Kategória bezdrôtových slúchadiel sa v podaní spoločnosti Samsung už tradične aktualizuje rok čo rok, s čím sa pochopiteľne spája pravidelná obmena známych značiek mobilných telefónov či prípadne inteligentných hodiniek a inak na tom pochopiteľne nebude ani nedávne vydanie skladacích telefónov Fold a Flip. Vo svetle tohto ohybného dua sa sekcia bezdrôtových štupľov do uší známa ako Buds rozšírila o model Buds 2, ktorý priamo nadväzuje na verziu Buds+. Fakticky ide už o štvrté slúchadlá vydané v jednom rade, ktoré tentokrát prichádzajú s prijateľnou cenovkou 3 799 Kč.
Malou veľkou a pre niekoho možno absolútne nepodstatnou zemnou sa stáva isté potieranie transparentnosti v zmysle farby. Všetky farebné odtiene slúchadiel Galaxy Buds2 totižto v stave zatvorenej krabičky nedokážete od seba nijako rozoznať, keďže majú identické biele lesklé puzdro. Farba sa ukáže až po tvorení a v mojom prípade sa jednalo o olivový odtieň, ktorý vo mne takmer automaticky spustil jednu špecifickú a doteraz hlboko v duši pochovanú spomienku - nasleduje klasický a úderný zvuk flashbacku. Bolo to krátko po štedrom dni, keď som sa u kamaráta na dome rozhodol vypiť vaňu ginu a aby to bolo patrične zábavné, okorenil som si to zjedením päťlitrového poháru plného olív. To peklo, čo nasledovalo na druhý deň, už nedokázala zastaviť ani intravenózne podávaná slepačia polievka a vedierko aspirínu. Od toho času som sa olivám vyhýbal ako český premiér daňovej kontrole a všetky spomienky na onen inkriminovaný večer som sa rozhodol zaliať poriadne hrubou vrstvou železobetónu. Ako sa ale vraví, minulosti neutečieme a vďaka olivovej farbe Buds2 sa vo mne niečo opäť zlomilo a mal som chuť si zložiť hlavu do dlaní. Nechajme však hriechy mladosti a poďme sa spoločne konečne pozrieť na kvalitu produktu samotného.
Aj keď dizajn vyzerá na prvé prezretie takmer identicky s Buds+, k istým menším zmenám tu predsa len prišlo. Paradoxne však nejde o nič zásadne dôležité, aj keď samotné štuple prebrali oválnejší tvar, ktorý nemusí úplne dokonale sadnúť do každého ucha - ja som v tomto ohľade žiadny problém nemal a nemusel som preto siahať do skromného balenia a skúšať iný formát gumových koncoviek. Po otvorení doku vybaveným duom signalizačných LED ikoniek (jedna informuje o stave nabitia samotného doku, druhá zase monitoruje šťavu v slúchadlách) na vás vyskočí nápis "Sound by AKG", ktorým Samsung pripomína svoju dávnejšiu akvizíciu ohľadom rakúskej produkcie zvukového softvéru. Na zadnej hrane krabičky je umiestnený jediný fyzický vstup a ten je pochopiteľne vyhradený pre USB-C (v balení nájdete aj príslušnú kabeláž). Slúchadlá sa do ucha jednoducho natláčajú a v poslednej tretine zasunutia je vhodné ich jemne zakrútiť, aby zapadli čo najpevnejšie. Pohodlie pri dlhodobom nosení je vec natoľko subjektívna a špecifická, že moje prípadné pozitívne ohlasy nemusia korešpondovať s iným typom ucha, ale všeobecne hodnotím tento aspekt ako nadpriemerný, aj keď by som si želal akési celoplošné presunutie k novému formátu konštrukcií štupľových modelov, a to nielen od Samsungu.
