej minuloročnej, vyložene netrhala nejakú revolučnú krivku, tak sa v Honore zase rovnako nemuseli prehnane snažiť. HONOR Magic V3 sa vo verzii s 12 GB RAM a 512 GB úložiskom na našom trhu predáva za sumu necelých dvoch tisíc euro, čo je zrovnateľná cifra s predchádzajúcim modelom a rovnako tak aj s už spomínanou konkurenciou. Spracovanie samotného balenia ostáva, tak ako pri minuloročnom modely, rovnako prémiové a obsahom obrovskej papierovej kazety je mimo kabeláže aj obal s praktickým stojanom (adaptér logicky absentuje). Samotný obal sa skladá z dvoch samostatných častí a jedna z nich, konkrétne vyvýšená hrana chrániaca vonkajšiu obrazovku, sa musí k telu mobilu doslova prilepiť - tento nápad považujem za dosť nepraktický a to v momente, kedy si užívateľ uvedomí, že obal už nosiť nechce a bude musieť ten pásik násilím strhávať. Akokoľvek som bol jemne rozčarovaný so spomínaného obalu, samotný dizajn testovanej skladačky a jeho konštrukčné spracovanie mi to rýchlo vynahradili. HONOR Magic V3 pokračuje v duchu minuloročného modelu a opäť prináša extrémne tenké telo (v zloženom stave len 9,3 mm a pri rozloženom šialených 4,4 mm) pri šírke 74 mm a výške cca 156 mm. Samotný mobil pritom váži len 230 gramov, čo je presne o sedem gramov menej než verzia V2. Uvedomujem si, že sa v tej smršti cifier môžete jemne strácať, každopádne Honor dokázal predmetnú skladačku stenčiť o pól milimetra a zraziť váhu cez to všetko, že súčasne do tela vložil bezdrôtovú Qi nabíjačku. Pre porovnanie; vlajková skladačka od Samsungu má váhu takmer 240 gramov a v zatvorenom stave je hrubá viac ako 12 mm.

Prémiové spracovanie

Klik pro zvětšení (HONOR Magic V3 - recenze)

Klik pro zvětšení (HONOR Magic V3 - recenze)

Klik pro zvětšení (HONOR Magic V3 - recenze)

Unikátnosť dizajnu podtrhávajú oblé hrany a rovnako tak matný povrch zadnej časti. Práve na chrbte sa opäť nachádza výrazne vystúpený ostrovček fotoaparátu, ktorý sa tentokrát vizuálne skutočne transformoval do tvaru ostrovčeka - osemuholníková hrana modulu má odkazovať na vizuál klasickej vlajkovej lode identického výrobcu. Počas mesačného testovania modelu V3 som nezaznamenal čo i len minimálne známky konštrukčnej nedokonalosti a akokoľvek je tu samozrejme stále istá hrozba poškodenia vnútornej obrazovky, špeciálne v prípade ak vám do nej zapadne cudzí predmet, manipuláciou s mobilom už v krátkej dobe získate zásadný pocit istoty. Ten je sprevádzaný perfektne reagujúcimi pántami s možnosťou sekvenčného polohovania a po novom aj odolnosťou voči vode na úrovni IPX8 - mobil vám tak teoreticky môže spadnúť do záchodu a čvachtať sa tam pokojne aj pól hodinku bez toho aby to pre jeho hardvér malo fatálne následky. Na margo otvárania a zatvárania predmetnej skladačky, výrobca vám pochopiteľne poskytuje dlho trvajúcu záruku na konštrukčnú celistvosť ako aj ohyb displeja samotného. Na vonkajšej strane sa nachádza 6,43 palcov veľký OLED panel s rozlíšením 1060 x 2376 pxl a obnovovacou frekvenciou 120 Hz pri pomere strán 20,1:9 (jedná sa o variabilnú obnovovaciu frekvenciu, ktorá je schopná automaticky operovať v rozmedzí od 1 až po 120 Hz). Ostal som ohromený z maximálnej úrovne jasu, ktorú predmetný displej dokáže vyprodukovať, keďže počas meraní krivka prekročila hranicu 5 000 nitov - na ostrom slnku tak nemáte problém ani s orientáciou v extrémne malom texte. Honor potom prednú obrazovku prekryl sklom zvaným NanoCrystal 2.0, ktoré by malo byť oveľa menej náchylné na zbieranie škrabancov.

