hw
recenze
Epomaker Cypher 21

Epomaker Cypher 21 - recenze
Epomaker Cypher 21 - recenze
04:12, 06.11.2024

Nie je tomu tak dávno, čo som sa počas opisovania kvalít jednej z kompaktných klávesníc značky Epomaker tak trocha zavzdušňoval nad istou formou nelogickej antipatie veľkej časti zákazníkov voči klaviatúram odrezaným od numerického bloku a celá táto téma je zase späť. Tentokrát však nechcem nikoho, čo i len trocha, poučovať o tom, čo je pre neho dobré alebo zlé, bože chráň. Tentokrát, aj po boku uvedeného čínskeho výrobcu, prinášam naopak istú formu riešenia, čoby metaforickú holubicu mieru.

Kalkulačka?

Klik pro zvětšení (Epomaker Cypher 21 - recenze)

Klik pro zvětšení (Epomaker Cypher 21 - recenze)

Klik pro zvětšení (Epomaker Cypher 21 - recenze)

Rozprávame sa tu o primárnom náradí určenom na stôl konzumentov, pre ktorých je každodenná práca s číslami alfou a omegou. Unikátnosť hybridnej kalkulačky Epomaker Cypher 21 spočíva v mnohých aspektoch, ale predovšetkým v rýchlom prepínaní medzi bežnou kalkulačkou fungujúcou nezávisle na spárovaní s počítačom cez BT a priamej interakcii s externým hardvérom (ide o záležitosť sekúnd). Cypher 21 je štyridsať eurová dizajnová chuťovka pre milovníkov retro elektroniky, ktorá skrášli každý kúsok priestoru, kam ju posadíte. Akokoľvek by som si želal, aby šasi testovanej vzorky bolo odliate z hliníku, dosť výrazne by to narušilo primárny cieľ kompaktnosti, a preto sa Cypher 21 môže pochváliť váhou pod hranicou tristo gramov. V kombinácii s rozmermi 100 x 145 x 43 mm a skutočnosťou, že ide o „kalkulačku“ vybavenú hot-swap spínačmi, sa vám tak v ruke razom ocitne niečo výnimočné.

V balení sa okrem samotného produktu nachádza aj USB-C/USB-A kabeláž, papierový manuál a náradie na vyťahovanie PBD krytiek respektíve mechanických spínačov. Tentokrát, a to som pri produktoch tohto výrobcu videl vôbec prvýkrát, v krabici neboli žiadne náhradné mechanické spínače - predsa len, nejde o klasickú klávesnicu, takže sa to asi dá pochopiť. Konštrukčná pevnosť tela kalkulačky prešla mojím overeným testom v zmysle protichodného tlaku dvoch dlaní. Na spodnej strane šasi sa nachádza štvorica pogumovaných nožičiek, vďaka ktorým Cypher 21 dokáže nehybne ležať na stoloch s pevným povrchom. Na vrchnej strane, tesne pod jemne vyvýšeným LCD displejom, nájdeme osemnásť spínačov zastupujúcich tradičnú formu numerického bloku tak, ako ho poznáme z kompletných klávesníc. Vrchné krytky sú príjemné na dotyk a biele podsvietenie prepúšťajú vyložene skromne - nejedná sa o žiadnu RGB diskotéku.

Pracujete za pokladňou?

Klik pro zvětšení (Epomaker Cypher 21 - recenze)

Klik pro zvětšení (Epomaker Cypher 21 - recenze)

Klik pro zvětšení (Epomaker Cypher 21 - recenze)

Zadná hrana, okrem fyzického napojenia na kábel (kalkulačka dokáže mimo už spomínaného bezdrôtového Bluetooth prenosu fungovať aj priamo cez kabeláž), skrýva prepínač polohy on/off a sedem dierok naznačujúcich prítomnosť reproduktoru. Áno, Cypher 21 obsahuje navonok skromný zdroj zvuku, ktorý vám však v praxi bude doslova pichať ihlicu do mozgu. Akékoľvek stlačenie klávesov, vrátane bočného sekvenčného kolieska na upravovanie hlasitosti, vydáva vyložene nechutné pípnutie. Dosť ťažko sa to k niečomu konkrétnemu dá prirovnať, avšak ak ste skôr narodený a spomínate si ešte na prvé digitálne kasy v potravinách, tak tie pípavé zvuky čo z nich pri blokovaní zbožia liezli, sú silno podobné so zvukmi, ktorými mňa terorizovala testovaná vzorka. Našťastie je možné audio jednoducho deaktivovať skratkou AC+- a zabudnúť na to, že tam vôbec je. Plne chápem, že sa výrobca chcel v celej tej idei o retro kalkulačke posunúť na vyšší level využiteľnosti, ale čo už nechápem, je nemožnosť zníženia intenzity pípania samotného.

Ďalší, tentoraz už menší problém, tkvie v absencii podsvietenia jednoriadkového číselného displeju. Asi je vám jasné, že samotná obrazovka slúži na obsluhu offline kalkulačky, ale bolo by pekné, ak by bola, tak ako klávesy, podsvietená - v tomto smere ide o nelogickú chybu. Na displeji sa okrem čísiel a výsledkov počítania zobrazuje správa o pripojení a aktuálny stav batérie. Vo vnútri odolného tela tohto netradičného hardvéru je umiestnená batéria s celkovou kapacitou 1000 mAh. Viac než mesiac testovania mi dalo v zmysle výdrže niekoľko zaujímavých informácií. V prípade, že som Cypher 21 využíval vyložene len ako kalkulačku bez BT spárovania a s jemným podsvietením spínačov, tak produkt bol schopný vydržať na jedno nabitie takmer štrnásť dní. Počas bezdrôtového pripojenia a zachovania podsvietenia sa výdrž skrátila na jeden týždeň. Toto sú pomerne uspokojivé výsledky. A samotný pocit z interakcie? Tak ako som zistil už pri recenzovaní klaviatúr od spoločnosti Epomaker, ich patentované vrstvenie jednotlivých plátov hardvéru sa v kombinácii s vhodne zvolenými Cherry spínačmi (v tomto prípade lineárne Wisteria switche) automaticky stará o dokonalý pocit počas ťukania prstami. Tichý chod, vláčny pohyb a maximálna presnosť.

Praktický pomocník

Hybridná kalkulačka Epomaker Cypher 21 je z môjho pohľadu rozhodne praktickým pomocníkom a to v mnohých smeroch. Ak ste doteraz odmietali kupovať napríklad šesťdesiat percentné mechanické klávesnice len preto, že už z podstaty ich filozofie neponúkali numerický blok a multimediálne koliesko, razom máte príležitosť investovať do doplnku so zaujímavým presahom. Výhody kompaktných klávesníc sú jasne dané a v kombinácii s produktom formátu Cypher 21 len naberajú na relevancii. Jedným dychom však dodávam, že sa v istom smere jedná o hardvérový výstrelok, ktorý z nepochopiteľných dôvodov trpí niekoľkými nedostatkami. Narážam na nepodsvietený displej a nemožnosť regulácie intenzity pípania počas interakcie so spínačmi. Na druhú stranu, koľko takto dizajnom unikátnych „BT kalkulačiek“ s vymeniteľnými mechanickými spínačmi ste už videli v predaji?



Za poskytnutie produktu na recenzi ďakujeme spoločnosti Epomaker

Klik pro zvětšení (Epomaker Cypher 21 - recenze)


CGwillWin