Pokrok v oblasti ukladania a prenosu digitálnych dát sa za obdobie, čo moja vlastná pamäť siaha (aby som vás, našich čitateľov, patrične uviedol do kontextu veci, tak ja si ešte živo pamätám na šialené lovenie herného softvéru v audio páskach na Commodore 64), vygradoval natoľko, že ako ľudská rasa sme len pár krokov od momentu, keď si budeme súbory ukladať priamo do nášho tela. Do doby, než si natiahnem všetky svoje Cloud dáta niekam do oblasti vlastného zadku, sa však aj ja budem musieť uspokojiť s aktuálnou ponukou extrémne rýchlych a cenovo dostupných flash diskov od spoločnosti Kingston.
Do redakcie nám pred časom dorazilo duo SSD diskov radu XS a keďže oba kľúče v zásade zdobila iná číselná postupnosť, rozhodol som sa, že to kódovanie rozlúštim tak, aby ste vy nemuseli. Reč je o produktoch Kingston XS2000 a Kingston XS1000, čo sú vizuálne podobné flash disky bez trčiaceho USB-C konektora. Môžete ich prepojiť s nekonečným zástupom hardvéru pomocou v balení prítomného kábla a prenášať si tak hore dole objemné, ale aj menšie súbory. Uvedené číselné označenie naznačuje práve prenosovú rýchlosť v rámci čítania a zápisu a keďže jeden disk je rýchlejší než ten druhý, v závislosti od kapacity (500GB, 1TB, 2TB a 4TB) sa mení aj jeho cenovka. Mal som tú možnosť testovať verziu XS2000 s kapacitou 2TB, ktorá sa u nás predáva za sumu cca 190 eur, a taktiež XS1000 s kapacitou 1TB, ktorej cena je necelých 80 eur. Ako vidíte, dnes už skutočne nie je problém zakúpiť si veľkostne ohromujúci a súčasne expresne rýchly externý SSD disk bez toho, aby ste si na to museli brať pôžičku v banke. Ako je však na tom spracovanie týchto pomocníkov?
Rozmerom sú oba disky identické (69,54 × 32,58 × 13,5 mm) a keďže ich váha sa pohybuje pod hranicou 30 gramov, po vložení do vrecka o nich sotva budete vedieť. Odolnosť je u SSD príslušenstva nesmierne dôležitá – výrobca preto v tomto prípade siahol po tvrdom hliníkovom šasi a doplnil ho plastovou výstelkou, ktorú v prípade XS2000 vylepšil pomocou pribaleného silikónového puzdra. Pri práci v teréne, kde podobné úložiská využívajú napríklad fotografi a kameramani, je niečo takéto extra vhodné, keďže pracujúc pod stresom alebo v zhone bežne púšťate veci na zem. V balení sa nachádza krátky kábel s USB-C/USB-A koncovkou, pomocou ktorého si viete disky okamžite spárovať s počítačom, laptopom, hernou konzolou, prípadne už spomínanou bezzrkadlovkou.
Tu by som sa ešte stručne pristavil ku konkrétnemu dôvodu, prečo som sa počas recenzovania zamiloval do oboch diskov. Posledné roky sa aktívne venujem videotvorbe a prenos objemných 4K/8K záznamov bez strihu sa začínal stávať mojou nočnou morou. Do toho som však vďaka rýchlejšiemu variantu XS2000 razom dostal možnosť presúvať kvantum dát bleskovou rýchlosťou a začať postprodukciu v PC takmer okamžite.
Aktivitu v rámci procesov disku signalizuje decentné LED svetielko, ktoré je umiestnené vedľa USB-C vstupu (ak bliká, prebieha zápis alebo čítanie, pokiaľ iba svieti, odpočíva po náročnej práci). Spoločnosť Kingston mimo bezplatnej technickej podpory ponúka svojim zákazníkom aj špeciálny softvér určený na správu disku, prostredníctvom ktorého si viete XS2000 aj XS1000 aktualizovať. Počas viac než mesiac trvajúceho recenzovania oboch externých SSD krabičiek som na daných produktoch nenašiel čo i len jednu vadu. Ide o praktických a odolných pomocníkov určených na expresný prenos objemných dát, či už budete v jaskyni nakrúcať spotené kvaple, alebo by ste si radi do svojho Steam Decku/ROG Ally/Lenovo Go preniesli obrovské súbory s videohrami. V oboch prípadoch sa môžete oprieť o spoľahlivú a cenovo dostupnú správu vlastných dát, ktorú si viete pohodlne strčiť do vrecka.
Za poskytnutí produktu na recenzi děkujeme společnosti Kingston Technology