hw
Rodina GeForce RTX 4060 odhalena

Rodina GeForce RTX 4060 odhalena
00:34, 19.05.2023

Společnost NVIDIA dnes představila rodinu GeForce RTX™ 4060 zahrnující dvojici GPU. Novinky přinášejí všechny vymoženosti architektury NVIDIA® Ada Lovelace, včetně DLSS 3 vykreslujícího obraz pomocí nerunových sítí a technologií ray tracingu třetí generace, při vysokých snímkových frekvencích. Ceny budou začínat již na 299 $ (u nás 7899,- Kč).

GeForce RTX 4060 Ti a GeForce RTX 4060 přinášejí skvělý poměr ceny a výkonu. Poprvé přinášejí do oblíbené “šedesátkové” třídy společnosti NVIDIA dvojnásobný výkon v porovnání s nejnovějšími herními konzolemi, včetně ray tracingu pro špičkovou kvalitu obrazu v nejlepších hrách.

"Rodina RTX 4060 přináší hráčům počítačových her skvělou hodnotu i výkon v rozlišení 1080p, ať už si staví herní battle box nebo pracovní stanici pro tvorbu obsahu s pomocí umělé inteligence," řekl Matt Wuebbling, viceprezident globálního marketingu GeForce ve společnosti NVIDIA. "Tyto GPU přinášejí neuvěřitelný upgrade již od 299 $, díky čemuž se Ada Lovelace a DLSS 3 dostanou do rukou dalších milionů lidí po celém světě."

DLSS přináší výkon akcelerovaný pomocí AI již do více než 300 titulů

Rodina GPU GeForce RTX 4060 přináší podporu více než více než 300 her a aplikací, které nyní podporují DLSS. Jsou mezi nimi i očekávané tituly s DLSS 3 jako The Lord of the Rings: Gollum nebo Diablo IV. A brzy vychází také DLSS 3 plug-in pro Unreal Engine 5. DLSS 3 ukazuje rostoucí význam umělé inteligence ve hrách. V reálném čase s její pomocí vytváří nové, vysoce kvalitní snímky pro plynulejší hraní. Značně tak v kombinaci s technologií DLSS Super Resolution, která využívá AI k vykreslení snímků ve vysokém rozlišení ze vstupu s rozlišením nižším, zvyšuje výkon. Nízká odezva je zachována díky NVIDIA Reflex, která redukuje input lag.

Ultimátní grafická karta pro hraní v 1080p

GPU GeForce RTX 4060 Ti je v průměru 2,6× rychlejší než RTX 2060 SUPER a 1,7× rychlejší než GeForce RTX 3060 Ti. U titulů bez funkce generování snímků pomocí AI je RTX 4060 Ti 1,6x rychlejší než RTX 2060 SUPER. Paměťový subsystém RTX 4060 Ti je vybaven 32 MB vyrovnávací paměti L2 a 8 GB nebo 16 GB ultra rychlé paměti GDDR6. RTX 4060 bude disponovat 24 MB vyrovnávací paměti L2 a 8 GB paměti GDDR6.

Vyrovnávací paměť L2 snižuje nároky na paměťové rozhraní GPU, což v konečném důsledku zvyšuje výkon a energetickou účinnost. Výkon v ray tracingu se oproti předchozí generaci výrazně zvýšil díky vylepšením, jako je Shader Execution Reordering nebo nejmodernějším Opacity Micromap a Displaced Micro-Mesh enginům. Tyto inovace umožňují i v těch nejnáročnějších hrách současně implementovat více efektů ray tracingu, a dokonce i plný ray tracing, známý také jako path tracing, pro bezkonkurenční realistický zážitek, který hráče pohltí.

Perfektní pro tvůrce obsahu

Rodina GPU GeForce RTX 4060 těží také z platformy NVIDIA Studio, která tvůrcům s dostupnější cenovkou přináší akceleraci pomocí RTX a nástroje využívající AI. Platforma slouží streamerům, tvůrcům videí, 3D umělcům a dalším kreativcům. Podporuje více než 110 kreativních aplikací, poskytuje trvalou stabilitu díky ovladačům NVIDIA Studio a obsahuje výkonnou sadu softwarových nástrojů Studio s podporou AI, jako jsou NVIDIA Omniverse™, Canvas či Broadcast.

Tvůrci z mnoha oborů mohou využívat nová Tensor jádra čtvrté generace, která oproti té minulé výrazně zvyšují výkon při použití AI. Akcelerovaní funkce s podporou umělé inteligence umožňují tvůrcům snadno automatizovat zdlouhavé úlohy a aplikovat pokročilé efekty.

Při tvorbě 3D modelů ve scénách s vysokým rozlišením a ray-tracingem lze očekávat až o 45 % vyšší výkon než u GeForce RTX 3060 z předchozí generace. Přidání DLSS 3 využívajícího AI výrazně zrychluje práci ve viewportu aplikací pro 3D rendering v reálném čase a umožňuje plynulejší editaci s použitým plnohodnotným osvětlením, materiály a fyzikou. Tuto funkci lze využít také v Omniverse, centru propojujícím stávající pracovní postupy při tvorbě 3D grafiky a nahrazující lineární řazení úkonů spoluprací a synchronizací v reálném čase.

Streameři mohou používat osmou generaci video enkodéru NVIDIA NVENC s nejlepším hardwarovým kódováním kodeku AV1 ve své třídě a využívat o 40 % vyšší efektivitu. Livestreamy budou vypadat, jako by byl datový tok zvýšen o oněch 40 %. Díky tomu je možné dosáhnout podstatné zvýšení kvality obrazu v oblíbených aplikacích, jako je například OBS Studio. Výhody streamerům přinese také NVIDIA Broadcast a její sada efektů, které pomocí AI vylepšují funkce mikrofonu a webkamery, čímž dokáží proměnit běžnou místnost v domácí studio.

Tvůrci videa zase mohou využít přínosů funkcí využívajících AI, mezi něž patří např. Auto-reframe, výběr malých objektů nebo odhad hloubky prostoru. Dostupné jsou v předních aplikacích jako Adobe Premiere Pro a DaVinci Resolve. Možnost exportu v AV1 zase sníží velikost výsledných souborů.

GeForce RTX nabízí GPU pro všechny

Díky uvedení aktuálních novinek na trh přinášejí nyní GeForce RTX řady 40 možnost volby všem uživatelům preferujícím jakékoliv rozlišení. Společnost NVIDIA oslaví uvedení řady 4060 se 100 streamery a v rámci akce "Léto s RTX" rozdá 460 nových GPU členům herní komunity. Více informací se dozvíte na stránkách soutěže.

Dostupnost

GeForce RTX 4060 Ti 8GB bude dostupná od 24. května s cenami od 399 $. GeForce RTX 4060 Ti 16GB přichází v červenci a její cena začne na 499 $. GeForce RTX 4060 se také na trhu objeví v červenci za ceny od 299 $. GeForce RTX 4060 Ti 8GB v provedení NVIDIA Founders Edition bude k dispozici přímo na stránkách NVIDIA.com a u vybraných prodejců. Modely RTX 4060 se základními i z výroby navýšenými takty budou k dispozici od předních výrobců jako jsou ASUS, Colorful, Gainward, GALAX, GIGABYTE, INNO3D, KFA2, MSI, Palit, PNY či ZOTAC a také v herních sestavách od výrobců a integrátorů PC po celém světě.


DALŠÍ

CGwillWin