A není to málo, Antone Pavloviči? Nuž v prípade vytvorenia čo najlepších podmienok pre uskutočnenie telefonického hovoru sa tri mikrofóny javia ako správna voľba. Navyše certifikácia IPX2 vám dáva priestor na počúvanie hudby a vybavenie hovoru aj v miernom daždi alebo počas behania, kedy sa môže do ucha nasmerovať nejeden vodný striekanec. Galaxy Buds2 prichádzajú samozrejme s aktívnym potláčaním okolitých ruchov, čo je vec, akú som chválil už pri minulom modeli a aká sa po stránke kvality nemala príliš kam posúvať. Prostredníctvom aplikácie zvanej Galaxy Wearable ste schopnýísi regulovať intenzitu ANC, a to opäť do troch úrovní, kde ste schopní sa kompletne odrezať od sveta, ďalšou voľbou ANC deaktivovať a do tretice prepúšťať do ucha zvuk naokolo, a to dokonca zosilnený pomocou softvéru - špehovanie v rade na špáranie v nose tak dostáva novú úroveň. Aplikácia je po stránke prehľadnosti stále na vysokej úrovni a samozrejme ponúka aj možnosť vyhľadávania slúchadiel za situácie, ak sa dostanú mimo vášho dohľadu. Pripájanie zrealizujete cez Bluetooth a čo sa týka kodekov, podporované sú AAC, SSC a SBC. Dajme teraz bokom softvér vo vašom telefóne, apropo podpora Wearable je možná len u Android zariadení, a poďme sa sústrediť na dojmy zo slúchadiel ako takých, čiže na zvuk a jeho kvality.
Samsung Galaxy Buds2 som aktívne testoval viac než mesiac a za tento nadštandardne dlhý čas som mal možnosť prehnať cez ich dvojpásmové meniče (11mm Woofer / 6,3mm Tweeter) tonu rôznorodých zvukov. Telefonovanie je viac či menej bezproblémové a vďaka ANC dokonca v istom smere viac než pohodlné, o tom nie je nutné sa teraz rozprávať nejako komplexnejšie, ale viac ma zaujímalo, kam to tie meniče dotiahnu pri hudbe samotnej. A musím povedať, že som ostal v tomto ohľade viac ako potešený. Buds2 zvládajú tvrdé basové linky rocku rovnako tak ako jemné tóny u klasických skladieb, aj keď by som prijal o niečo väčší tlak na celkové ozvučenie. Opäť tak platí, a to sme si hovorili už u minulých verzií týchto "fazuliek", že pre priemerné potreby každodenného používania je koncept Buds vhodnou variantou, a to v ešte lacnejšej forme než tomu bolo v minulosti. Iste, mohli by ste mi teraz oponovať v tom zmysle, že na rozdiel od SONY s ich WF-1000XM4 slúchadlami nedokážu ponúknuť stopercentné odhlučnenie a ich ANC je jednoducho niekde na pol cesty k dokonalosti, avšak to nás zase oblúkom vráti do toľko spomínanej cenovej relácie tesne nad hranicu jednej stovky (v eurách) a akou ja, ako recenzent, musím pracovať. Kto jednoducho chce to najlepšie ANC na bežné používanie, bude si musieť priplatiť, tak ako tomu je aj u uzatvorených mušlí.
Na samotné finále som si tradične nechal výdrž batérií. Kapacita slúchadiel (61 mAh) zvláda viac než päť hodín v prípade aktivovaného potláčania okolitých ruchov a osem hodín pri deaktivácii ANC. Našťastie tu ešte mám po ruke samotné puzdro s kapacitou 472 mAh, čo je ďalších viac než dvadsať hodín pri ANC a tridsať bez potláčania okolitých ruchov. Opäť ide z pohľadu konkurencie skôr o priemerné merania, ktoré by však nemali nikoho vyložene odrádzať od kúpy, ostatne ako dlho chcete mať počas dňa svoje sluchy zaštupľované?! Ďakujem spoločnosti Samsung za možnosť pokračovať v testovaní radu Buds, ktorý sa tentokrát rozhodol tak trochu prešľapovať na mieste, čo však neznamená, že neponúka adekvátnu kvalitu.
Za poskytnutí produktu na recenzi děkujeme společnosti Samsung