hw
recenze
Lenovo ThinkPad T14s (Gen 6)

Lenovo ThinkPad T14s (Gen 6) - recenze
Lenovo ThinkPad T14s (Gen 6) - recenze
13:51, 11.11.2024

ARM procesory sa za posledné roky dokázali výrazne etablovať v segmente klasických laptopov. To všetko s tým, že dnes už sa o využívanie architektúry ARM (Advanced RISC Machine), čiže o vykonávanie procesov v rámci jedného pamäťového cyklu, zaujíma oveľa viacej výrobcov hardvéru. Jednou z priekopníckych spoločností, ktoré pred rokmi začali vybranú sekciu prenosných Windows počítačov montovať na ARM procesoroch a ignorovali tak štandardnú architektúru x86, bolo aj Lenovo – asi to pre nadšencov technológií nebude zase nijako šokujúca správa, keďže predmetná čínska firma z historického pohľadu vždy túžila zapichnúť tú pomyselnú vlajku na dovtedy neobjavených kopcoch ako prvá a neraz sa jej to aj nakoniec podarilo. Ich priekopnícke nápady následne, v prípade komerčného úspechu, začali putovať naprieč jemne ospalou konkurenciou a zavádzať nové trendy vo výrobe. Do tohto konštatovania sa mi práve teraz hodí spomenúť práve dva roky starý model ThinkPadu s kódovým označením X13s, čo bola fakticky prvá lastovička poháňaná toho času novým procesorom Qualcomm Snapdragon. Práve na uvedený počítač nedávno Lenovo nadviazalo ďalším upgradom verzie T14s, ktorého posledná obmena prišla len začiatkom tohto roka, avšak v súčasnosti predmetné zariadenie už prichádza ako čistokrvné pracovné náradie s Copilot+ a extrémnou výdržou batérie.

ThinkPad ako náboženstvo

Klik pro zvětšení (Lenovo ThinkPad T14s (Gen 6) - recenze)

Neviem, či ste sa už niekedy reálne stretli s ľuďmi, čo od určitého momentu vo svojom živote prepadli značke ThinkPad natoľko, že počas kúpy nového zariadenia jednoducho nechcú nič iné. Akokoľvek medzi nich ja osobne, už z pozície svojho zamestnania, pochopiteľne nespadám, tak za tie roky testovania, zatiaľ čo mi pod rukami prešlo viacero modelov, som pochopil onú zarytú vášeň – v istom ohľade a bez nejakej negácie si dovolím tvrdiť, že ide o náboženstvo. Preto vždy, keď rozbaľujem ďalší ThinkPad, a bol to samozrejme aj prípad verzie T14s (Gen 6), mám pocit, ako keď po dlhšom čase stretnete starého dobrého kamaráta. Viete, ako vyzerá, avšak, čo neviete, je porcia nových skúseností, ktoré za tú dobu, čo ste sa nevideli, dokázal vstrebať. Takto nejako vnímam práve za každých okolností originálny rad pracovných laptopov menom ThinkPad. Predmetná novinka v štrnásť palcovom prevedení vyzerá po dizajnovej stránke na vlas rovnako ako predchádzajúca verzia. Čisto čiernym pigmentom sfarbená kombinácia hliníka, horčíka a plastu prináša vysoko odolné šasi s matným povrchom, ktorého váha neprekročí hranicu 1,24 kilogramu. S rozmermi 313,6 × 219,4 × 16,9 mm môžeme hovoriť o tom type hardvéru, ktorý si jednoducho strčíte pod pazuchu a vyrazíte do sveta bez toho, aby vás to v zmysle komfortu nejako zásadne otravovalo. Dokonca si so sebou ani nemusíte brať v balení sa nachádzajúci a rovnako kompaktný nabíjací adaptér (65W), keďže už spomínaná batéria s kapacitou 58 Wh vám poskytne viac ako dvadsať hodín nepretržitej práce, a to je jednoducho ohromujúca cifra.

