Barevná příšerka je jednoduchá hra pracující s emocemi. Je určena (nejen) pro malé děti od tří let a jejich rodiče či jiný dozor, má jednoduchá pravidla a je založena na kooperativním principu a komunikaci. Cílem není ani tolik vyhrát, ač i o to si zahrajete, jako vyznat se v sobě samých.
Co na Vás čeká? Primárně opravdu ta barevná příšerka z titulu - velká dřevěná figurka hlavní postavy, jež je zmatena ze svých pocitů a potřebuje Vaši pomoc. Dále ještě figurka holčičky, která bude fungovat jako Váš (i příšerčin) pomocník na této dlouhé a spletité cestě. Nechybí malovaná hrací plocha, trochu připomínající malířskou paletu, se šesti velkými barevnými poli jednotlivých emocí - štěstí (žlutá), láska (růžová), klid (zelená), vztek (červená), strach (černá) a smutek (modrá). Kulatý žeton v barvách pěti z těchto pocitů (s výjimkou lásky) a osm kartonových "lahviček" na pocity na dvou pro změnu kartonových poličkách. (Hra vychází z myšlenky, že láska je jediný pocit, ve kterém má dítě jasno a tedy není třeba ji třídit a uschovávat v nádobě.)
Veškeré materiály počítají s tím, že s nimi bude nakládat tříleté dítě, takže se jedná o silný karton se snad i prodlouženou trvanlivostí, figurky jsou poctivé dřevěné kousky téměř decimetrové výšky. Po grafické stránce je všechno čisté - bílý podklad s kresbou v barvě dané emoce. Vše vypadá pěkně i kvalitně.
Všichni hráči se střídají v hodech kostkou a následném pohybu jednou z figurek. Padne-li na kostce jednička či dvojka, posune hráč figurku příšerky o příslušný počet polí pravým či levý směrem dle jeho volby. Padne-li spirála, může příšerku posunout na jakékoli pole na herní ploše. Dle pole emoce, na němž ukončí pohyb, popíše situaci, jež v něm vzbuzuje právě takovou emoci. Toto je důležitá část hry, kdy si dítě má možnost třídit své vlastní emoce, rodiče mohou tyto příběhy s dítětem rozebírat, radit jim, pomáhat.
Následně, je-li na poli ještě žeton dané emoce, má možnost jej uchovat ve správné lahvičce. Pokud ji ovšem nalezne. Z páru polic, na nichž je vyskládaných všech osm lahviček s jejich barevnou příslušností skrytou na rubové straně, si náhodně či dle dřívějších informací vybere jednu nádobu a podívá se na její rubovou stranu. Pokud se barva shoduje, může do ní umístit žeton. Pokud je lahvička jiné barvy, ukáže ji všem hráčům a následně vrátí zpět na poličku tak, aby barva na rubové straně nebyla vidět.
Na poličkách se nacházejí i tři lahvičky, které jsou označeny všemi barvami. Tyto jsou zákeřné, pokud je odkryjete. Sice zůstávají odkryté na poličce, takže o nich víte, ale zároveň zamíchají polohu dvou náhodných neodkrytých nádob na policích, což komplikuje hráčům možnost pamatování si pozic jednobarevných lahviček. Padne-li na kostce ikona holčičky, přesunete její figurku na pole, kde je příšerka. Pokud se po jakémkoli pohybu vyskytují obě figurky na stejném poli, holčička přispěchala příšerce na pomoc. A to zrealizujete tím, že skryjete jednu z odhalených vícebarevných lahviček. Jelikož hráči hrají spolu, tak jejich výhra přijde ve chvíli, kdy umístí všech pět žetonů do příslušných lahviček. Naopak prohrávají, pokud se odkryjí všechny tři vícebarevné nádobky.
Barevná příšerka rozhodně není běžná desková hra. Dá se hrát jako taková, ale její hlavní význam je edukativní, její použití dítěti pomáhá s poznáváním emocí a doprovodných situací za pomoci rodičů či dozoru. Určitě má své uplatnění nejen v rodinách, ale i ve školkách a jiných dětských skupinách, kde lze její plný výchovný potenciál využít. Ale určitě se nebojte si ji zahrát - klidně i se staršími dětmi - doma. Každý z nás má nějaké nedostatky, co se práce s vlastními emocemi týče, takže může vést k zajímavým zjištěním a může se tak stát obohacující pro kohokoli, kdo se nebude bát si ji zahrát.
Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti MindOK