hw
recenze
ROG Flow X13 + eGPU

ROG Flow X13 + eGPU - recenze
ROG Flow X13 + eGPU - recenze
15:00, 14.06.2021

Znáte ten pocit, když sedíte v autě na sedadle spolujezdce, hlavu máte opřenou o boční okno a už při minimální rychlosti vozidla se realita venku slévá do jakýchsi barevných linek a nudlí? Tyhle nitky ubíhajících míst jsou jako tahy štětcem, které jakoby nikdy neměly svůj konec. Proč ale něco takového cpu do recenze dalšího hardwaru s logem ROG? Ren pocit rozmazané reality totiž v poslední době prožívám dost výrazně i já sám, a to přímo v profesní rovině. Každý měsíc mám na stole hardware nejrůznějšího druhu a využití s tím, že čím víc se snažím proniknout do podstaty mnou dávno vytrénované hodnotící šablony, o ti víc pociťuji efekt nikdy nekončící natažené reality. Děje to automaticky, možná až mimoděk, a jakmile to pomyslné auto zpomalí či dokonce zastaví, jsem hned v pozoru jako surikata na Viagře. A přesně to se stalo nedávno během recenzování dvojce k sobě patřících výrobků pro hráče, a proto jestli jste i vy při čtení textu mdlí a cítíte se podobně, teď byste se mohli trochu probrat.

Klik pro zvětšení (ROG Flow X13 + eGPU - recenze)

Určitě bude záhodno vám stručně vysvětlit, co se za zkratkou eGPU skrývá. ASUS v tomto případě přinesl na scénu dva na sobě nezávislé výrobky, které však jednoduchým propojením násobí svůj výkon. Externí grafická karty – v tomto případě Nvidia RTX 3080 – slouží k extrémní navýšení výkonu notebooku Flow X13, který byste na základě jeho proporcí charakterizovali spíš jako kancelářský laptop vhodný maximálně na objednání dalších špatně padnoucích ponožek. Tento přístroj je však osazený prvotřídním procesorem AMD Ryzen série 5000, a už ani v základu nemá nic slaboučkého. Filosofií a zároveň důvodem mého procitnutí z letargie je právě snaha výrobce překlenout předsudky ohledně hraní nejmodernějších her na kompaktních a plně přenosných mašinkách. Pojďme si na úvod říct něco o designové stránce hardwaru.

Klik pro zvětšení (ROG Flow X13 + eGPU - recenze)

Flow X13 váží pouhého 1,3 kilogramu a přichází v plně kovové a tím pádem odolné konstrukci. Svými rozměry se řadí ke třináctipalcovým notebookům, kde by sotva někdo hledal nástroje k intenzivnímu hraní videoher. Tento přenosný počítač je 15,8 mm tenký a v zavřeném stavu si ho můžete přehazovat z ruky do ruky jako dětskou pohádkovou knížku. Jeho velká výhoda je plná konvertibilita obrazovky, tedy její otočení o 360 stupňů. Z notebooku si tak jedním pohybem uděláte plně funkční tablet s 4K panelem (prodávat se samozřejmě budou i Full HD verze, ale můj vzorek měl tentokrát to nejlepší dostupné vybavení), který můžete dobíjet přes USB-C. Na jeho už tak tenkých hranách nejdete HDMI vstup, široký slot k propojení s eGPU, jedno USB 3.2 druhé generace, a samozřejmě audio konektor. Kdo by čekal možnost zastrčení microSD karty, bude v tomto případě zklamaný. Designéři se rozhodli čtečku otisků prstů integrovat do miniaturního spínače pro zapínání notebooku, což je na jednu stranu příhodné, ale když je Flow X13 rozměrově malinkatý, ve výsledku je to řešení nepohodlné. Často jsem musel celý laptop zvednout, abych vůbec prst na hranu přiložil. Rychlost snímání i jeho přesnost jsou na velmi vysoké úrovni a uživatel si musí jednoduše najít ideální způsob, jak se do systému dostat bez zbytečného zdržování.

Klik pro zvětšení (ROG Flow X13 + eGPU - recenze)

Co se týče celkových proporcí externí grafické karty, byla udělaná jako miniaturní desktop v rozměrech 208 x 155 x 29,6 mm. Šasi je plastová s transparentně osvětleným ventilátorem, na zadní straně nabízí možnost propojit celý systém s monitorem (přes HDMI a displayport jich můžete propojit několik) a taktéž sem vložit USB konektor. Kromě toho najdete i vstup pro LAN kabel a samozřejmě elektrickou přípojku. Jakmile eGPU s ROG Flow X13 spojíte, napájení akumulátoru jde přímo přes externí grafickou kartu, což je rozhodně praktické. Co ale tak praktické není, je skuteřnost, že se externí karta nedá připojit do dalších zařízení, ať už se jedná o slabší desktop nebo notebook. Z praktického hlediska je stejně nepříjemná i skutečnost, že hlavní kabel, kterým toto duo vlastně kompletizujete, je neskutečně krátký a nepoddajný. Trvalo mi celkem dlouho, než oběma testovaným vzorkům našel vhodné místo na stole, ale ani tak jsem s výsledným rozložením nebyl spokojený. Výrobce v souvislosti s adaptérem uvádí rychlost na hranici 63 GB, což by fakticky mohlo být ještě lepší než Thunderbol čtvrté generace. Proces propojení reguluje sotfware, který po vašem potvrzení automaticky spustí RTS 3080, nebo následně zpět přepne na základní GTX 1650 v notebooku. Tělo eGPU se nijak nepřehřvalo ani při maximální zátěži, což je velmi povzbudivá zpráva, se kterou bych tenhle odstavec vlastně i zakončil.