ARM mení hru

Klik pro zvětšení (Lenovo ThinkPad T14s (Gen 6) - recenze)

Klik pro zvětšení (Lenovo ThinkPad T14s (Gen 6) - recenze)

Klik pro zvětšení (Lenovo ThinkPad T14s (Gen 6) - recenze)

Lenovo ThinkPad T14s (Gen 6) je čistokrvná pracovná stanica, ktorá si prešla testovaním v rámci vojenských štandardov MIL-STD 810H. Notebook tak znesie extrémne teploty, odolá nárazom a zvýšeným vibráciám, nemá problém s prachom a napriek tomu je z neho jasne cítiť punc luxusu. Po otvorení vrchného veka, pokojne aj jedným prstom, na vás mrkne prvé z dvoch bezpečnostných opatrení, a to webová kamera s manuálnou klapkou – kamera má IR snímač a dokáže čítať profil tváre pod Windows Hello. Rozlíšenie kamery 1080p nech vás nijako neodradí, keďže v praxi sa prostredníctvom prenosu obrazu môžete socializovať aj v tmavších scenériách, a to všetko bez nechceného obrazového šumu – zber zvuku je tak isto nadpriemerne kvalitný. Tým druhým bezpečnostných prvkom, o ktorom píšem, je čítačka odtlačkov prstov zotrvávajúca už tradične čoby súčasť hlavného zapínacieho tlačidla v pravom hornom rohu klávesnice. Než sa však vôbec dostaneme ku klaviatúre a do opisu kvalít displeju, dlhujem vám ešte stručný zoznam fyzických vstupov. Konektivita je rozdelená do oboch hrán prístroja. Na ľavej strane sa nachádza HDMI (2.1), kombinovaný audio port a dvojica USB 4 vstupov. Na opačnej strane si môžete všimnúť dva klasické USB-A (3.2) porty nasledované nateraz neaktívnou zásuvkou pre nano-SIM kartu (Lenovo sľubuje, že podporu pre mobilné dáta pridá neskôr). Čo sa týka bezdrôtového prenosu, tak má užívateľ po ruke moderný štandard Wi-Fi 7 a Bluetooth 5.4. Čo mi tu chýba? Čítačka SD kariet.

OLED?

Klik pro zvětšení (Lenovo ThinkPad T14s (Gen 6) - recenze)

Klik pro zvětšení (Lenovo ThinkPad T14s (Gen 6) - recenze)

Klik pro zvětšení (Lenovo ThinkPad T14s (Gen 6) - recenze)

Štrnásť palcová obrazovka je zasadená do tenučkých rámikov v pomere strán 16:10 a zákazník má možnosť si vybrať medzi matným IPS s Full HD rozlíšením alebo polo matným OLED panelom s 2K rozlíšením. Nám do redakcie dorazil na test prvý variant, ktorý ponúka v úvodzovkách len 60 Hz obnovovacej frekvencie a maximálny jas na úrovni 400 nitov, avšak v praxi sa mi ukázalo, že na pracovné úkony s presahom do postprodukcie je to viac ako dostačujúce a dokonca aj pod náporom slnečných lúčov sa displej nesnaží pred vami svoj obsah vyložene skrývať. Obrazovka navyše zvláda stopercentné sRGB. Toto všetko dokážem napísať aj napriek dobre známej skutočnosti, ako často v recenziách velebím, špeciálne po stránke kontrastu, nedostihnuteľnú OLED technológiu a píšem to preto, že ani voľba IPS obrazovky, ktorá v prípade testovaného laptopu servíruje do očí uhladené a prirodzené farby, nie je vyložene krokom vedľa. A teraz na margo klávesnice. Výrobca, na rozdiel od už v úvode spomínaného a zakladajúceho modelu X13s, tentokrát profil zdvihu spínačov nastavil do úrovne 1,5 mm – ja by som to osobne pohnal ešte o pár desatín vyššie, ale dobre. Protitlak počas interakcie zostáva v strednej úrovni a presnosť zopnutia by sa v mojom prípade dala nazvať absolútne dokonalá. Horná mediálna lišta je zase raz v réžii filozofie spomínaného náboženstva a ponúka hromadu zaujímavých skratiek, ktoré bežne na pracovnom prenosnom počítači nevídate. Každopádne, písať na novom ThinkPad T14s znamená cítiť sa isto a vedieť, že zmena tempa dikcie nebude automaticky znamenať prehnane ošúchanú klávesu delete. Pre úplnosť len opíšem to, čo je zrejmé z priložených fotografií a potvrdím prítomnosť patentovaného TrackPoint tlačidla v strede klaviatúry, ako aj tri mechanické „mouse“ spínače nad hornou hranou už štandardne dobre reagujúceho track-padu. O výhodách oboch týchto doplnkov sme už písali toľkokrát, že asi nie je dôvod sa zase a len opakovať.

