hw
recenze
Endorfy Thock - klávesnice pod každú dlaň

Endorfy Thock - klávesnice pod každú dlaň - recenze
Endorfy Thock - klávesnice pod každú dlaň - recenze
12:09, 29.08.2023

Poľské Endorfy je synonymum luxusnej automobilovej značky, od ktorej človek už automaticky očakáva len vysoký stupeň kvality bez toho aby vôbec tušil, čo sa v ním aktuálne objednanej krabici s ich logom vlastne nachádza. Z ich dielne som mal za posledné mesiace možnosť vyťahovať rôznorodé produkty a ak dáme teraz bokom dokonalý herný nábytok, ostane mi na stole hromada stojanov, myší, slúchadiel, mikrofónov a aktuálne aj klávesníc. Keďže mi pred viac ako tromi mesiacmi uvedená firma zaslala svoju najnovšiu a nečakane rovno aj kompletnú ponuku klávesníc modelového radu Thock, ktoré sú opatrené CZ/SK rozložením spínačov, rozhodol som sa, že je zbytočné to všetko kúskovať a písať separátne recenzie na všetky modely zvlášť, obzvlášť, ak už vyššie spomínaná kvalitatívna linka nikam zásadne neklesá. Preto vás teraz pozývam na súhrnný test modelov Thock, z ktorých si musí vybrať úplne každý pár dlaní.

S káblom, bez káblu, malé, veľké, tenké, hrubé, svietiace...

Klik pro zvětšení (Endorfy Thock - klávesnice pod každú dlaň - recenze)

Klik pro zvětšení (Endorfy Thock - klávesnice pod každú dlaň - recenze)

Klik pro zvětšení (Endorfy Thock - klávesnice pod každú dlaň - recenze)

Reč bude o modeloch Thock Compact Wireless (cca 70 Euro), Thock TKL Wireless (cca 80 Euro) a Thock (cca 60 Euro). Už z názvu by ste mali vedieť jasne vyčítať, že poliaci skutočne cielia na všetky potreby súčasných spotrebiteľov a onen výčet mnou skúšaných klávesníc ani zďaleka nie je kompletným, keďže na každý z uvedených produktov existuje rôznorodosť spínačov ako aj prípadné káblové alebo bezkáblové prevedenie. Z toho čo som mal možnosť vyčítať v rámci PR materiálov, tak Endorfy na trh prinieslo šialených dvanásť verzií klávesníc modelového radu Thock a tento vysoký počet nedávno dokonca ešte navýšili o verzie s transparentným RGB, inak zvaným ako "Pudding" - tieto plastové klávesy majú polovicu svojho tela priesvitnú a počas zapnutej RGB linky to tak vytvára priam pulzujúce more plné svetla, ktoré v tmavých miestnostiach nádherne vynikne. Ja osobne som si za tie roky testovania koncepčne rôznych klaviatúr, ako to rád volám, dokázal zvyknúť takmer na všetko, ale ak by ste po mne chceli chceli vyložene nejaké konkrétne preferencie, tak na prvé miesto piedestálu by som posadil TKL verzie (to znamená klávesnicu s urezaným numerickým blokom, avšak stále disponujúci smerovými šípkami a hornou mediálnou lomeno F lištou). Na druhej priečke by sa usmievali takzvané 60% mini klávesnice, vhodné na prenos kade tade po svete, ktoré milujem predovšetkým kvôli ich vysokému stupňu kompaktnosti - niekedy si do batohu zvládam natlačiť až dva kusy, len tak z pasie. No a na treťom mieste tak logicky končí kompletná ponuka klávesov vrátane numerického bloku a kolieska pre reguláciu hlasitosti, alebo iného príkazu, ktorý si naň naprogramujete. Všetky plne bezkáblové, keďže by som sa rád dožil doby, kedy si nebudem musieť mesiac čo mesiac brať deň dovolenky, aby som v kancelárii zhrbený pod stolom rozmotával špagetovú príšeru.

