hw
recenze
Lenovo ThinkPad Z13 Gen 2

Lenovo ThinkPad Z13 Gen 2 - recenze
Lenovo ThinkPad Z13 Gen 2 - recenze
12:06, 01.05.2024

Aktuálne som mal možnosť nazrieť do pomyselnej krabice s najnovšími pracovnými notebookmi na trhu oveľa hlbšie (mám tu na stole v čase písanie recenzie hneď šesť noviniek) a nielen, že je tá krabica naplnená až po okraj, ale súčasne je v nej možné badať výraznú dizajnérsku a funkčnú pestrosť. Jedným z top výrobcov, výkonom a spoľahlivosťou nadštandardných strojov bol a dnes aj stále je spoločnosť Lenovo, špeciálne, ak sa začneme sústrediť na ich prémiový modelový rad ThinkPad. Práve z nej nám do redakcie nedávno dorazil prenosný počítač Lenovo ThinkPad Z13 Gen 2, s ktorým som mal možnosť koexistovať takmer jeden mesiac, a to nie iba v prostredí kancelárie, ale rovnako tak aj počas prípravy reportáží v teréne.

Štýlový elegán mysliaci na vaše bezpečie

Klik pro zvětšení (Lenovo ThinkPad Z13 Gen 2 - recenze)

Klik pro zvětšení (Lenovo ThinkPad Z13 Gen 2 - recenze)

Klik pro zvětšení (Lenovo ThinkPad Z13 Gen 2 - recenze)

Pri výbere laptopu, ktorý si kupujete výhradne na prácu v digitálnom svete, zatiaľ čo sa nedá paušalizovať reálny priestor, v ktorom počítač budete aktívne používať, je určite vhodné vopred vyberať tú mašinu, ktorá je pripravená aj na drsnejšie zaobchádzanie. Lenovo ThinkPad Z13 druhej generácie v tomto smere nie je žiadna chudinka, keďže šasi notebooku je z väčšej časti vyrobené z recyklovaného hliníka a rovnako tak opätovne spracovaného plastu – vrchné veko, ktoré si aj vďaka vystúpenému ostrovčeku s IR kamerou všimne človek ako prvé, čelilo počas môjho testu najväčšou zaťažkávacou skúškou. Aktuálne totižto nosím na oboch ukazováčikoch svojich rúk kovové smart prstene, ktoré sú pri kontakte s iným podobne tvrdým materiálom náchylné na surreálnu umeleckú tvorbu – ak prejdete po povrchu, ktorý nedokáže odolávať škrabancom, môžete si takýmto spôsobom poškodiť svoj drahocenný majetok. Recenzentská vzorka dostala hneď dvanásť rozličných vojenských noriem odolnosti (MIL-STD 810H) a okrem toho, že som s ňou mohol kedykoľvek vybehnúť do extrémneho počasia, tak súčasne zvládala odolávať aj kontaktu so spomínanými prsteňmi. Ide tak o hardvér, s ktorým sa nemusíte obávať drsnejšej manipulácie, ostatne, stačí len letmé zoznámenie krátko po vybalení z krabice a hneď vám bude jasné, že v tomto prípade sa vám tu nesnažím podsúvať nerelevantné PR frázy, ale že píšem čistú pravdu.

Zabudlo sa na porty

Klik pro zvětšení (Lenovo ThinkPad Z13 Gen 2 - recenze)

Klik pro zvětšení (Lenovo ThinkPad Z13 Gen 2 - recenze)

Klik pro zvětšení (Lenovo ThinkPad Z13 Gen 2 - recenze)

Kompaktné rozmery (294,4 x 13,9 x 199,6 mm) a váha 1,27 kg predurčujú nový ThinkPad k osudu jednoduchého pomocníka fungujúceho počas celodenného nosenia, či už od stola k stolu alebo z kancelárie prakticky kamkoľvek. Tenké rámiky okolo 13,3 palcov veľkého a dotykového OLED panelu s aktuálne moderným pomerom strán 16 : 10 dodávajú otvorenému ThinkPadu prémiový vzhľad a musím povedať, že tak precízne vyrezaný názov zariadenia aj s patričnou čerešničkou na torte v podobe užitočnej červenej LED ikonky som za tie roky pri testovačkách ešte nevidel – LED svetielko vás okrem iného informuje o stave nabíjania. Spomínaná Full HD kamera s dobre fungujúcou čítačkou tváre, či už máte nasadené okuliare alebo nie, je v tomto prípade len jedným z dvoch dôležitých bezpečnostných, ale aj vlastne praktických prvkov – veď komu sa chce stále myslieť na všetky tie heslá. V dolnej časti klávesnice, hneď vedľa ľavej smerovej šípky, sa totižto nachádza akýsi zdanlivo falošný spínač s funkciou čítania odtlačkov prsta. Keď už spomínam vyššie tých dizajnérov, tak v prípade nového ThinkPadu im musím dozaista zložiť hlbokú poklonu, keďže sa im podarilo vymodelovať maximálne luxusne vyzerajúci kus železa, ktorý sa nestratí medzi žiadnou prestížnou konkurenciou. Nový ThinkPad, vyložený na stole plnom nahryznutého ovocia, rozhodne nestráca svoju tvár a to som mal možnosť overiť si na vlastné oči. Čo by som mu však rád vytkol a evidentne si tento neduh prebral práve od jabĺčok, je absencia čo i len jedného USB-A portu. Pripravte sa len na dva USB-C (4) vstupy s funkciou Power Delivery 3.0 a DisplayPort 1.4a, doplnené o audio konektor, čo je podľa mňa jednoducho málo.

