Češi jsou národem geeků, každý čtvrtý počítač si staví sami

Češi jsou národem geeků, každý čtvrtý počítač si staví sami
16:42, 30.01.2024

Málokde v Evropě bychom našli tak početnou skupinu hráčů, kteří si potrpí na to, že si svůj počítač navrhnou či dokonce postaví sami. To potvrzují mimo jiné i prodejní čísla dvojky na trhu s elektronikou CZC, které se dlouhodobě na oblast gamingu zaměřuje a sdružuje komunitu zapálených hráčů. Zájem o samostatný nákup jednotlivých PC komponent, stavbu a upgrade počítačů i o detailní návody a rady k dosažení co nejvyššího výkonu hovoří samy za sebe.

Přes rostoucí oblibu notebooků v Česku stoupá zájem o individuálně navržené stolní počítače, které jsou především doménou hráčů. Jen během roku 2023 si v CZC objednalo po jednotlivých komponentech počítač o 23 % zákazníků více než v roce 2022. 80 % z nich si ho v roce 2023 navrhlo s pomocí konfigurátoru PC sestav, který pomáhá s výběrem vzájemně kompatibilních komponent i s tím, aby zákazník neopomněl objednat některou z nezbytných částí. 75 % ze všech sestav objednaných pomocí konfigurátoru si zákazníci nechali odborníky z CZC sestavit a každý čtvrtý počítač si čeští geekové postavili sami.

Jak se staví custom PC build

Pojmem custom PC build rozumíme unikátní herní počítačovou sestavu postavenou vždy individuálně podle vlastního přání stavitele, doplněnou o vlastní designové prvky či speciální komponenty, jako jsou chladicí okruhy, díky nimž je možné vytáhnout z hardwaru maximální možný výkon. Mnozí geekové si je navrhují a staví sami, vybírají komponenty i design skříně, který doplňují osvětlením a dalšími prvky. V některých případech jsou takové sestavy stavěné na zakázku a pracuje na nich celý tým lidí. Výjimkou nejsou ani speciálně upravené nebo dokonce na míru vyrobené počítačové skříně, doplňky z 3D tiskáren nebo detaily vytvářející netradiční efekty. Nejvyšší laťkou pro custom PC build je zisk uznání ze strany výrobce herního titulu nebo výrobce hardwaru. Celková hodnota takového počítače může být i několik stovek tisíc korun.

Klik pro zvětšení (Češi jsou národem geeků, každý čtvrtý počítač si staví sami)

Ukázkovým příkladem je sestava CZC.RTX Diablo PC navržená loni na počest uvedení čtvrtého pokračování ikony žánru akčních RPG, hry Diablo IV. Díky unikátnímu přístupu ke stavbě získal počítač oficiální schválení společností NVIDIA a Blizzard Entertainment. Při návrhu si geekové z CZC vzali na pomoc i 3D tiskárnu a ultimátní hardwarovou konfiguraci doplnili exkluzivním designem a řadou prvků navržených výhradně pro tento custom build – lávovými kameny, 3D modelem vstupu do dungeonu ve tvaru obří lebky, ručně malovaným 3D modelem postavy anděla Inaria nebo kouřovým efektem, který vypustí ze vstupu do dungeonu po stisknutí schovaného tlačítka pekelný dým. Hodnotu tohoto exkluzivního kusu počítače odhadli jeho tvůrci na asi 170 000 Kč.

Jiným příkladem je unikátní „Stargate PC“ postavený u příležitosti konání pražského Comic-Conu 2023. Jeho skleněná skříň byla navržena do tvaru pyramidy a na její vrchol byl posazen model Goa’uldské vesmírné lodi. Skleněný počítač na Comic-Conu osobně podepsal Představitel hlavní postavy Jacka O’Neilla, Richard Dean Anderson a v říjnu 2023 přibyl na brněnském Comic-Con Junior i podpis dalšího člena týmu SG-1, Daniela Jacksona, kterého hrál Michael Shanks.

Klik pro zvětšení (Češi jsou národem geeků, každý čtvrtý počítač si staví sami)

Příkladem originality i důkazem toho, že nápaditý custom PC build nemusí vyžadovat žádné mimořádné náklady a inspiraci se meze nekladou, je například vánoční sestava ve stylu zasněžené perníkové chaloupky, kterou v prosinci loňského roku postavil tým techniků CZC. Počítačová skříň je obložena zdmi chaloupky ze skutečného upečeného perníku. Uvedenou sestavu, která provoněla celý prostor prodejny CZC v Příbrami, si mohli na místě návštěvníci sami vyzkoušet, samozřejmě bez loupání perníčků).

