hw
recenze
Samsung Galaxy Tab S10+

Samsung Galaxy Tab S10+ - recenze
Samsung Galaxy Tab S10+ - recenze
16:28, 30.10.2024

Samsung bol už v čase upadajúceho záujmu o koncept Android tabletov jedným z tých posledných zástancov prežitia idey samotnej, čo mu vo výsledku zabezpečilo aktuálne pretrvávajúci záujem verných konzumentov o nové vylepšené modely série Galaxy Tab. Tento rok juhokórejský gigant uviedol na trh v úvodzovkách len dva vlastné vlajkové tablety, a to Tab S10 Ultra s takmer pätnásť palcovou obrazovkou, a o niečo kompaktnejší Tab S10+ s 12,4 palcovým displejom. Práve na menší z tejto dvojice som sa zameral počas niekoľko týždňového testu, a teraz vám o jeho kvalitám patrične poreferujem.

Ideálny spoločník na cesty

Klik pro zvětšení (Samsung Galaxy Tab S10+ - recenze)

Klik pro zvětšení (Samsung Galaxy Tab S10+ - recenze)

Klik pro zvětšení (Samsung Galaxy Tab S10+ - recenze)

Model Samsung Galaxy Tab S10+ (predávaný buď v lacnejšej Wi-Fi alebo drahšej 5G verzii) na vás okamžite po rozbalení zapôsobí svojím prémiovým dizajnom a hrúbkou len necelých šesť milimetrov. Plne kovové šasi s elegantne zaoblenými hranami sa výborne drží v ruke, a aj keby ste nemali chuť okamžite si produkt strkať do puzdra, určite oceníte garantovanú odolnosť voči sladkej vode a prachu na úrovni IP68. Oproti minulej generácii tu je možné citeľne vnímať celkové zmenšenie rámikov a ubratie na intenzite reflexného povrchu obrazovky (skutočne bolo poznať, že Samsung počúva zákazníkov a z tých odleskov výrazne odobral, avšak o tom ešte bude dnes reč.) Inak sa pohybujeme plus mínus v rovnakých parametroch ako minulý rok. Veľkou výhodou ostáva pero S Pen, ktoré nájdete priamo v balení a nemusíte si ho dodatočne kupovať – pero je magnetické a viete ho prichytiť k zadnej časti tabletu. Ak by ste predsa len chceli tablet zapriahnuť aj do pracovného procesu v zmysle pohodlného písania, určite oceníte možnosť zakúpiť si fyzickú klávesnicu čoby súčasť praktického obalu.

Testovaný model bol vybavený 5G funkciou (fyzická zásuvka na Nano SIM a podpora eSIM karty) a jeho cieľovou skupinou sú predovšetkým kreatívne zmýšľajúci zákazníci, či prípadne študenti vyžadujúci dostatočný výkon pre multitasking. Všetko pochopiteľne stojí a padá na už spomínanom 12,4 palcov veľkom AMOLED displeji s obnovovacou frekvenciou 120 Hz a QHD rozlíšením 2800×1752pxl. Ona antireflexná vrstva je tentokrát skutočne skokovo vylepšená a interakcia s tabletom je preto možná aj na priamom slnku bez toho, aby sa pohodlie zo sledovania rôznorodého obsahu zásadným spôsobom neznižovalo. Asi vás nijako nezaskočím informáciou, že rok 2024 je aj v podaní prezentovania predností nového Samsung tabletu založený na AI. Umelá inteligencia sa kalendár za kalendárom oveľa výraznejšie prediera do bežného užívateľského prostredia a v prípade testovaného modelu Galaxy Tab S10+ môžeme v tomto zmysle hovoriť o zaujímavých výhodách. Keď už som spomínal aktívne pero S Pen, tak naň sa dá priamo naviazať funkciou Circle to Search – jednoduché vyhľadávanie pomocou zakrúžkovania objektu na obrazovke, ktoré je úzko prepojené s vyhľadávaním hudby vo videách, riešením zložitých matematických rovníc a dokonca aj preklady textov.