Reklamná vsuvka

Klik pro zvětšení (Endorfy Thock - klávesnice pod každú dlaň - recenze)

Ešte než sa posunieme ďalej v hodnotení vyššie uvedených klávesníc, rád by som nadviazal na poznámku ohľadom špagetovej príšery. Som presvedčený o tom, že si ju každý jeden z vás, vlastníkov rôznorodého hardvéru, chová a živý pod svojím stolom ako domáceho maznáčika. Z času na čas, špeciálne keď je nutné jej vyčistiť podstielku od prachu, sa rozhodnete všetky jej chápadlá roztriediť a rozmotať. Strčený pod stolom, dýchajúc milióny roztočov jazdiacich na prachových poníkoch, tam sedíte v tureckom sede na zemi a nadávate ako pohan po litre kvaseného moku. Predstavte si však, že by to nemuselo takto vôbec vyzerať a že by ste si vedeli výrazne pomôcť. Ako? Stačí investovať do pracovného stola s elektrickým zdvihom, kde si behom pár sekúnd presuniete dosku stola niekam do výšky pohľadu statného hobita. Razom sa tak nemusíte pri rozmotávaní príšerky zohýbať a všetko vám pôjde rýchlejšie a bez nadávania. Aby ste si nemysleli, že touto reklamnou vsuvkou sa vás snažím cielene naviesť práve na kúpu elektrického herného stola od firmy Endorfy, tak to ani náhodou, každopádne, ak by vás zaujímala kvalita ich modelu Atlas L Electric, určite skočte na tento odkaz a kto vie, možno vám moja recenzia dopomôže minimálne s odhodlaním vymeniť bežný koncept pracovného stola za moderný aj so zdvihom.

Československá klávesnica

Klik pro zvětšení (Endorfy Thock - klávesnice pod každú dlaň - recenze)

Klik pro zvětšení (Endorfy Thock - klávesnice pod každú dlaň - recenze)

Klik pro zvětšení (Endorfy Thock - klávesnice pod každú dlaň - recenze)

Herné mechanické klávesnice s lokalizáciou do, pre nás, zrozumiteľného jazyku sú v lokálnych vodách skôr raritou. Iste, v tomto prípade by sme mohli povedať, že práve segment gamingového náradia predsa nestojí a nepadá na tom, či si výrobca dá tú prácu aby vykonal niečo, čo je pre drvivú väčšinu spotrebiteľov nepodstatné, každopádne Endorfy si tú prácu skutočne dalo a výsledkom je poctivá Československá herná klávesnica postavená na US základe (trocha toho humoru narážajúceho na súčasnú dezinfo scénu operujúcu v našich končinách). Kto z vás si potrpí práve na lokalizovaní klaviatúr, rozhodne by sa mal pozrieť na ponuku od Endorfy. Ja už som to v recenziách na ich hardvér a nábytok povedal toľkokrát, že už sám seba vnímam ako nejakého papagája, každopádne, všetky testované vzorky sa po stránke spracovania môžu kedykoľvek (kľudne aj o pól noci) pomerať s oveľa drahšou konkurenciou a často bude výsledok taký, že ju zvládnu v mnohom ešte prekonať. Recenzované vzorky modelového radu Thock prinášajú moderný dizajn plný minimalizmu a spoľahlivých komponentov (čiastočne kovové šasi s dostatočne variabilným nastavením sklonu znesie aj drsnejšie zaobchádzanie). Čím menšia verzia klávesníc od Endorfy o to viac piktogramov pomáhajúcich v orientácii. Pochopiteľne, stále bude platiť, že pri 60% klávesnici sa užívateľ musí zákonite učiť skratky pre zložitejšie príkazy, avšak k ruke mu je softvér s možnosťou nastavovania makra a ďalších vecí, čo celý proces zásadne zjednodušuje.