„Zájem o individuální stavbu počítačů dokládá i popularita videí a kanálů, jejichž prostřednictvím uživatelům radí náš tým odborníků z počítačové montážní linky, jak si se stavbou PC poradit nejlíp. Náš loni publikovaný český video návod včetně detailního postupu, jak si postavit herní počítač, vidělo už téměř 200 tisíc lidí. Abychom zájemcům o stavbu pomohli ještě víc, vytvořili jsme konfigurátor PC sestav, který uživatelům pomáhá zvolit správnou kombinaci jednotlivých komponent a na žádnou nezapomenout. Díky objednávkám realizovaným pomocí konfigurátoru vidíme, že řada českých geeků utratí jen za základní sadu komponent potřebných pro vlastní stavbu počítače i přes sto tisíc, a to nezapočítáváme další individuální úpravy,“ konstatuje Tomáš Urban, obchodní ředitel společnosti CZC.

Vlastní návrh počítače chtějí uživatelé často podpořit i individuálně navrženými doplňky.„Proto jsou tu výrobci, kteří umožňují postavit si počítač z vybraných dílů. Typickým příkladem možnosti, jak zvýraznit vlastní PC sestavu, je modulární klávesnice, kterou si uživatel sám sestaví z vybrané základny, spínačů a sady kláves. Tímhle způsobem si může uživatel postavit třeba průhlednou klávesnici s růžovými klávesami,“ doplňuje Tomáš Urban.
Sběratelské edice her: Limitované množství, unikátní doplňky a cena atakující 10 tisíc

Většina hráčů dnes nepořizuje hry v diskové verzi, ale kupují jen digitální licence her. To platí jak pro příznivce počítačů, tak i pro konzolové hráče. Pak je tady ale už několikrát zmíněná samostatná skupina geeků. Ano, jsou to ti, kteří si počítač staví téměř výhradně sami, neustále ho upgradují a přibližují ze svého pohledu dokonalosti. Pro ně vyrábí vývojáři her speciální sběratelské edice vybraných titulů. Kromě datového nosiče nebo aktivačního kódu ke hře obsahují vždy také unikátní doplňky, jako například sošky hlavních hrdinů, kovový obal disku, artbook (knihu s ilustracemi), samolepky, nášivky, odznaky, soundtrack, pohlednice, mapy herního světa či digitální kódy na dodatečný obsah. Pro skutečné sběratele mají takové sady především emoční hodnotu, ale nerozbalené kusy se mohou časem vydražit za několikanásobek pořizovací ceny. Obchodníci mají většinou k dispozici jen několik kusů daného titulu ve sběratelské verzi, a proto vyhledávají toto zboží často překupníci, kteří pečlivě vybrané hry velmi rychle skoupí a dále ihned přeprodávají nebo vyčkávají. To hezky demonstruje například sběratelská edice Destiny pro Xbox One (2014), která stála v době jejího vydání přibližně 3 000 korun a nyní je na eBay na prodej v přepočtu za zhruba 14 800 Kč. V posledních letech se také často objevují sběratelské edice bez hry, ke kterým si hráči samostatně kupují verzi hry pro zvolenou platformu (PC, Xbox, PlayStation nebo Switch), nebo edice jedné hry v několika variantách, kdy levnější obsahují jen část fyzických bonusů a nejdražší vše, včetně například velkých sošek nebo limitovaných edic oblečení.

„Levné edice prodávané většinou do tisíce korun obsahují zpravidla drobné herní vylepšení, grafické rozšíření dané hry o další vzhledy či unikátní maličkost, například figurku. Pak jsou tu ale sady, jejichž vydaný počet je přísně limitovaný a obsah mnohem atraktivnější. Pojďme si to demonstrovat opět na příkladu jedné z novějších sběratelských edic - Starfield - Collector's Edition (PC). Sada obsahuje například unikátní designovaný kufřík s chytrými hodinkami Starfield a nášivkou s motivem hry a sběratelský Steelbook® s vyrytým kódem k přístupu ke hře a přístupem ke speciálním herním doplňkům (laserová puška, kombinéza, přilba a Boost Pack). Není výjimkou, že ceny podobných sad atakují cenovou hranici až 15 tisíc korun a podle titulu a obsahu balení může jejich hodnota časem dále stoupat. Příkladem aktuálně dostupné sběratelské edice hry pro Playstation je Street Fighter 6 - Collector's Edition,“ shrnuje Urban.

DALŠÍ

CGwillWin