Výkon?

Klik pro zvětšení (Lenovo ThinkPad T14s (Gen 6) - recenze)

Malé veľké finále v rámci jednotlivých bodov hodnotení tohto článku som prenechal opisu kvalít výkonu. Toľko spomínaný procesor Qualcomm Snapdragon X Elite prichádza vo verzii X1E78100 (3 GHz) a jeho súčasťou je samozrejme grafika Adreno (X1-85) od rovnakého výrobcu – testovaná jednotka prišla s 32 GB RAM bez možnosti akéhokoľvek navýšenia a s 1TB SSD úložiskom. Rád by som uviedol, že v rámci kancelárskych úkonov som osobne pri spúšťaní štandardných Windows programov nezaznamenal absolútne žiadne komplikácie, a to som si ešte dovolil počas reportáže v teréne nastrihať jedno video cez DaVinci Resolve. Takže ak by ste sa pred kúpou laptopu vybaveného uvedeným ARM čipom obávali, že by vaša práca mohla utrpieť komplikáciami v rámci prechodu, tak je to zbytočné, navyše v prípade extrémnych prípadov je notebook pripravený nekompatibilný softvér spustiť v emulovanom moduse. A teraz k tomu výkonu. ThinkPad T14s (Gen 6) som, tak, ako už býva mojím zvykom, skúsil zapriahnuť aj do videoherných schém, aj keď som vopred vedel, k čomu bol predmetný stroj primárne skonštruovaný. Napriek tomu, že zo všetkých možných variantov čipu Snapdragon X Elite je práve ten vyššie uvedený vôbec výkonnostne najslabší, mohol som si s laptopom pokojne zahrať moderné point-and-click adventúry, akokoľvek vám to možno znie ako pekný oxymoron. Systém je však pochopiteľne primárne určený na už uvádzané kancelárske respektíve pracovné procesy a v nich dokáže byť extrémne efektívny a súčasne šetrný voči batérii. S čím som mal trocha problém bola neočakávane vysoká hladina hluku, na ARM, ako aj vyššia teplota počas náročnejších procesov – je teraz otázne, či ide o vec akú ešte výrobca dokáže nejako dodatočne doladiť, každopádne, v strednej časti klávesnice mi do prstov sálalo jasne identifikovateľné teplo a teplomer ukazoval údaje nad päťdesiat stupňov Celzia.

Doba sa nám mení

Klik pro zvětšení (Lenovo ThinkPad T14s (Gen 6) - recenze)

Klik pro zvětšení (Lenovo ThinkPad T14s (Gen 6) - recenze)

Klik pro zvětšení (Lenovo ThinkPad T14s (Gen 6) - recenze)

Časy, kedy sa konzumenti pri výberoch prenosných pracovných staníc s Windows OS museli krútiť okolo opakovaných rutín (Zvládne to ten procesor? Podrží mňa batéria viac než pár hodín?) sú evidentne definitívne preč. S nástupom ARM čipov sa im totižto, podotýkam, že aj mimo sveta Apple, razom otvárajú nové možnosti a pracovný laptop Lenovo ThinkPad T14s (Gen 6) vybavený Snaprdragonom X Elite je toho jasným dôkazom. Je veľa vecí, v ktorých ma testovaná vzorka ohromila, ale za všetky vyberám predovšetkým onen benefit obrovskej výdrže batérie, ktorá by bez ARM nebola možná.



Za poskytnutí produktu na recenzi děkujeme společnosti Datacomp

Klik pro zvětšení (Lenovo ThinkPad T14s (Gen 6) - recenze)


CGwillWin