Klik pro zvětšení (ROG Flow X13 + eGPU - recenze)

V minulém odstavci už jsem to teplo tak nějak načal, ROG Flow X13 využívá dobře známý systém zvedání zadní hrany přístroje, pomocí vyklápěcích pantů. Tento efekt doceníte hlavně za dlouhých herních večerů. O celkové chlazení se stará tekutý kov od thermal Grizzly, kterému to jde vskutku slušně, zvlášť uvědomíme-li si, v jak stísněných relacích byla celá šasi vytvořená. Víc mě ale zajímalo celkové překlenutí mezi grafikou v notebooku a tou mimo něj. Už uvedená FTX 1650 je slušným základem dodávaným do levných herních laptopů, díky které můžete kromě hraní známých online věcí s nízkým rozlišením zkusit upravit i pár fotek nebo sestříhat video. Jakmile se spustí RTX grafika a ruku k dílu přiloží výkonné CPU Ryzen 9, začnou se teprve dít věci. Můj stále hojně využívaný trumf v podobě Microsoft Flight Simulatoru běžel plně ve 4K s docela slušným snímkováním, stejně dobře obstály i další technicky náročné věci. Umím si tedy představit, že se koupí obou těchto produktů dostanete do harmonie mezi byznysem a občasným odskočením si do Fortnite a pořádnou chutí užít si moderní hry s aktivně zapnutým ray tracingem. Praktičnost při transportu stejně jako možnost připojení velkého monitoru už ani nemusím dál rozpitvávat.

Klik pro zvětšení (ROG Flow X13 + eGPU - recenze)

Plně dotykový panel velikosti 13,4 palce nabízí lehce nestandardní poměr stran 19:10 se svítivostí 300 nits. Během práce venku se viditelnost proti ostrým slunečním paprskům trochu zhoršuje, ale není to nic výrazně nepříjemného. Celkové podání barev se ukázalo na můj vkus poněkud chladnější, za což může šedesáti šestiprocentní pokrytí RGB, ale opět se nejedná o zásadní argument, kvůli kterému byste se notebooku měli obloukem vyhnout. ROG Flow X13 se jako herní mašina v rámci mého testu musel vyrovnat i s dostatečnou kvalitou nízkoprofilové klávesnice. Spínače s dosahem 1,7 mm jsou podsvícené jen bílí a jejich tuhost a odezvu hodnotím velmi nadprůměrně. NA kancelářskou práci víc než dostačující, na hraní her nepřekážející. Nad čím jsem se musel ale pousmát víc, byl touchpad. Prsty po jeho poněkud drsném povrchu kloužou jako nabroušené brusle po ledě a nikdy nedošlo k chybnému vyhodnocení mých záměrů. Stále mně fascinuje současná schopnost vytvářet tenčí a tenčí notebooky, aniž by to mělo dopad na kvalitu výsledné prezentace. Tato fascinace se během testování Flow X13 nevytratila ani ve chvíli, kdy jsem zkusil hodnotit kvalitu zvuku. Reproduktory umístěné na spodní straně zařízení hrály křišťálově čistě, a to jsem měl po ruce navíc možnost dodatečné regulace prostřednictvím komplexního softwaru.

Klik pro zvětšení (ROG Flow X13 + eGPU - recenze)

Na samotný závěr jsem si nechal komentář ohledně akumulátoru. Konvertibilní notebooky se v tomto směru sotva dokáží skloubit s herními nároky, a kdybyste chtěli hrát mimo dosah elektrické sítě, dejte mu na střední jasnost do tří hodin, než toho bude mít dost. Na klasické brouzdání po internetu či sledování videí či kancelářskou práci vám Flow X13 vydrží něco málo přes 6 hodin, což je v porovnání s konkurencí normální průměr. ROG Flow X13 a eGOU vás bude stát přes 3 000 Euro s tím, že si notebook můžete koupit i samostatně. Toto duo je určené hlavně pro milovníky her, kteří rádi cestují po světě (což je dnes otázka jednoho dvou filmů), a v každém jeho koutě si chtějí zahrát s vysokým technickým standardem. Velkou nevýhodou eGPU je nemožnost spárovat s čímkoliv jiným než ROG Flow, a chytře není zvolený ani systém připojení. Ale přes uvedené výhrady tu máme budoucnost sekce přenosných herních mašin, která se začíná rýsovat do hodně působivých tvarů a právem dokázala zpomalit rozmazané vnímání světa, o kterém jsem mluvil na začátku.


Budoucnost herních notebooků v praktických rozměrech vypadá víc než slušně

Klik pro zvětšení (ROG Flow X13 + eGPU - recenze)

Za poskytnutie produktu na preview ďakujeme spoločnosti Asus

Klik pro zvětšení (ROG Flow X13 + eGPU - recenze)


CGwillWin