Obrovská obrazovka

Klik pro zvětšení (HONOR Magic V3 - recenze)

Klik pro zvětšení (HONOR Magic V3 - recenze)

Klik pro zvětšení (HONOR Magic V3 - recenze)

Primárna výhoda obrovských skladačiek, kam nám o pár rokov naplno vkročí aj dnes už známy model trojitého skladacieho telefónu, spočíva pochopiteľne v možnosti využívania obrovského displeja. V prípade HONOR Magic V3 vám po otvorení oboma rukami (obávam sa, že jednou rukou to nedáte ani po rokoch používania) ostane v dlani 7,92 palcov veľký panel s minimálnym čiernym rámikom lemujúcim okraj. LTPO OLED obrazovka zobrazuje konkrétne rozlíšenie 2156 x 2344 pxl pri obnovovacej frekvencii 120 Hz (tu platí to isté ako pri vonkajšom displeji) a poskytuje rovnako uspokojivú svietivosť okolo 1 800 nitov. Malým nedostatkom sa opakovane javí priestrel selfie fotoaparátu, ktorý je umiestnený v pravej hornej časti displeju. Špeciálne pri sledovaní filmov alebo seriálov kedy si mobil otočíte na bok vás môže to hluché miesto s guličkou vyložene iritovať. Tak či onak, na kvalitu obrazovky nemám dôvod povedať ani popol, keďže sa jedná o displej schopný ponúkať nádherne ostrý obraz sprevádzaný presnou paletou farieb, ostatne, podpora HDR pre známe streamovacie aplikácie to celé len umocňuje. Spoločnosť Honor sa evidentne zaujíma aj o vaše zdravie, keďže v spolupráci s firmou BOE, ktorá im vyrobila obe obrazovky, dosiahli v rámci trhu so skladačkami jednu z vôbec najrýchlejších úrovní stmievania. Poďme sa teraz pozrieť pod kapotu testovanej vzorky. Magic V3 má strojovňu vybavenú 4nm čipsetom Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 - jedná sa o CPU s ôsmimi jadrami pri takte 3,3 GHz doplnené o grafiku Adreno 750. Potencionálne vysoký výkon, ktorý sa mi podarilo potvrdiť aj v rámci bežného používania zvláda krásne schladiť komora zvaná Cicada wing, ktorá aj pri plnom vyťažení drží telefón v rozmedzí bežnej prevádzkovej teploty. Môžete sa pokojne hrať tie najmodernejšie hry bez toho aby vám z prstov zlietla spálená koža.

Batéria môže byť problém, fotky však určite nie

Klik pro zvětšení (HONOR Magic V3 - recenze)

Klik pro zvětšení (HONOR Magic V3 - recenze)

Klik pro zvětšení (HONOR Magic V3 - recenze)

