Nemá to ten Huawei vôbec jednoduché, a to nielen na našom trhu, ale fakticky takmer všade mimo domovskej pôdy. Narážam na jeho mobilné telefóny a konzumentov, čo si nechcú zvykať na odrezanie od nemenovaných služieb. V každom prípade, v momente, keď sa téma z mobilov otočí do sekcie bezdrôtových slúchadiel, resp. inteligentných hodiniek, razom akékoľvek koncové bloky padnú ako plachta strhnutá z čerstvo oznámeného luxusného automobilu. Asi ste si to aj na základe čítania mojich recenzií všimli, nedám dopustiť na už spomínanú audio techniku a v drvivej väčšine prípadov som nadšený aj z Huawei hodiniek. Aj preto som bol potešený, že som mal možnosť dostať ich aktuálny upgrade modelového radu Watch na číslo 4 na dlhodobý test a overiť tak kvalitu vôbec najdrahšej verzie týchto inteligentných náramkových hodiniek, ktoré sú vyrobené z leteckého titánu.
Za tie roky, čo píšem z pozície technologického redaktora, som mal možnosť nosiť na zápästí už skutočne pestrú plejádu rozmerovo rôznych tvarov hodiniek, avšak na to, čo mi tam pristálo po rozbalení Huawei Watch 4 Pro, som nebol ani náhodou pripravený. Pro verzia sa od tej základnej líši predovšetkým využitím už vyššie spomenutého materiálu a predáva sa v dvoch verziách – s klasickým, alebo rovnako titánovým remienkom. Nižší model má telo z nerezovej ocele. Mne skončila v rukách čisto strieborná forma a keď som ju začal skúmať, mal som pocit, že takto hrubé šasi hodiniek som ešte nikdy na ruke nemal. Prednosti leteckého titánu vám asi nemusím nejako podrobne opisovať, ide najmä o materiál schopný odolávať menším, ale aj väčším škrabancom, a ako pridaná hodnota tu je silná elegancia a luxus. Oproti minulej generácii Huawei stavil na výrazne oblé tvary a svoju vlajkovú loď inteligentných hodiniek pretiahol cez klasický, ale stále pôsobivý vizuálny art. Najlepšie to demonštruje skutočnosť, že je takmer úplne jedno, z akého uhla sa na vrchné zafírové sklíčko pozriete, vždy vám bude pripomínať planétu vo vesmíre. Hodinky za to vďačia krásnemu zaobleniu a postupnému prechodu zo skla do kovu – jednoducho krásne, elegantné a luxusne pôsobiace. Váha sa pritom pohybuje na hranici 65 gramov a ani pri dlhodobom nosení nemáte pocit, že by vám hodinky na ruke nejako prekážali.
Na pravej hrane tela sa nachádza dvojica tlačidiel, z čoho vrchné je opäť vo forme otočnej čiapočky s nekonečným momentom a podporou vibrácií – vždy, keď v menu rotujete týmto spínačom, tak do vášho prsta pulzuje jemná haptická odozva. Naopak, spodný spínač je určený na vyvolanie skráteného menu, ktoré si môžete, pochopiteľne, prispôsobiť podľa svojej potreby. Ja som si do tejto sekcie zadefinoval rýchle spustenie monitorovania jazdy na bicykli a monitorovanie telesnej teploty, iné a pokojne pestrejšie voľby sú však plne vo vašej réžii.
Poďme sa teraz pozrieť na to, s čím vlastne výrobca prichádza v zmysle inovácií, a odlíšiť si tak štvorku od trojky. Hlavnou novinkou je využitie zdokonaleného snímača Huawei TruSeen TM5.0+, vďaka ktorému neustále dostávate prísun dôležitých a hlavne presných informácií o vašom zdravotnom stave. Teplota pokožky, srdcový tep, podrobný záznam spánku, okysličenie krvi, tuhosť ciev, stres a tak ďalej. A teraz sa vrátim v krátkosti do úvodu tohto článku. Spoločnosť Huawei vám pri spárovaní predmetných hodiniek s mobilným telefónom (nemusí to byť, samozrejme, produkt identickej značky, je tu podpora Androidu aj iOS) umožňuje podrobnú správu vášho kompletného zdravotného záznamu a robí to „plus mínus“ s presnosťou porovnateľnou s profesionálnymi medicínskymi pomôckami. Ich monitorovacie know-how preto výrazne prispieva aj k praktickej využiteľnosti týchto luxusných náramkových hodiniek, čo, pochopiteľne, vie ospravedlniť aj vyššiu cenovú reláciu. Mnou testovaná vzorka, čiže najdrahší model vôbec, sa predáva za sumu cca 650 eur.
Čo ma na testovanej vzorky bavilo najviac? Špeciálna a z istého pohľadu vlastne unikátna funkcia sedembodového merania zdravotného stavu pomocou 60 sekúnd trvajúceho úkonu (monitoring endokrinného, kardiovaskulárneho a dýchacieho systému). Mal som tak možnosť si v rýchlosti overiť svoj aktuálny zdravotný stav a podľa toho prispôsobiť a naplánovať prácu a aj následný relax. Ak mali podobne koncipované produkty Huawei v minulosti isté technické limity, tak konkrétne tieto hodinky danú predstavu s prehľadom búrajú. Watch 4 Pro podporujú eSIM kartu a viete si pomocou nich bez problémov vybaviť telefonický hovor či odpísať na textové správy – notifikácie chodia bez akejkoľvek latencie, čo som overil aj súbežne s používaním mobilu s iným operačným systémom. Odpisovať na správu ponorený 30 metrov pod vodou, čo, mimochodom, certifikát pre daný model umožňuje, bude pre vás asi trocha problematické, avšak tá možnosť tu je a je dobré o nej vedieť. A ako je na tom batéria? Výrobca odporúča, aby sme si vybrali alebo aktívne prepínali medzi dvoma režimami, kde jeden (s plnou záťažou všetkých funkcií) dokáže hodinky podržať v chode okolo štyroch dní a ten druhý, funkciami výrazne obmedzený, zvláda výdrž vytiahnuť až na hranicu dvadsiatich dní. Oba údaje som overil v praxi a dokážem potvrdiť ich relevantnosť.
Na samotný záver som si nechal už len čiastkové, ale dozaista rovnako dôležité informácie. Ak som pri recenzii minulého modelu nadával na nedostatočnú intenzitu vibrácií, tak v prípade Watch 4 Pro je tento problém už vyriešený a hodinky by v rámci budíka zobudili aj mŕtvolu. Operačný systém je svižný a keďže výkon predmetného zariadenia je podľa mňa predimenzovaný, používateľ sa môže pripraviť na krásne plynulé prechody medzi spustenými aplikáciami, ako aj hladké fungovanie za akýchkoľvek podmienok. Na 1,5-palcový AMOLED displej sa krásne pozerá a vďaka podpore rozlíšenia 466 × 466 pixelov a vysokého stupňa jasu nebudete mať problém rozpoznať text notifikácií, a to ani pod náporom ostrých slnečných lúčov. Spočítané a podtrhnuté, spoločnosť Huawei potvrdila môj v úvode spomenutý fakt ohľadom vysokej kvality svojich hodiniek a produktom Watch 4 Pro opäť dokázala svoju relevanciu na celosvetovom trhu.
Za poskytnutí produktu na recenzi děkujeme společnosti Huawei