AI

Klik pro zvětšení (Samsung Galaxy Tab S10+ - recenze)

Klik pro zvětšení (Samsung Galaxy Tab S10+ - recenze)

Klik pro zvětšení (Samsung Galaxy Tab S10+ - recenze)

Podpora pre slovenský a český jazyk ruka v ruke s umelou inteligenciou v rámci Android rozhrania je aktuálne stále vo vývoji. V čase, kedy som tento článok pripravoval, bolo cez už vyššie uvedené funkcie možné využívať aj dostatočne schopného asistenta pri postprodukcii fotografií (odstraňovanie, posúvanie, vyrovnávanie atď.), mohol som tak isto zlepšiť svoje umelecké cítenie prevodom otrasného obrázku na ako-tak znesiteľný, ale čo je dôležitejšie, k dispozícii bol vylepšený textový asistent. Práca s textom je nateraz v rámci AI rozhodne tá progresívnejšia výhoda než zvyšok, a kto si chce ušetriť drahocenný čas napríklad kontrolou pravopisu, kam spadá aj zmena opakujúcich sa slovíčok a úprava štýlu, nájde u Samsungu otvorenú náruč. Musím uznať, že aj keď pre mňa osobne, čoby človeka živiaceho sa kreatívnym tvorením textu, sa AI nateraz stále javí takmer ako zbytočný pomocník, minimálne kontrolu pravopisu som schopný od umelej inteligencie zniesť – napriek tomu sa neubránite pocitu, že to po tom robotovi aj tak musíte skontrolovať ešte raz. Oveľa viac než AI som však ocenil excelentne fungujúci režim DeX, ktorý dokáže behom sekundy premeniť užívateľské rozhranie tabletu na pracovnú plochu počítača.

Poďme sa pozrieť pod kapotu nového Galaxy Tab S10+, keďže tam nastala dosť zásadná zmena. Nateraz sa totižto Samsung lúči s čipmi značky Snapdragon a do celého procesu zapriaha čip MediaTek Dimensity 9300+ so štvoricou Cortex-X4 jadier (jedno 3,4GHz a zvyšok 2,85GHz). Nejaké tie prvé povrchné obavy o to, aby uvedená zostava aj za podpory 12GB RAM vôbec bola schopná uspokojiť potreby náročnejšie zmýšľajúceho spektra zákazníkov, boli určite na mieste. Z môjho testu však vyplynulo, že daný tablet má dostatok výkonu na komplexný multitasking vrátane viacvrstevnej práce s textovými súbormi, video editorom, hraním náročných hier a náročnou postprodukciou fotografií. Za necelý mesiac som na ňom bol schopný pripraviť hromady článkov, postrihať viacero 4K videí a pozrieť desiatky NFL zápasov v luxusnej vizuálnej kvalite. Posledná menovaná činnosť pochopiteľne spadá medzi moje koníčky, každopádne, práve pri nej som najviac docenil prítomnosť batérie s kapacitou 10 090mAh (drahšia a väčšia Ultra je vybavená 11 200mAh batériou). Tablet bol na jedno nabitie schopný vydržať viac než jeden celý deň náročnej interakcie, a ak aj náhodou bolo nutné ešte trocha dotankovať, tak mi bola k ruke funkcia rýchleho (45W) nabíjania.

Ideálne náradie na úpravu dokumentov

Klik pro zvětšení (Samsung Galaxy Tab S10+ - recenze)

Klik pro zvětšení (Samsung Galaxy Tab S10+ - recenze)

Klik pro zvětšení (Samsung Galaxy Tab S10+ - recenze)

Samsung Galaxy Tab S10+ je pochopiteľne vybavený aj sériou fotoaparátov, ktoré mu jednak zaručujú možnosť skenovania dokumentov (tam spadá aj pohodlná úprava pomocou S Pen pera reagujúceho s nízkou latenciou), ale predovšetkým socializovanie sa s okolitým svetom. Na videá máte k dispozícii predný uspokojivý 12Mpx snímač (f/2,4), ktorý ruka v ruke s umelou inteligenciou dokáže potlačiť nepríjemné zrnenie obrazu, a to aj v zhoršených svetelných podmienkach. O už spomínané skenovanie alebo zhotovenie fotografií, pochopiteľne za ideálnych svetelných podmienok, sa stará predná kamera s 13Mpx (f/2) – na pohotovostné vyfotenie niečoho zaujímavého je to viac ako dostačujúce.



Samsung Galaxy Tab S10+ 5G ma z pozície vysoko kompaktného a súčasne prémiového tabletu príjemne potešil. Ide o v praxi využiteľné náradie na kreatívnu tvorbu s rôznorodým prispôsobením, či už v zmysle premeny na prenosný počítač alebo komunikačnú stanicu, ktoré navyše znesie aj drsnejšie zaobchádzanie.

Za poskytnutí produktu na recenzi děkujeme společnosti Samsung

Klik pro zvětšení (Samsung Galaxy Tab S10+ - recenze)


CGwillWin