Štandard MIL-STD 810H

Klik pro zvětšení (Lenovo ThinkPad Z13 Gen 2 - recenze)

Klik pro zvětšení (Lenovo ThinkPad Z13 Gen 2 - recenze)

Klik pro zvětšení (Lenovo ThinkPad Z13 Gen 2 - recenze)

K absencii klasického USB vstupu sa pridáva aj chýbajúce HDMI, každopádne, kto si priplatí za LTE verziu, nájde na pravej strane zásuvku na SIM kartu – malá, ale pre niekoho asi dostatočná náplasť. Oveľa viac potešenia je možné nájsť pri sledovaní očarujúceho OLED panelu, ktorý má, ako som už spomínal, plne dotykové rozhranie – obrazovku si síce nemôžete preklopiť ako pri konvertibilných notebookoch od Lenova, avšak napriek tomu všetkému je možnosť interakcie prstami stále cenenou výhodou, špeciálne pri postprodukcii v rámci úpravy fotografií. Trinásť palcov veľký displej ponúka klasický uhrančivo hutný farebný kontrast aj so širokými pozorovacími uhlami a vo verzii 2,8K (2 880 × 1 800) súčasne výrazne predimenzovanú ostrosť. Svietivosť na úrovni 400 nitov mi zaručila dobrú čitateľnosť aj na letných terasách a hotelových balkónoch, zatiaľ čo sa mi do šiltu čiapky opieralo prudké slnko. Podpora stopercentného farebného gamutu nás potom okľukou vracia späť k slušným možnostiam v rámci kreatívnej úpravy digitálneho priestoru. Ešte než sa v poslednej tretine recenzie opriem o kvalitu klávesnice a výkonu, primárne v rámci mnou skúšanej konfigurácie, určite je namieste utrúsiť pár písmen aj na margo výdrže batérie. Súčasťou balenia je v celku kompaktný 65 W AC adaptér, ktorý vám v batohu alebo taške nezaberie veľa miesta. Jeho primárnou úlohou je dotankovať 51,5 Wh batériu, čo zvláda viac ako svižne – stačí hodinka a máte nad osemdesiat percent kapacity. Počas plného vyťaženia je laptop schopný vás mimo elektrickej siete podržať viac než osem hodín a akonáhle si jas znížite na polovicu, k danému údaju si môžete prihodiť ďalšie tri až štyri hodiny navyše. Čo sa teda týka výdrže batérie, ako vidíte, ide o jasnú prednosť celého zariadenia.

Je to snáď mnou?

Klik pro zvětšení (Lenovo ThinkPad Z13 Gen 2 - recenze)

Klik pro zvětšení (Lenovo ThinkPad Z13 Gen 2 - recenze)

Klik pro zvětšení (Lenovo ThinkPad Z13 Gen 2 - recenze)

Nízkoprofilová klávesnica, logicky bez numerického bloku, ma počas mesiaca vyložene nesklamala, aj keď som si musel dlhší čas zvykať na zmenšenie stredných smerových šípok (predpokladám, že to celé ide na úkor spomínaného snímača odtlačkov prstov) a nie úplne ideálne riešenú hornú mediálnu lištu. S čím som však mal počas celej doby práce na predmetnom laptope problém, tak to bol track-pad. Ten totižto nerešpektoval môj prstoklad. Problém vidím v prílišnej citlivosti a súčasne snímaniu hornej hrany, tej hrany simulujúcej spôsob interakcie myšou v rámci TrackPointu (to je tá gumová červená a patentom podporená pomocníčka nachádzajúca sa medzi písmenami G, H, B). Počas rýchleho presúvania kurzoru klasickým spôsobom sa mi opakovane stávalo, že som si nechcene preťahoval záložky v prehliadači kade-tade po obrazovke. V tomto smere je nutné oveľa dlhodobejšie adaptovanie, aj keď je jasné, že jednému to môže trvať oveľa kratšie než inému. Na samotný záver som si nechal pár viet ohľadom strojovne nachádzajúcej sa v laptope ThinkPad Z13 Gen 2. Lenovo mi zaslalo nemilosrdnú konfiguráciu na čele s procesorom AMD Ryzen 7 Pro (7840U) doplneným o grafickú kartu AMD Radeon 780M a 64 GB RAM. S takýmto výkonom som mal možnosť zasiahnuť do terčíku obsahujúceho bežné kancelárske úkony, ale zároveň som dostal adekvátny výkon na strihanie videí a celkovo nadpriemernú úroveň postprodukcie. Keď si toto všetko spojíte s tak tenkým a kompaktným telom, ktoré disponuje navyše výbornou výdržou batérie a perfektnou úrovňou ochrany vašich dát, hneď idú nejaké námietky na klávesnicu a track-pad rýchlo bokom.

Moderný, ľahký, spoľahlivý a kompaktný. Taký je najnovší ThinkPad Z13 druhej generácie.

Klik pro zvětšení (Lenovo ThinkPad Z13 Gen 2 - recenze)

Klik pro zvětšení (Lenovo ThinkPad Z13 Gen 2 - recenze)

Klik pro zvětšení (Lenovo ThinkPad Z13 Gen 2 - recenze)Za poskytnutie produktu na recenzi ďakujeme spoločnosti Datacomp

Klik pro zvětšení (Lenovo ThinkPad Z13 Gen 2 - recenze)


CGwillWin