V tom výraznom a sklom chránenom osemuholníkovom ostrovčeku s trojicou snímačov sa skrýva nasledujúca bývava. Hlavný 50 Mpx (f/1.9) snímač s funkciou laserového ostrenia nasledovaný 50 Mpx (3,5x) teleobjektívom a celé to uzatvára 40 Mpx ultraširokouhlý snímač s funkciou automatického ostrenia a makrom. Výsledkom je nadpriemerne kvalitná koláž fotografií silne regulovaných softvérovou postprodukciou, ktorá si aj v rámci konkurencie nemusí nijako trhať vlasy - je tam jemný pokrok voči minulej generácii? Rozhodne. Fotografie majú vysoký zmysel pre detail a akokoľvek to na prvú dobrú pri náhľade vyzerá asi katastrofálne, narážam teraz konkrétne na vyznenie farieb, algoritmus AI to pri vypľutí finálnej fotky dokáže patrične skorigovať. Dualita obrazoviek je samozrejme schopná vám ponúknuť užívateľsky jednoduchšie fotenie a nakrúcanie videí priamo hlavným snímačom, ale kto by cez to všetko potreboval selfie kameru, tak v už spomínanom priestrele hornej hrany z oboch strán obrazovky sa nachádza slušne fotografujúca 19,6 Mpx (f/2.2) šošovka s uhlom záberu 90 stupňov. Videá môžete nakrúcať v 4K pri 60 FPS hlavnou kamerou a 4K pri 60 FPS selfie snímačmi. Opäť mňa potešil nočný režim, ktorý je schopný uspokojiť aj vyložene náročných zberačov kvalitných snímok zostrojených pod clonou tmy. Na záver som si už nechal len zopár čriepkov tiahnucich sa popri hodnoteniu výdrže batérie. V tak tenkom tele sa nachádza batéria s kapacitou 5 150 mAh - ide o kremíkovo uhlíkové články, ktoré si sám Honor nechal zostrojiť podľa svojich požiadaviek s tým, že minulá generácia mala o 150 mAh menej. Batéria má opäť podporu rýchleho (66 W) nabíjania čo znamená, že vám stačí necelá hodinka na jej dotankovanie. Odmerať výdrž u takto špecifického mobilu môže byť problémom, každopádne, pri náročnom procese využívania oboch obrazoviek sa Magic V3 dokázal dostať na viac ako jednodňovú úroveň, čo je veľké plus. Pri bežnom využívaní je možné dosiahnuť dvojdňovej kapacity. Veľkou novinkou je mnou avizovaná možnosť bezdrôtového dobíjania a to pri výkone 50 W.

Solídny softvér a všadeprítomná AI


Na samotný záver recenzie na nielen dizajnovo lomeno konštrukčne unikátnu skladačku Magic V3 tu mám ešte zopár stručných postrehov na margo softvéru a všeobecného prínosu umelej inteligencie. V3 vám príde priamo s nainštalovaným operačným systémom Android 14, ktorý je doplnený o nadstavbu MagicOS. O nadstavbe samotnej by sme sa mohli pochopiteľne rozprávať dlho a oveľa komplexnejšie, každopádne stále platí, že tu je zachovaná jednoduchá obsluha pomocou gest striedaná komplexným herným režimom (stále si môžete napríklad spustiť súčasne až dve hry a ukojiť tak svoju vášeň pre zábavnú interakciu). Ak by som však na uvedenú nadstavbu mal vytiahnuť aspoň nejakú kritiku, tak by bola založená na dosť skôrnatenom prístupe v rámci upravovania a užívateľského zasahovania do zostávajúcich nastavení jednotlivých aplikácií, čo pretrváva už od minulej generácie daného telefónu. Na margo nutnosti implementácie AI, ktorá sa dnes už logicky nezahrieva len pri postprodukcii fotiek a videí, nemám príliš čo povedať. Honor vám vďaka umelej inteligencii dokáže slušne asistovať počas tvorby momentiek zo života a rovnako tak zvláda v rýchlosti vysekávať text z webového rozhrania a pracovať s ním ďalej na základe vašich požiadaviek. Nejedná sa však o nič unikátne, čo by ste nenašli aj v konkurenčných zariadeniach, respektíve čo by už neobsahoval súhrnný balíček Google služieb ako takých. Predpokladám však, a to teraz berte striktne ako môj názor, že ani v roku 2024 či prípadne 2025 si nikto nekupuje manažérsky mobil tohto formátu alebo prípadne náradie vhodné do rúk kreatívcov v pohybe výhradne kvôli AI a jej súčasným možnostiam v komerčnej sfére.

Necelý rok od vydania modelu V2 sa spoločnosť Honor rozhodla opäť demonštratívne otriasť s trhom prémiových skladacích mobilov a priniesla nasledovníka schopného si bez problémov obhájiť vlastnú existenciu. Na trhu so skladačkami plného formátu tak zažiarila nová hviezda, ktorá v mnohom prekonáva svoju historicky oveľa dlhšie fungujúcu konkurenciu. Kupujete si tu dizajnom nádherný a konštrukčne revolučný telefón s výkonom vlajkovej lode, ktorý vás dokáže uspokojiť na všetkých frontoch.

Za poskytnutí produktu k recenzi děkujeme společnosti Honor

Klik pro zvětšení (HONOR Magic V3 - recenze)


CGwillWin