Len sotva by ste v súčasnosti našli inú spoločnosť než práve Keychron, ktorá by ku mne v rámci testovania mechanických klávesníc rôzneho druhu prehovárala tak intenzívnym a vyložene pozitívnym dojmom. Akokoľvek sa aj ja svojimi výstupmi a prostredníctvom rôznych médií snažím tunajšie stojaté hardvérové vody upozorniť na to, že niekde v Hong Kongu existuje síce malá, ale svojou produkciou unikátna továreň na prémiové klaviatúry, stále v súvislosti s názvom Keychron vídam hromadu zdvihnutých obočí. Preto celý náš seriál objavovania unikátnych a menej populárnych klávesníc len tak neskončí a dôkazom je aj práve sa rozbiehajúci text o kvalitách konceptuálne atypického modelu Q9 Plus od vyššie spomínanej značky.
Už pri letmom pohľade na testovaný model klávesnice vám musí byť jasné, že sa nerozprávame práve o štandardnej veľkosti, ba dokonca ani dnes už vlastne tradičných 60 či 65 % šasi. Telo Keychron Q9 Plus – čo do počtu spínačov a schémy ich rozloženia – patrí do kategórie 40 % typizovaných klávesníc. Typizácia v tomto konkrétnom prípade odstriháva numerický blok, akúkoľvek multimediálnu radu a účelovo redukuje počet Ctrl a Alt klávesov. Aby sa nám to celé navyše ešte zamotalo, daný model si zachováva smerové šípky v rovnakej veľkosti ako zvyšok písmen a pridáva plne programovateľné otočné koliesko. Píšem o programovateľnosti u kolieska so sekvenčným pohybom. Ako tomu pri hardvéri od Keychronu tradične býva, rovnako tak sú plne programovateľné aj všetky ostatné klávesy.
Základná ponuka textových QWERTY spínačov je doplnená o nesmierne dôležitý delený medzerník a trojicu Fn, Fn1 a Fn2 klávesov. Vďaka kombinovaniu uvedenej zostavy s klasikami (Ctrl a Alt) dokážete pomocou skratkového vrstvenia vyvolávať vami zadefinované príkazy a tvoriť tak text takmer rovnako rýchlo ako na bežných klávesniciach. Už v minulosti som v recenziách na tieto špecificky tvarované klávesnice prízvukoval, že ani náhodou nejde o hardvér vhodný pre široké masy, čo však neznamená, že tu nie je dostatočne početná skupina potencionálnych záujemcov. Často ide o vývojárov pracujúcich v open source textových editoroch ako napríklad Vim, ale daný formát si svoje miesto nájde aj v rukách notorických editorov či novinárov. Vidíte sa v jednej z týchto skupín? Tak rozhodne čítajte ďalej.
Plne hliníkové šasi Q9 Plus (apropo, skratka Plus odkazuje na v tomto texte už spomínaný rozdelený medzerník, keďže Keychron má vo svojom portfóliu aj štandardnú verziu s celistvým medzerníkom) má rozmery 94,1 (šírka) x 326 (dĺžka) x 19,6 (výška vpredu) x 28,2 mm (výška vzadu). Váha plne zostavenej klávesnice sa pohybuje jemne nad hranicou 1 kilogramu, čo je pri takto kompaktnom tele skutočne atypické. Napriek tomu si dovolím tvrdiť, že ide o pohodlne prenositeľného pomocníka, ktorý vás nenechá v štichu či už v pohodlí domova, alebo na cestách. Keychron Q9 Plus je plne káblová mechanická klávesnica s minimalisticky pôsobiacim dizajnom, ktorej konštrukčná pevnosť nemá v rámci trhu obdobu. Vďaka dvojitému tesneniu a silikónovej výstelke sa všetky spínače adaptujú na vami vykonanú intenzitu interakcie, a preto je úplne jedno, ako šialene búchate do klávesov. Celá platňa dokáže krásne stlmiť všetky údery. Kompletnú tichosť už potom môžeme kategorizovať na základe spínačov, aké si do schémy zapojíte.
Užívateľ môže pri konfigurácii siahnuť po Gateron G alebo Keychron K spínačoch, avšak rovnako tak si vie zakúpiť čisto holé šasi a vďaka podpore hot-swap si do neho následne nasúkať akékoľvek 3 až 5-pinové switche. Mne sa dostala do rúk verzia kompletne vybavená žltými Banana spínačmi, ktoré sú absolútne tichučké a ponúkajú odpor nastavený jemne nad stredom – 0,4 až 4 mm chodu pri 57/8 gf. Kompletná ponuka switchov tohto výrobcu je premazaná a aj preto môžeme pri interakcii hovoriť o vláčnom pocite tancujúcom na špičke prstov. Mimochodom, holé telo klávesnice začína cenovo na sume 120 dolárov a pri plnom zostavení končí na hodnote 150 dolárov. Všetky produkty spoločnosti Keychron vám vie výrobca pohodlne dopraviť aj na Slovensko a do Českej republiky s tým, že čas doručenia je maximálne týždeň.
Čo sa týka mnou toľko milovanej rumunskej diskotéky, RGB diódy v spínačoch sú orientované na juh a dokážu dostatočne vysvietiť medzery klávesov. Zvládajú to bez toho, aby vás v tmavom prostredí vyložene rušili a súčasne, aby neubudlo na vizuálnej atraktívnosti. Pomocou jednoduchých skratiek môžete podsvietenie kedykoľvek deaktivovať alebo siahnuť po jeho podrobnejšej úprave vďaka tiež už spomínanému softvéru VIA s podporou macOS a Windows (prepínanie obstaráva fyzický spínač na zadnej hrane klávesnice). Doteraz som vo svojich testoch Keychron produktov dostatočne nespomínal skutočnosť, že mimo VIA/QMK je možné do klávesnice priamo vstupovať aj cez originálny Keychron Launcher. Ten sám o sebe ponúka širšiu podporu lokalizácií (nie, český ani slovenský jazyk stále nepodporuje), zvláda správu spínačov s Hallo efektom (tú VIA rovnako nepodporuje), ďalej ponúka jednoduchý update klávesnice a celkovo užívateľsky prívetivejšie prostredie. Čo sa týka polling rate, Keychron Q9 Plus, tak ako aj drvivá väčšina jeho príbuzných v rámci portfólia kompaktných klávesníc, prichádza s 1000 Hz a s MCU čipom Arm Cortex-M4 / 32-bit /128 KB Flash.
Testovaný Keychron Q9 Plus ma suverénne ubezpečil o svojej relevancii v rámci kancelárskych kompaktov. Ide o prémiovú klávesnicu plávajúcu mimo mainstream, ktorá v rukách správneho užívateľa s prehľadom naplní ideu dokonalosti.
Za poskytnutie produktu na recenzi ďakujeme spoločnosti Keychron