Aj v súčasnej modernej a v istom ohľade uponáhľanej dobe, ktorú definuje trend okamžitého konzumu ideálne priamo z pohodlia domova, stále existujú veci, ktoré treba zažiť na vlastnej koži. Mailová schránka sa mi dennodenne plní tlačovými správami ohľadom oznamovania technologických noviniek zo všetkých kútov sveta a neraz preto nadobudnem pocit, že už vlastne nemusím chodiť do terénu, aby som pochopil zámer toho či onoho produktu – stačí, ak mi ho niekto zašle na test. Čiastočne je to určite pravda, ale existujú situácie, keď je prosto lepšie oprášiť (metaforicky povedané) sedemmíľové topánky, ísť sa pozrieť priamo na miesto činu, nasať tú atmosféru okamihu a porozprávať sa z očí do očí s kompetentnými osobami. Na pozvanie spoločnosti Huawei som sa preto nedávno dostavil na ich oficiálne hardvérové hody v Barcelone a už krátko po prílete do druhého najväčšieho mesta Španielska som pochopil, že nie je tapas ako tapas.
Čínsky gigant Huawei si do poslednej tretiny aktuálneho roka nachystal niekoľko vyložene šťavnatých noviniek a v duchu spomínaného a ikonického prvku španielskej kuchyne nám naservíroval zopár hardvérových pochúťok rozmanitej chuti. Dobre, a teraz dáme kulinárske metafory na moment bokom. Asi ste už pochopili, že tentokrát bude reč o nositeľnej elektronike, s ktorou uvedený výrobca opakovane a právom slávi úspech nielen doma, ale aj v zahraničí. Modelový rad hodiniek Watch GT dostal novú generáciu a tá je opäť rozdelená do viacerých veľkostných a genderovo rozlíšených verzií. V čase, keď čítate tento text, je už vonku aj moja recenzia na klasické Watch GT 5, ak preto hľadáte cenovo dostupné, elegantné a presnými senzormi vybavené hodinky, rozhodne by ste si na ňu mali kliknúť. V každom prípade, ako som si tak v duchu katalánskej pohostinnosti prezeral jednotlivé novinky, zo všetkých najviac sa mi do srdiečka votrela druhá generácia unikátnych Watch D.
Ak si spomínate na môj dnes už niekoľko rokov starý test tohto hybridu smart watch a regulárneho medicínskeho zariadenia určeného na meranie krvného tlaku, tak v závere som písal o veľkých očakávaniach v súvislosti s prípadným nasledovníkom. O to viac sa moje oči rozžiarili, keď Huawei (za nadšeného potlesku) ukázal prstom na druhú generáciu. Stál som tam, držiac v ruke fotoaparát, a ešte predtým, než ovácie ustali, som si v hlave položil otázku: bude čistenie týchto hodiniek opäť tak zložité ako v minulej generácii? Na samotnú odpoveď si budete musieť počkať až do publikovania mnou pripravovanej recenzie, v každom prípade predmetné a konceptom v rámci porovnaní s konkurenciou stále absolútne jedinečné hodinky sa už na prvý pohľad dočkali veľkého počtu zmien. Letmo spomeniem oveľa elegantnejší dizajn, ktorý je doplnený o intuitívne ovládanie pomocou otočnej korunky, zmenšenie váhy, navýšenie komfortu a hlavne ešte o kus presnejšie meranie tlaku pomocou nafukovacej manžety. Už sa nemôžem dočkať, až vám po dokončení testu poviem viac. A pre koho je niečo také vôbec určené? Pre ľudí s problematickým zdravotným stavom súvisiacim s kolísavým krvným tlakom, pre športovcov, ktorí kdekoľvek zatúžia po detailnej a ambulantne presnej správe stavu svojho tela, a, samozrejme, nezabúdajme ani na rovnako početnú skupinu poctivých hypochondrov. Huawei Watch D2 dostali certifikát regulárnej zdravotníckej pomôcky v rôznych krajinách nášho sveta vrátane Českej republiky a ďalšie pečiatky sú už na ceste.
Posledným tapas chodom v rámci Huawei eventu v krajine, ktorá si geograficky povedané umýva nohy v Atlantickom oceáne, bol prémiový tablet MatePad Pro. Aby som bol fakticky presný, tak plachtu strhli aj z MatePad 12 X, ale o tom vám viac poreferujem v samostatnom článku. V prípade Pro verzie výrobca cieli predovšetkým na kreatívne zmýšľajúcich konzumentov, pre ktorých je prirodzený ťah ruky viac než fádne scrollovanie obrazovky. Sotva päť milimetrov hrubé, ale napriek tomu konštrukčne pevné šasi tabletu je osadené OLED obrazovkou s priam šialenou výškou svietivosti (2 000 nitov), ale čo je ešte dôležitejšie, povrch displeja nevrhá žiadne nepríjemné odlesky. Tablet samotný bude možné, pochopiteľne, spojiť s obalom, respektíve s fyzickou klávesnicou a dotykovým perom. Práve pri tomto pere by som sa rád pozastavil s jednou technickou poznámkou. Huawei pri ňom posúva hranice snímania tlaku na 16 384, čo je o štyri tisíc bodov viac, než mala predchádzajúca generácia.
Tri dni strávené v meste módy, vášnivých siesta leňochov a výborného jedla vo mne práve aj v spojitosti s novinkami od Huawei zanechali vyložene pozitívne vibrácie. Skutočnosť, že to spoločnosť s reálnym vývojom nositeľnej elektroniky myslí smrteľne vážne a napriek tomu stíha svojim – po technologickej stránke stále jedinečným – produktom vdýchnuť dušu elegancie, je zrejmá. Ja už len dúfam, že na tejto pokrokovej ceste zotrvá čo najdlhšie.