Červené spínače

Klik pro zvětšení (Endorfy Thock - klávesnice pod každú dlaň - recenze)

Klik pro zvětšení (Endorfy Thock - klávesnice pod každú dlaň - recenze)

Klik pro zvětšení (Endorfy Thock - klávesnice pod každú dlaň - recenze)

Páči sa mi, že RGB linka (nehovorím teraz o Pudding modeloch) je vlastne decentná a nesnaží sa nikomu vypáliť zornice. Celý modelový rad tak vyniká v jemnom prípadne úplnom prítmí, kde si čisto čierna farba skombinovaná s vami nastavenými svetielkami spoločne vedia uzurpovať pozornosť a nemusia pri tom žiariť ako osypaný zadok. Bezkáblové verzie majú, a to som vyzdvihoval už počas SPC Gear éry, telo klávesníc uspôsobené pre trojsmerné vedenie nabíjacieho káblu. Hráč má možnosť voľby medzi USB prenosom signálu, kde je nutné do PC/Laptopu zapájať USB dongle, alebo BT párovaním. Pre bežné kancelárske využitie je BT určite dobrou voľbou, už len v zmysle šetrenia batérie, avšak na hranie sa štandardne odporúča 2.4G signál. Apropo nabíjanie realizujeme cez USB-C vstup a v balení na vás čaká dostatočne dlhý a plne pletený kábel. Kto by ku klávesnici chcel pripnúť aj opierku dlaní, Endorfy má vo svojom portfóliu tri veľkostné verzie. Podložky sú vybavené pamäťovou penou a potiahnuté ekologickou a už na prvý dotyk príjemnou kožou. Čo mňa na nich zaujalo v rámci konštrukcie, je možnosť ich napevno pripojiť ku klávesnici, alebo ich nechať len tak voľne v okolí klaviatúr - aj tu je krásne vidieť, že Endorfy si nekupuje, tak ako napríklad ich jediná konkurencia z Poľska, žiadne čínske a dookola sa opakujúce šablóny a využíva vývoj na postupné posúvanie kvalitatívnej linky vyššie. Nie každý má totižto na stole priestor uspôsobený tak aby mu klávesnica mohla zaberať celú spodnú hranu stola a práve pre nich je možnosť prispôsobenia viac ako cenná. Podložky sa v rámci cenových relácií pohybujú okolo dvadsať euro, avšak záleží od veľkosti.

Komplexný softvér

Klik pro zvětšení (Endorfy Thock - klávesnice pod každú dlaň - recenze)

Klik pro zvětšení (Endorfy Thock - klávesnice pod každú dlaň - recenze)

Klik pro zvětšení (Endorfy Thock - klávesnice pod každú dlaň - recenze)

Všetky testované klávesnice (mimo kompletnej verzie) boli vybavené Kailh Box Red spínačmi, ktoré majú svojský zvuk a ktorých reálna využiteľnosť je samozrejme viac relevantná v tom herne orientovanom prostredí, než čisto kancelárskom. Počas recenzovania som skúšal dosiahnuť výraznú žánrovú pestrosť a s testovanými vzorkami si tak prešiel cez videoherné simulácie, RPG a TDS projekty až po akčné FPS značky - vo všetkých scenároch som s kvalitou modelového radu Thock bol maximálne spokojný. Poľská značka Endorfy by síce mohla trocha zapracovať na vizuálnom spracovaní svojho softvéru, avšak ak dám bokom jeho grafické prevedenie, ostane mi spoľahlivá a hlavne funkčná schéma pre regulovanie jednotlivých funkcií vášho náradia. Na scéne dnes máme viacero overených značiek herných klávesníc a spotrebiteľ sa pri ich nákupe často rozhoduje len na základe historických skúseností, či už recenzentov, alebo jeho samotného. Ja by som však bol rád, ak by ste si do zoznamu kde figurujú firmy ako Logitech, HyperX, MSI, ROG, Cooler Master dnes bez váhania pripli práve Endorfy. Predmetná spoločnosť si to totižto plne zaslúži a vďaka dlhodobej kvalite svojho hardvéru sa dnes môže plne rovnať s akoukoľvek konkurenciou uvedenou vyššie nehovoriac o ich priaznivejšej cenovej politike.Klik pro zvětšení (Endorfy Thock - klávesnice pod každú dlaň - recenze)

Za poskytnutí produktu na recenzi děkujeme společnosti Endorfy

Klik pro zvětšení (Endorfy Thock - klávesnice pod každú dlaň - recenze)


CGwillWin